Екип от водещи световни учени излязоха с нови прогнози за топенето на ледниците и за ефекта, който това ще има върху климата на земята, съобщи БиБиСи.

Според досегашните прогнози топенето на западноантарктичния леден щит се очакваше да доведе до увеличение във водите на световния океан с между пет и шест метра. Последните проучвания обаче показват, че това нарастване няма да бъде повече от три метра. Въпреки това и в предходните и в последните проучвания, учените са единни в мнението си, че топенето на ледниците остава един от най-сериозните проблеми за бъдещото състояние на климата на планетата.

Според професор Джонатан Бамбърот университета в Бристол увеличение от 1.5 метра на водите на световния океан ще засегне пряко над 17 милиона души в Бангладеш. В тази връзка той допълва, че  на най-голям риск са изложени крайбрежните градове, като дава за пример Ню Йорк.

Ученият разясни, че от трите „ледени покривки" Гренландия, Източна Антарктика и Западна Антарктика, на най-голяма опасност от промените в климата е изложена третата.  

По думите му, в последните 30 години тя е значително неустойчива. Тази неустойчивост, обяснява Бамбър, може да доведе до по-голяма скорост на топене на ледената покривка, както и до откъсване на големи ледникови парчета в океаните.