Разработването на находищата от шистов газ ще защити България от геополитическо въздействие. Тази позиция изразиха учени геолози от БАН и енергийни експерти на пресконференция в „София прес".
Специалистите бяха единодушни, че проучванията на „Шеврон" не крият екологичен риск, но при стартиране на добива трябва да има достатъчен контрол от страна на държавата.
Припомняме, правителството разреши на „Шеврон" да извърши обследване на залежите от шистов газ у нас, като американската компания плати предварително на България 30 млн. евро. Шистите представляват глинести скали, съдържащи метан. Чрез вкарване на вода и химикали, газът се изтегля от скалния слой.
Доц. Радослав Наков, зам.-директор на Геологическия институт на БАН, посочи, че целта на експертите е да представят непредубеденото мнение на запознати с материята, тъй като в момента основните коментари идват от икономисти.
Енергийният експерт инж. Христо Казанджиев посочи, че малко хора знаят, че изследвания за наличие на шистов газ се правят у нас от години. Той обясни, че през последните две десетилетия технологиите са се развили и това е дало възможност добивът да бъде икономически ефективен.
Казанджиев допълни, че преди да започне сериозно да се обмисля добива на шистов газ в България са били правени проучвания за възможностите за извличане на газ от въглища. По думите му CBM Energy Limited са установили през 2007-2008г. наличие на 7 млрд. кубически метра газ, но по политически причини фирмата е била изгонена от България. Той коментира, че като цяло у нас разрешенията за подобни проучвания се издават бавно и това гони сериозните инвеститори.
Христо Казанджиев беше категоричен, че добивът на шистов газ е стъпка към удължаване на петролната ера на човечеството и голяма перспектива за държави като България, които нямат големи собствени ресурси от нефт и природен газ. Експертът посочи, че вече се работи по добива в Турция, Пошла, Унгария, Великобритания, Швеция, Украйна и Полша. По думите му Варшава вече е раздала 70 лицензни блока за проучвания.
Експертите категорично застанаха зад решението на Трайчо Трайков да допусне „Шеврон" у нас. Казанджиев цитира анализите на компанията, според които под страната ни има между 300 млрд. и 1 трилион кубически метра газ. Той посочи, че даже 10-15% от прогнозните залежи да са извлекаеми, това пак би покривало на 100% нуждите на страната ни за поне 15 години.
Наков допълни, че с помощта на шистовия газ, цените на синьото гориво в САЩ не са се променяли от години, а подобна тенденция се наблюдава и в много други страни. Казанджиев посочи, че у нас това не се е усетило, тъй като сме зависими единствено от Русия, която, по думите му, ни продава газ на едни от най-високите цени.
Той заяви, че при предоставяне на възможност за собствен добив на природен газ в България, ще може да се контролира повишаването на цените от страна на „Газпром", а при наличие на реална конкуренция руският гигант може даже да тръгне към поевтиняване на синьото гориво. Енергийният експерт припомни, че от скромното находище в Галата цената на газа е паднала с цели 8%.
Христо Казанджиев посочи, че руснаците са оценили ситуацията като застрашаваща пазарното им положение и изрази съмнения, че атаките срещу добива на шистов газ са дирижирани от Москва. Сред другите „врагове" на шистовия газ, той посочи Франция, която наложила мораториум върху технологията заради атомните си централи.
По отношение на самия начин на добив, секретарят на Геологическия институт проф. Кристалина Стойкова заяви, че в подземните слоеве се инжектира основно вода, пясък и „адитиви" (тя не обясни какво точно влиза в тази група, но даде пример с метални стружки). Експертите обясниха, че в процеса на добива се изважда вода, която може да бъде използвана отново, а за самите проучвания са необходими много малки количества от порядъка на 50-100 куб. метра.
Стойкова представи карта с всички сондажи, проведени през последните 60 години и допълни, че сериозни аварии до този момент не е имало.
