Бангладеш е обхваната от вълна на обществено възмущение, след като броят на жертвите от катастрофата на военен самолет, врязал се в училище в столицата Дака, достигна 31 души. Сред загиналите са поне 25 деца, повечето под 12-годишна възраст, които са се подготвяли да се приберат у дома в понеделник, когато китайски изтребител F-7 BGI на военновъздушните сили се разби в сградата на "Milestone School and College" и избухна в пламъци, предава "Ройтерс".

Властите обявиха ден на национален траур, със свалени на половина флагове и молитви във всички храмове, но скръбта бързо прерасна в протест. Стотици ученици от засегнатото училище и съседни институции излязоха по улиците, скандирайки: "Защо умряха нашите братя? Искаме отговори!" Двама представители на властта бяха посрещнати с освирквания при посещението си на мястото на трагедията.

По-късно през деня протестиращи нахлуха през главния вход на сградата на правителствения секретариат. Полицията използва палки, за да ги изтласка, показват кадри от местна телевизия. Според здравното министерство, 165 души са постъпили в болници, като 70 от тях остават на лечение.

Военните потвърдиха, че самолетът е излетял от близка авиобаза за рутинен тренировъчен полет, но е получил механична повреда. Пилотът, също сред загиналите, е направил опит да избегне гъстонаселени зони, но не е успял да отклони машината от учебния кампус.

"Заведох дъщеря ми на училище както всеки ден. Не знаех, че ще е за последно", разплака се Абул Хосейн, баща на 9-годишната Нусрат Джахан Аника, погребана още в понеделник вечер.

Друг родител, Рубина Актер, сподели как синът ѝ по чудо е оцелял - "Ризата му се подпали, но той скочи на тревата, съблече се и това му спаси живота."

Протестиращите ученици настояват за:

  • публикуване на пълен списък с жертвите и пострадалите;

  • обезщетения от военновъздушните сили;

  • прекратяване на полетите с остарели самолети над населени зони;

  • спешна промяна на процедурите за обучение на пилоти.

От кабинета на временния ръководител на страната - носителя на Нобелова награда за мир Мохамед Юнус - бе съобщено, че властите работят заедно с армията, училищата и болниците за идентифициране на жертвите. Обещано бе и преустановяване на тренировъчните полети над гъсто населени райони.

Изтребителят F-7 BGI е китайски модел, лицензиран вариант на съветския МиГ-21. Бангладеш закупува 16 такива машини през 2011 г., с доставки до 2013 г.

Катастрофата се случва на фона на нарастваща политическа нестабилност в страната. След падането на дългогодишния премиер Шейх Хасина през август 2024 г., Бангладеш се управлява от временно правителство. Обещаните избори са насрочени за 2026 г., но политически партии настояват за по-ранното им провеждане.

Броят на жертвите при катастрофата с военен самолет в Бангладеш се покачи до 27

Броят на жертвите при катастрофата с военен самолет в Бангладеш се покачи до 27

Други 88 души са настанени в болница