Правителството на САЩ реши да отпусне заем в размер на 85 млрд. долара на едно от най-големите застрахователни дружества в света AIG, съобщи АП.
За втори път този месец правителството дава парите на данъкоплатците, за да спаси частна финансова компания с мотивите, че по този начин може да се предотвратят сериозни сътресения на пазара и ще се предпази нестабилната икономика, коментира агенцията.
Помощта има срок от 24 мерсеца, като се отнася за всички активи на AIG.
Американското правителство ще получи 79.9% от компанията, като от ФЕД заявиха, че имат право да наложат вето на изплащането на дивидентите на общите акционери, които имат акции с право на глас.
Отпуснатият заем ще бъде върнат чрез продажба на активи на компанията. От ФЕД също така казаха, че заемът и бил отпуснат, за да може компнията да продължи да функционира нормално и кризата в нея да не оказва влияние на икономиката и тази помощ ше позволи на AIG да продаде някои от своите активи по "подходящ начин".
Управителния съвет на AIG ще бъде сменен, като според Wall Street Journal, цитиран от finance.news.bg, сегашният мениджър ще бъде заменен от Ед Лиди.
Предприетото от Федералния резерв може да доведе до известно намаляване на напрежението на финансовите пазари, макар че веднага след тази новина тръгнаха слухове за проблеми на банката Morgan Stanley.
Според CNBC, Morgan Stanely обмисля сливане с други финансови институции с оглед последните турболенции на финансовите пазари.
Анализатори цитират сривовете на световните фондови борси като причина за "закъсването" на Morgan (само вчера руската фондова борса се срина със 17%).
Според CNBC, Morgan Stanley обмисля дали фирмата трябва да остане независима или да се слее с друга инвестиционна банка.
Мениджмънтът на Morgan признава, че продължаваща волатилност на цените на фондовите борси може и вероятно ще принуди компанията да търси партньор за сливане.
Нова криза на финансовия сектор около Morgna Stanley може да доведе до нови трусове на глобалните финансови пазари, коментират наблюдатели, цитирани от finance.news.bg.
dddddd
на 18.09.2008 в 03:53:55 #65Очевдино не си стъпвал в Америка, но няма значение.
dddddd
на 18.09.2008 в 03:47:25 #64Зора Това с над 50% от седмичния чек беше забавно. Айде сега да кажеш какви са данъците.
Зора
на 18.09.2008 в 03:36:13 #63Плюс това ФЕД не е застрахователно дружество,а държавна монетарна институция със публично участие...каква връзка има тук Русия? Нещо..се опасявам че не те разбирам
Зора
на 18.09.2008 в 03:34:23 #62как какви?Ми над 50% от седмичния ми чек,ето какви какви са тия пробити комун системи не ми е ясно,защо не помогнаха миналата година на СК пенсионния фонд и трябваше десетки хиляди служители трудили се десетки години да си изгубят спестяванията за старинни години? Ебал съм ги
dddddd
на 18.09.2008 в 03:29:36 #61Зора С кое не си съгласен? Какви данъци плащаш? Някой да те спира да си избереш пенсионен фонд? Като не вярваш на ФЕД, застраховай се в Русия или Китай.
Зора
на 18.09.2008 в 03:11:10 #60Аз пък не съм съгласен с моите данъци да се плаща за издънките на дадени персони,било то и ключови фирми..в крайна сметка има и фалити Оня ден на ЛБ,днес АИГ..до кога ще продължава това? Избягах от комунизъм,а тук започнаха точно така да субсидират глупостите на прогнили компании както в БГ на времето Кремиковци
dddddd
на 18.09.2008 в 01:42:11 #592.06 -1.69 (-45.07%) Sep 17 - Close Сигурно това трябва да е. И все пак, това е действаща компания, не е точно москвич.
dddddd
на 18.09.2008 в 01:25:19 #58cska Дай линк, че чак пък 2 млрд... Те твърдят, че са над трилион активите, дълговете им не ги знаем, разбира се.