Радослав Наков заяви, че действително е имало отравяния на почвата и водата в САЩ, но там шистовите скали са много по-близо до водоносните пластове. Той подчерта, че винаги съществува риск, но той не е по-голям от този при проучванията за нефт и газ.
Специалистът обясни, че двете основни заплахи са неконтролируемо изтичане на метан в атмосферата и отравяне с метан на водните пластове, като и двете не са много вероятни у нас. Той апелира да бъде направена цялостна оценка на възможностите за добив, възможните странични ефекти и мерките за справяне с него и тя да бъде представена на обществото.
Наков нарече „силно преувеличени, да не кажа абсурдни" рисковете от земетресение в резултат на вкарването на вода в подземните пластове.
Христо Казанджиев заяви, че можем да почерпим опит от другите страни, добиващи шистов газ и особено от Полша, която е създала специално законодателство, предвиждащо глоби, отнемане на лиценза и даже затвор и при нарушения.
На журналистически въпрос защо Еквадор (където също се добива шистов газ) съди „Шеврон" за нанесени щети на природата, учените отговориха, че става въпрос за нарушения на „Тексако", които са добивали нефт и газ преди да се влеят в компанията.
Те не пожелаха и да коментират по-старо проучване на Минно-геоложкия институт, според което шистов газ у нас няма в достатъчни количества. Експертите подчертаха, че резервите от природен газ ще стигнат за по-малко от 60 години и нетрадиционните източници на синьо гориво са единственият ни шанс.
slonikon
на 19.06.2011 в 02:28:12 #54знам я тая книжка - на първата страница е написано: с финансовата подкрепа на ЕНЕЛ
Propaganda
на 18.06.2011 в 13:17:22 #53А Бойко Борисов беше телохранител на лидера не тези сатрапи. Нормално е да следва същата линия на унищожение на българския народ. Какви министри сме имали едно време, не като сегашните национални предатели, гъзолизци.
Propaganda
на 18.06.2011 в 13:04:58 #52Богдан Филов е бил министър председател на България. Инквизиран е в Москва, а след това е разстрелян като куче от „народния” съд в една яма през нощта на 1 срещу 2 февруари 1945 г., заедно с още 67 народни представители, 22 министри, 3 регенти и 8 царски съветници.
Propaganda
на 18.06.2011 в 13:02:29 #51Виж какво, помолих да ме цитираш, а не да ме преразказваш. В Мезек освен крепост има и така наречена "Тракийска гробница". Първият български учен, проучил обекта през 1931 г., е Богдан Филов. Книгата му за тракийския храм се казва „Куполните гробници в Мезек”. Прочети я и тогава се изказвай неподготвен.
trunka
на 18.06.2011 в 13:00:33 #50Дайте да продадем всичко ,пък като свършат парите ще му мислим !
trunka
на 18.06.2011 в 12:58:01 #49Иди в Мезек и ще разбереш,че освен крепост в селото има и гробници т.е. Храм! Българина има един голям недостатък,колкото и да е умен,когато става дума за пари съзнанието му се замъглява!!!
Asparyx
на 18.06.2011 в 08:34:43 #48Юлиан-3
на 18.06.2011 в 05:00:07 #47геолозите разбирали и от геополитика?!
.....най после Дянков им намери работа-в пропагандата......
![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/guitarist.gif?_=1446728989)
neznae6t
на 18.06.2011 в 02:24:45 #46Явно това е била цената, за да няма съкращения сред феодалните старчета. И не ме разбирайте погрешно! Против закриването и предлаганата от Дянков политика спрямо БАН съм, но не мога да подкрепям позиция, от която изобщо, ама изобщо не мирише на наука, а си смърди на политика, а политиката е мръсно нещо, както знаем.
Propaganda
на 18.06.2011 в 01:29:20 #45Марин Тод, Зарежи ги тия манастири. По интересни са могилите и древните храмове. В могилата Оструша има невероятни цветни каменни рисунки с втъкано злато от 3-4в. пр. Хр. За храма в Мезек и Сбораново да не говирим... Но с продажни политици и прост матрял и това което е запазено ще се затрие. Както каза свирката дано Господ ни спаси.
