База на непалски миротворци може да се окаже източникът на зараза с холера в Хаити. ООН вече започна разследване по случая, като от лагера са взети проби.
Епидемията от болестта вече причини смъртта на повече от 300 души, а броят на заразените надхвърля 4 хиляди.
Вместо ред и сигурност, 12 хиляди непалски миротворци, дошли в Хаити в началото на октомври, са донесли болести. Базата им е разположена в централната част на страната, а отпадните води от нея изтичат в малка река, която се влива в Артибонит. Именно така е плъзнала смъртоносната зараза, убедени са местните хора.
В Хаити не са регистрирани случаи на холера от началото на миналия век. Появата на болестта съвпаднала с идването на непалците. Според жителите на района миротворците изхвърляли всякакви боклуци в реката.
Непалските миротворци категорично отхвърлят твърденията, че те са причинителите на заразата.
Провеждането на разследването от експерти от ООН, обаче, е първото публично признание, че епидемията може да е внесена отвън.
Според президента на Хаити Рене Превал страната му е жертва на биологично оръжие с цел дестабилизиране на управлението.
Taralez
на 28.10.2010 в 22:15:29 #1шерпите докарали хималайска холера интересно как никой алпинист не го хваща - може би хваща само хаитянски такива![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_rolleyes.gif?_=1446728989)