Лятото е сезон на горски пожари в Южна Европа, но тази година северната част на континента също е изложена на риск, като предупрежденията за горски пожари са в сила в скандинавските и балтийските страни. Това съобщава Асошиейтед прес.
Липсата на дъжд и повишаващите се температури доведоха до опасно сухи условия в региона. Създадоха се опасения за повторение на лятото на 2018 г., когато големи горски пожари обхванаха Швеция по-специално. Малки горски пожари вече горят в Норвегия, Швеция, Дания и Финландия. Експертите се притесняват, че положението може да стане много по-лошо, освен ако през следващите седмици няма значителни валежи.
За разлика от слънчевите средиземноморски страни, които трябва да се справят с горски пожари всяко лято, явлението е рядкост в страните от Северна Европа, където летата обикновено са хладни и влажни.
Тези страни са сравнително нови за проблемите със сушата, посочи Никлас Херд, ръководител на хидрологичните прогнози в шведската метеорологична агенция (SMHI). Обикновено имаме излишък от вода тук в Северна Европа и Скандинавия. Така че няма това историческо знание за това как да се справяме със ситуации на суша, които бихте могли да намерите в страни по на юг в Европа, поясни той.
В южните части на Швеция е паднало съвсем малко количество дъжд през май и нито капка през юни, оставяйки почвата изключително суха. Шведската метеорологична агенция предупреждава, че рискът от горски пожари сега е изключително висок.
Сходно е и ситуацията във Финландия. Финландският метеорологичен институт тази предупреди за сух терен и висок риск от горски пожари в по-голямата част от страната, особено в югозападна Финландия и островите Аланд в Балтийско море. Както Швеция, така и Финландия са покрити предимно с гори.
Подобни предупреждения има в Норвегия, Дания и балтийските страни. Лагерните огньове са забранени в голяма част от региона. До момента са докладвани само малки горски пожари в Швеция, Дания и Норвегия, но властите предупреждават, че ситуацията може да ескалира.
Според експерти сушата може да е свързана с прехода на климатичните условия в Тихия океан, което променя метеорологичните модели в целия свят и често води до сухи лета в Северна Европа.
Междувременно температурите се повишават в региона и се очаква да достигнат 30 градуса по Целзий през следващите дни във Финландия. Това е рядкост за страна, разположена над Арктическия кръг.
В световен мащаб месец май беше вторият най-топъл в историята, според службата за изменение на климата "Коперник" на Европейската комисия, като температурите в Канада и северната част на Съединените щати бяха особено високи. В Европа май беше по-сух от средното.
Тази пролет беше най-горещата в Испания и втората най-суха в историята на страната. Това създаде условия за избухване на горски пожари в началото на тази година и необходимостта от ограничения на водата за селското стопанство, промишлеността и пълненето на частни плувни басейни в най-тежко засегнатите райони.
В континентална Франция водните ресурси все още усещат последиците от сушата миналото лято, като две трети от националните водни маси са под нормалните нива. Локализирани горски пожари избухнаха в части на Франция, включително региони като Лотарингия и Вогези, където екстремните горещини и горските пожари са рядкост.