Товарен самолет "Антонов" Ан-12 на украинската авиокомпания "Меридиан", се разби в събота късно вечерта близо до град Кавала в Северна Гърция, съобщиха властите. Местни жители съобщават, че са видели огнено кълбо и са чували експлозии в продължение на два часа след катастрофата, съобщават гръцки и световни медии.

Властите на гръцката гражданска авиация съобщиха, че полетът е бил от сръбския град Ниш към йорданската столица Аман. Машината Ан-12 е построен в СССР турбовитлов самолет на 51 години. Авиокомпанията "Меридиан" експлоатира само товарни самолети Ан-12 и работи както с ООН, така и с други клиенти за товарни превози по целия свят. В последно време машините на авиокомпанията превозват военни товари, включително и от български летища, показва справка на сайта за следене на полетите Flightradar24.

Според справка от там самолетът с регистрация UR-CIC е излетял от Ниш в 20:36 часа местно време в събота (21:36 часа българско време) и е трябвало да кацне в йорданската столица Аман в ранните часове на днешния ден. Той е прелетял през въздушните пространства на Сърбия, Република Северна Македония и Гърция. По-рано същия ден самолетът е летял от турската столица Анкара до Ниш, като е прелетял над цяла България. На 13 юли същата машина е изпълнила полет от Бургас до полския град Жешув близо до границата с Украйна.

Гръцките медии съобщиха, че в самолета е имало осем души и е превозвал 12 тона "опасни материали", предимно експлозиви. Но местните служители казаха, че нямат конкретна информация за товара.

Украинският консул В Солун, който е пристигнал на мястото на катастрофата, е казал на местните власти, че целият екипаж е украинески и е потвърдил, че самолетът е бил собственост на украинския карго превозвач "Меридиан".

Като предпазна мярка поради силната миризма, която се носи от мястото на катастрофата, координационен комитет, съставен от служители на общината, полицията и пожарната е предупредил жителите на двете най-близки до мястото на катастрофата населени места да държат прозорците си затворени цяла нощ, да не излизат от домовете си и да носят маски. Властите казват, че не знаят дали в самолета е имало опасни химикали.

Гръцкият орган за гражданска авиация каза, че пилотът е успял да предупреди властите за пожар в един от двигателите на самолета, летейки над Егейско море, и му е даден избор да кацне на летищата в Солун или в Кавала, и той е избрал Кавала, което е по-близо, като е заявил, че ще извърши аварийно кацане.

Комуникацията със самолета е прекъснала и той се е разбил на около 40 километра западно от летището, което е едно от трудните летища в Гърция, защото е близо до висок планински масив.

"Чувахме експлозии допреди няколко минути", каза Филипос Анастасиадис, кмет на община Пагайо, пред Асошиейтед прес малко повече от час след инцидента. "Намирам се на около 300 метра от мястото на катастрофата.

Един от заместниците на Анастасиадис каза пред държавната телевизия ERT, че експлозии са се чували два часа след катастрофата.

Местните съобщиха, че са видели огнено кълбо и облак дим преди катастрофата.

ERT съобщи, че военни и експерти по експлозиви пътуват към мястото, разположено в земеделска земя близо до две села, които са част от община Пагайо. В района е изпратена рота за ядрено-биологическа защита заради разпръснато бяло вещество с неясен състав.

Противопожарната служба е отцепила района в радиус от около 400 метра. Отцепената зона се очаква да се разшири, казаха служители на пожарната.

Военно-транспортен самолет се е разбил в Русия

Военно-транспортен самолет се е разбил в Русия

Най-малко четирима са загинали

Министърът на отбраната на Сърбия Небойша Стефанович каза, че самолетът е превозвал 11,5 тона продукти, произведени от отбранителната индустрия, а купувачът е министерството на отбраната на Бангладеш. Той каза, че всички членове на екипажа са загинали. Стефанович каза, че товарът е включвал осветителни и тренировъчни снаряди, цитиран от Ройтерс.

Според министъра самолетът е летял по маршрута Ниш - Аман - Рияд (Саудитска Арабия) - Ахмедабад (Индия) - Дака (Бангладеш) и е имал "всички разрешителни в съответствие с всички световни стандарти". "Невярна е информацията, според която този самолет е превозвал оръжия от Сърбия за Украйна и е напълно неточна и злонамерена", подчерта той.

Той добави, че товарът на самолета е собственост на сръбската фирма "Валир", търговско дружество, регистрирано за извършване на външнотърговска дейност с въоръжение, военна техника и други отбранителни продукти.