Строгите мерки срещу COVID-19 в Индия водят до човешки трагедии, отбелязва Би Би Си.
В цялата страна милиони работници бягат от нейните затворени градове и пътуват към своите родни села.
Тези неформални работници са гръбнакът на голямата градска икономика, изграждат къщи, готвят храна, сервират в заведения, доставят пратки, подстригват косата в салони, правят автомобили, доставят вестници, наред с други неща и други.
Бягайки от бедността в селата си, близо 100 милиона живеят в бедни жилища в препълнени градски гета.
Въвеждането в Индия на извънредното положение от миналата седмица ги превърна в бежанци за една нощ. Работните им места бяха затворени и повечето от тях заедно със семействата си тръгнаха към родните места.
"Индия се прибира вкъщи", коментира вестник The Indian Express.
Все пак това преселение напомни и за бягството на бежанците по време на кървавата делба през 1947 г. Тогава близо 15 милиона души се преселиха между Източен и Западен Пакистан.
Този път стотици хиляди работници мигранти отчаяно се опитват да се върнат у дома в собствената си страна. Къщата на селото гарантира храна и комфорт за семейството.
В тези бежански потоци може да се видят както 90-годишни старици, така и невръстни деца.
Има случаи на починали от изтощение или на прегаазени от камиони в тъмното.
Експерти препоръчват властите да започнат кампания по селата, за да открият случаи на коронавирус и да пресекат разрастването на епидемията. Става дума за 35 000 селища в потенциални 56 чувствителни региона. За последен път библейско преселение е наблюдавано при избухването на чумата в Западна Индия през 1994 г.