Подводният комуникационен кабел между Литва и Швеция на литовския оператор Telia е бил прекъснат, съобщи ръководителят на технологичния отдел на компанията Андрюс Шемешкевичус в ефира на LRT.

По думите му прекъсването е станало около 10 ч. сутринта на 17 ноември и е било открито, след като връзката е била загубена. Šemeškevičius каза, че повреденият кабел е доста стар и с него вече са се случвали неизправности, но не са регистрирани случаи на саботаж. "Тези повреди обикновено са свързани с ... корабоплаването, когато някъде в плитки води, близо до брега, някой кораб, който се е закотвил неправилно, може да закачи кабела и да го скъса", обясни той.

Повреденият кабел между Литва и Швеция обаче пресича друг европейски комуникационен кабел между Финландия и Германия. За повредата му стана ясно на 18 ноември. "В момента виждаме, че тези кабели се пресичат само в зона от 10 квадратни метра. Тъй като и двата са повредени, е ясно, че тук не става въпрос за случайно изпускане на котвата на един кораб, а може да е било нещо по-сериозно", смята специалистът на Telia.

Шемешкевичус предупреди, че поради инцидента интернет трафикът на Telia в Литва е намалял с една трета, тъй като трафикът се движи по три кабела. Въпреки това свързаността е възстановена, за да се заобиколи повредата, увери той, а някои клиенти може би са били прехвърлени към резервни линии.

На 18 ноември операторът Cinia съобщи за "дефект" по кабела C-Lion1 с дължина 1200 км между германския пристанищен град Рощок и Хелзинки. Ремонтът ще отнеме 5-15 дни, съобщи компанията.

Телекомуникационен кабел, свързващ Финландия и Германия, вероятно е прекъснат

Телекомуникационен кабел, свързващ Финландия и Германия, вероятно е прекъснат

Според държавната компания за киберсигурност Cinia, кабелът може да е бил прекъснат от външна сила

Финландската агенция за транспорт и комуникации Traficom заяви, че причините за повредите "могат да бъдат различни" - например те могат да бъдат свързани с метеорологичните условия или с кораби.

През септември CNN съобщи, позовавайки се на двама американски служители, че Съединените щати засичат засилена руска военна активност около ключови подводни кабели.

Според събеседниците на телевизионния канал Вашингтон смята, че Москва може да "провежда потенциални саботажни операции, целящи да обезвредят критична част от световната комуникационна инфраструктура".

Руски телекомуникационен кабел в Балтийско море бил повреден преди Balticconnector

Руски телекомуникационен кабел в Балтийско море бил повреден преди Balticconnector

Това се е случило на 28 км от мястото, където по-късно е бил повреден газопровод, свързващ Финландия и Естония

Кремъл нарече подобни обвинения, че Русия подготвя саботаж, "неоснователни".

През октомври миналата година беше повреден Balticconnector - подводен газопровод между Финландия и Естония. Беше установено, че газопроводът е бил ударен от котвата на китайския товарен кораб Newnew Polar Bear. Вестник South China Morning Post цитира източници, според които Китай е признал, че корабът му е повредил Balticconnector по невнимание.