Радарни данни от сателити, превърнати в изображения, показват, че вулканът Анак Кракатау в Индонезия е драстично по-малък след изригването му през уикенда, което предизвика смъртоносни вълни цунами, съобщава "Асошиейтед прес".
Сателитни снимки не са достъпни заради облаците, но радарни изображения от сателит на Японската агенция за космически изследвания, заснети преди и след изригването, показват, че югозападният фланг на вулкана е изчезнал.
Дейв Петли, който е ръководител на научните изследвания и иновациите в Университета в Шефилд и който е анализирал подобни изображения от сателит на Европейската космическа агенция, заяви, че изображенията подкрепят теорията, че свлачище, по-голямата част от него под морската повърхност, е причинило цунамито, при което загинаха най-малко 430 души в събота вечерта.
"Предизвикателството сега е да се интерпретира какво може да се случи на вулкана и какво може да се случи по-нататък", пише той.
Индонезийските власти предупреждават хората да стоят на разстояние един километър от бреговата ивица на пролива Сунда заради риска от друго цунами.
Снимка на Японската агенция за космически изследвания след изригването показва концентрични вълни, излъчвани от острова, където се намира вулкана, което според експертите е предизвикано от продължаващите изригвания.
Анак Кракатау, което означава дете на Кракатау, е потомък на известния вулкан Кракатау, който засегна глобалния климат с огромно изригване през 1883 г.
Анак Кракатау за първи път се издига над морското равнище през 1929 г. според индонезийската агенция за вулканология, и оттогава увеличава земната си маса.