dddddd
на 18.09.2008 в 01:24:11 #57cska Добре, важно беше това уточнение, че все пак е заем (с елементи на национализация ) . ФЕД не може да финансира всички, а АИГ е доста различно от Леман. Съгласихме се, само трябваше да се доуточни. Все пак не съм сигурен след 2 години кой ще е собственикът на тези 80%, но както и да е. А колко са зле АИГ и защо никой не ги е купил, все пак само ФЕД може да извади 100 млрд. за няколко дни.
dddddd
на 18.09.2008 в 01:13:21 #56cska Сигурно е нещо такова, но така, както го описваш изглежда много изгодна сделка за ФЕД, които са купили АИГ за 85 млрд. Не ми се вярва много, колкото и да е закъсал АИГ. Аз пък наистина си мисля, че е заем, иначе не би имало срокове. Иначе тези 80% наистина са смущаващи, но кой знае какво точно са договорили.
dddddd
на 18.09.2008 в 00:56:15 #55cska От ФЕД и АИИГ са преценили, че такава сума би ги извадила за момента. Иначе за фалит е много рано да се говори. Както сам каза, има стотици дъщерни дейности, от Манчестер Юнайтед до нашето БТК. Може да се отърве от някои дейности или други начини, те си знаят. Иначе, вероятно по същите причини ФЕД може да даде още 200 милиарда, не им е проблем, нали печатат парите. Дано успокоихме друнк-ула. А Раинбоу сега ще разбере, че с висенето си в интернет плаща на ФЕД.
glaven
на 18.09.2008 в 00:49:28 #54Само им погледнето устроиството и иерархията в последните години на растеж и след това го погледнете в минлата и тази година. Маи маи се различава нещо по места и заетост. Може да не разбирам от икономика, но съм наблюдателен мисля.
glaven
на 18.09.2008 в 00:47:19 #53cska много си тъп бре ... нали Америка ще се вкара в самофалит - виж гви глупосто ръсиш въз основа на погледа, които ти се гради само върху тази статия. пффф ...
dddddd
на 18.09.2008 в 00:34:38 #52cska Ето, добре го обясни. В крайна сметка е заем, гарантиран с активите на АИГ, няма друг начин, а какво ще се случи, ако заемът се изплати, не е много ясно.
glaven
на 18.09.2008 в 00:28:26 #51ъъъ Защо се сриват икономики ... Аз си обяснявам нещата така : - Америка няколко години подред блокираше емигранитете и то сериозно, което доведе до поскъпване на пазара на труда, това накара хора, които досега не са работели на по-високи позиции бързо да израстнат, което пък отвори още работни места през изминалите години. Това може да го видите от индексите на безработица. На слво ред това накара строителните компании да започнат луда дейност за осигуряване на жилища за новопостъпилите хора на работа, и въпреки че имаше достатъчно - нещатата изглеждаха добре, и много хора започнаха да търсят лукса - веднага се регистрира скок не само в Америка на цените на жилища, но и в Европа ( както и в България ( но при нас е малко по-различно ... - тук сме само имитатори ) ) ) Новдони се с жилища по богатите квартали, и се започна луда ипотечно изплащане, което вдигна доста сериозно индексите на компаниите от сорта. Изведнъж се оказа много низска безработицата, но лощото е че свръхпроизводството доведе на Американския пазар, и блокадата към Европа и препълването на Американския пазар с Китайска стока, бавно но сигурно доведе до залежавне на продукцията заради по-високата и цена. Япония буквално превзе пазара на автомобили в америка, и започна изтичне на средстава от Амеркиа към Япония, което на свой ред доведе до преминаване на работещите до сега в авто сектора ( които си е доста голям за Америка ) към другите сектори, което допълнително покачи производството.
