ООН официално призова да бъдат събрани 562 млн. долара спешна помощ за пострадалите от земетресението в Хаити.

Това заяви заместник-генералният секретар на ООН по хуманитарните въпроси Джон Холмс, цитиран от РИА Новости.

Според думите му при определяне на сумата в ООН са изходили от там, че срочна помощ в продължение на 6 месеца трябва да бъде оказана на 3 млн. души.

Средствата ще бъдат използвани за закупуването на храни, медикаменти, питейна вода и палатки за останалите без дом.

ООН вече отдели 10 млн. от фонда за реагиране при извънредни ситуации. Холмс отбеляза още, че до този момент организацията е отделила допълнително 15 млн. долара от този фонд.

По последни данни земетресението в Хаити е отнело живота на 140 000 души, 230 000 са ранени.

Междувременно стана ясно, че САЩ разрешават на нелегално пребиваващите хаитяни да останат още 18 месеца в страната заради разрушителното земетресение.

Информацията е потвърдена от изявление на американския министър на вътрешната сигурност Джанет Наполитано.

Смята се, че между 100 000 и 200 000 хаитяни пребивават нелегално на територията на САЩ.