Южнокорейските власти публикуваха предварителен доклад за катастрофата на самолета на Jeju Air от миналия месец, който разкрива, че и в двата двигателя на Boeing 737-800 са открити ДНК останки от байкалски патици - мигриращ вид, който зимува в Южна Корея. Докладът обаче не установява окончателна причина за трагедията, която отне живота на 179 души и се превърна в най-смъртоносната авиокатастрофа на южнокорейска територия, предава "Ройтерс"
Самолетът на Jeju Air, който пътуваше от Банкок към летище Муан на 29 декември, излезе от пистата при аварийно кацане по корем и се удари в насип, съдържащ навигационно оборудване. При катастрофата загинаха всички на борда, с изключение на двама души.
Насипът, който поддържа системата за навигация (локализатор), вероятно е допринесъл за големия брой жертви, според експерти. След удара са последвали пожар и частична експлозия, като части от фюзелажа са били разпръснати на разстояние до 200 метра.
Докладът разкрива, че пилотите са докладвали за наличието на ято птици по време на подхода към пистата и са обявили аварийна ситуация (Mayday) заради сблъсък с птици по време на втория опит за кацане. Въпреки това не е ясно защо записващите устройства на самолета (CVR и FDR) са спрели да записват четири минути преди катастрофата, нито защо колесникът на самолета не е бил спуснат. В момента, когато записите са спрели, самолетът се е намирал на височина от 152 метра, на разстояние от 2 километра от пистата и със скорост от 298 км/ч.
Разследването ще продължи с разглобяване на двигателите и задълбочен анализ на компонентите, данните от въздушния трафик, насипа и доказателствата за сблъсък с птици. Южнокорейските власти са споделили доклада с Международната организация за гражданска авиация (ICAO), както и с представители на Тайланд, САЩ и Франция - държавите на производителите на самолета и двигателите.