От 1 януари 2011 г. трябва да започне да функционира Агенцията по безопасност на храните, която ще има 28 регионални клона в страната.

Това заяви министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов, който представи новата структура на бизнес закуска.

Той уточни, че към новата агенция ще преминат Националната ветеринарномедицинска служба, Националната служба за растителна защита, Националната служба за зърното и фуражите, и тази част от РИОКОЗ, която отговаря за безопасността на храните.

Предвижда се съставът на новата агенция заедно с нейните регионални структури да е с около 400 души по-малък от съставите на тези 4 досегашни служби, които агенцията ще обедини, посочи министър Найденов.

По думите му ще бъдат намалени дублиращите звена в тях, информира money.bg.

В момента се работи върху закон за Агенцията за безопасност на храните и върху устройствения правилник за дейността й, каза министър Найденов и допълни, че ръководителят на новата агенция ще бъде определен от МС.

Бизнесът стои принципно зад създаването на Агенцията по храните, стана ясно по време на дискусията за представянето на структурата в хотел „Шератон" днес.

Според министър Найденов макар идеята за изграждането на агенция, която да извършва единен контрол върху хранителната верига и да прилага европейски стандарти, да не е нова, едва сега е постигнат политически консенсус и има ясна политическа воля за изграждането й.

Това е станало ясно при дебата за приемането на стратегията за нейното приемане по-рано тази година.

Д-р Светла Чамова, изпълнителен директор на Асоциацията на месопреработвателите в България заяви, че бизнесът по принцип е за създаването на единен орган за изследване на риска и контрол на безопасността на храните, за да има единни принципи и изисквания към бизнес операторите от страна на институциите.

За нас е важно правилата да са ясни и предвидими, допълни Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите в България.

Заместник-министърът на земеделието и храните Цветан Димитров подчерта, че е много важно новата Агенция за безопасност на храните да не бъде разглеждана не като „репресивен" и контролиращ орган.

Д-р Венцислава Тасева, директор на дирекция „Здравеопазване на животните и безопасност на храните", подчерта, че тази нова дирекция за анализ на риска ще има изцяло научно-изследователски функции и няма да се занимава с контролна дейност, така както това прави и EFSA.

От своя страна д-р Войнов, директор на НВМС, една от 4-те настоящи структури, които ще се влеят в новата агенция, определян като неин бъдещ „гръбнак", подчерта в отговор на въпрос от страна на бизнеса, че досегашната практика на определяне на „официален ветеринарен лекар" в предприятията ще бъде запазена, както и действието му на ротационен принцип.