Пясъчните и прашни бури засягат около 330 милиона души в над 150 страни и оказват все по-голямо влияние върху здравето, икономиките и околната среда. Това съобщава АП, като цитира изявление на Световната метеорологична организация на ООН.

"Около 2 милиарда тона прах се отделят годишно, което се равнява на 300 Велики пирамиди в Гиза" в Египет, заяви представителят на организацията в ООН Лора Патерсън, пред Общото събрание.

Повече от 80% от световния прах идва от пустините в Северна Африка и Близкия изток, каза тя, но той има глобално въздействие, защото частиците могат да пътуват хиляди километри през континенти и океани.

Общото събрание отбеляза Международния ден за борба с пясъчните и прашни бури в събота и обяви периода 2025-2034 г. за десетилетие на ООН за борба с бедствието.

Председателят на Асамблеята Филемон Ян заяви, че бурите "бързо се превръщат в едно от най-пренебрегваните, но всеобхватни глобални предизвикателства на нашето време".

"Те са причинени от изменението на климата и неустойчивите практики", каза той.

В реч в четвъртък, прочетена от вицепрезидент на събранието, Ян заяви, че частиците във въздуха от пясъчните и прашните бури допринасят за 7 милиона преждевременни смъртни случая всяка година. Той каза, че те предизвикват респираторни и сърдечно-съдови заболявания и намаляват добивите на култури с до 25%, причинявайки глад и миграция.