glaven
на 18.09.2008 в 00:28:06 #50На един етап в Европа и Америка се въведоха много строги изисквания към продукцията,или поне се засилиха текущите. Но въпреки че има засилване на контрола, това само накара сивата икономика да просперира - благодарение отново на евтините азиятски стоки, и парите през сивата икономика се озоваваха в Азия. На свои ред войната на 3 фроната за Америка се аказа доста истощителна, и поскъпването на петрола бавно но постепенно накара хората да кушуват жилища още по-близо до работните си места, които особенно за Америка са доста дентрализирани а доста от работещите са на доволно разстояние. Още едино разрастване за строителните фирми .... В един момента войните стигнаха до финал, и хиперпродукцията на Америка стигна ниво за стегнация. Е - през изминалите 6-9 месеца - всички я чакахме с ужас. Но очакваната стегнация се прояви под изродена форма, в която хиперподукция е нужна, но на ниски цени. Това пък доведе до намаляване на заплатите на служителите в фирмите, които до скоро са обещавали големи заплати. Това са същите тези служители, кото са взимали кредит въз основа на показаните добри заплати в началото на шоуто. В един момент пазара се згромоляса и Америка разпусна добър процент работници завиниги от работа. Съшия този Изсилен процент в началото , които в начлото на 2000 година се устреми към нови върхове. Кредитните дружества вече бяха отпуснали парите, но хората са безработни, това доведе до хиперпродажба на постепенно поевтиняване до безумие на имоти в САЩ - както можехме да видим през изминалите летни месеци, които по принципса силен период. Това пък доведе до взимане на все по-малко заеми за жилища, и пордаба на ипотеки отново на безценица. И ето ни сега в момента с едни "безценни жилища" и доста хора на улицата. Решение : Според мен решението е просто : добър процент трябва да се върне към селското стопнаство, което в Америка и Европа запада диктувано от Китайското селско стопанство и стрните от Близкия исток за Европа. Макра и процента да не е голям, е достатъчен, а и прекалено много хора работят в сверата на услугите, което на свои ред ги прави по-евтини , и умъртвява допълнително пзара им, на фона на скъпата продукция. Селското стопнство е изхода на локално ниво.
glaven
на 18.09.2008 в 00:27:29 #49На един етап в Европа и Америка се въведоха много строги изисквания към продукцията,или поне се засилиха текущите. Но въпреки че има засилване на контрола, това само накара сивата икономика да просперира - благодарение отново на евтините азиятски стоки, и парите през сивата икономика се озоваваха в Азия. На свои ред войната на 3 фроната за Америка се аказа доста истощителна, и поскъпването на петрола бавно но постепенно накара хората да кушуват жилища още по-близо до работните си места, които особенно за Америка са доста дентрализирани а доста от работещите са на доволно разстояние. Още едино разрастване за строителните фирми .... В един момента войните стигнаха до финал, и хиперпродукцията на Америка стигна ниво за стегнация. Е - през изминалите 6-9 месеца - всички я чакахме с ужас. Но очакваната стегнация се прояви под изродена форма, в която хиперподукция е нужна, но на ниски цени. Това пък доведе до намаляване на заплатите на служителите в фирмите, които до скоро са обещавали големи заплати. Това са същите тези служители, кото са взимали кредит въз основа на показаните добри заплати в началото на шоуто. В един момент пазара се згромоляса и Америка разпусна добър процент работници завиниги от работа. Съшия този Изсилен процент в началото , които в начлото на 2000 година се устреми към нови върхове. Кредитните дружества вече бяха отпуснали парите, но хората са безработни, това доведе до хиперпродажба на постепенно поевтиняване до безумие на имоти в САЩ - както можехме да видим през изминалите летни месеци, които по принципса силен период. Това пък доведе до взимане на все по-малко заеми за жилища, и пордаба на ипотеки отново на безценица. И ето ни сега в момента с едни "безценни жилища" и доста хора на улицата. Решение : Според мен решението е просто : добър процент трябва да се върне към селското стопнаство, което в Америка и Европа запада диктувано от Китайското селско стопанство и стрните от Близкия исток за Европа. Макра и процента да не е голям, е достатъчен, а и прекалено много хора работят в сверата на услугите, което на свои ред ги прави по-евтини , и умъртвява допълнително пзара им, на фона на скъпата продукция. Селското стопнство е изхода на локално ниво.
dddddd
на 18.09.2008 в 00:25:31 #48Това заем ли е или купуване? Защото със сигурност 80& от АИГ струва много много повече от 85 млрд. Но който знае повече за АИГ, да казва.
dddddd
на 18.09.2008 в 00:23:35 #47cska Убягна ми, както и друго, че заемът ще се връща с разпродаване на активи и е за срок 2 години. Изобщо много неясно е каква е тази сделка.
dddddd
на 18.09.2008 в 00:19:27 #46Правителството отпуска заем, на някои им се привижда национализация. Бе свалете ги тия червени очила.