Propaganda
на 18.06.2011 в 01:22:04 #44УС, много простееш и си ниска топка. Цитирай ме и кажи къде лъжа. Има ли наложен мораториум в САЩ, има. Може да не е за всички щати, но такъв има. Има ли мораториум във Франция, има. По ТФ1 всяка вечер даваха блокираните магистрали и на края министърката хъката мъката наложи мораториум.
US
на 18.06.2011 в 01:06:35 #43Propaganda | 17.06.2011 23:51 - стига си лъгал, бре мошеник. Тук се топлим на шистов газ - какъв мораториум. САЩ станаха от нетен вносител, нетен износител на газ, заради шистите. Затвори лайномета - това не е дружество Георги Кирков... Вече има Интернет - не е каквото Партията каже. Или като лъжеш, поне го прави по-интелигентно - уж се учехте от д-р Гьобелс, а сега и това ниво падна....
![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_lol.gif?_=1446728989)
ТеНеТеМе
на 18.06.2011 в 01:04:55 #42Най-добре да оставим всички алчни държавици из Европа да наиграят, а после да им взимаме евраците за скъп екологичен туризъм и балнео процедури в България, чрез които ще си пречистват телата от адитивите и ще лекуват болестите от отровите. Даже може да продаваме скъпа вода и чист въздух в буркани. САМО ДЕТО СИ МИСЛЯ, ЧЕ НЯМА ДА БЪДАТ МНОГО ТЕЯ ДЪРЖАВИ В КРАЙНА СМЕТКА, защото там имат акъл и гражданско съзнание.
Propaganda
на 18.06.2011 в 00:58:49 #41Той може да струва 5 пъти по-евтино, но някъде четох, че шистовия газ ,за разлика от традиционния, е замърсен с азот, сероводород и въглероден двуокис, а относителната топлина при изгаряне е три пъти по-малка. Само за сравнения, при горене на Браунов газ може да се достигне темпрературата на повърхността на Слънцето (3000 градуса по целзий). Нито с газ, нито с нефт може да се достигне такава температура. За Браунов газ не ти трябват сондажи и 4000 тона химикали.
ТеНеТеМе
на 18.06.2011 в 00:53:18 #40Колкото и да не го обичате тука из форума на нюза, sVirkata e АБСОЛЮТНО ТОЧЕН И ПРАВ този път!
А щом тоя шибан газ е такова голямо чудо и струвал 10 пъти по-малко и всички го вадели , освен нас, това означава, че ще можем да си го купуваме от всички тях за примерно 5 пъти по-малко , отколкото от гадната Ръша сега.
Propaganda
на 18.06.2011 в 00:51:20 #39Не ми давай за пример развиващите страни. Във Фанция, където има будно гражданско общество, хората се организираха излязоха на улиците, блокираха магистрали. Нямаше и седмица и правителството клекна. В САЩ по същия начин наложиха мораториум върху добива на шистов газ. На Шеврон не му остана друга алтернатива, освен да корумпира развиващи страни от третия свят за да може да доразвие тази технология. Така Полша и България ще станат тестови площадки и учебен полигон.
US
на 18.06.2011 в 00:44:08 #38Proaganda | 17.06.2011 23:31 Айде пак с голямата кошница с лъжите. КОЙ се е отказал, бре Ганьо Балкански? Я посочи с линк? Напротив - всички натам вървят и България вече изостава - Полша и Естония са доста по-напред. ОМВ дупчи около Виена, защото е много "ВРЕДНО", а и Австрия има огромна територия, нали? Стига си слугувал на някакви глупави предразсъдъци или на "Газпром". Ако ти се стои на студено, стой - аз искам роднините ми да са на топло и да плащат за това колкото мен, т.е. 3-пъти по-малко отколкото сега плащат на "ГЪзпром", "ОвъргЪз", ... и още знайни и незнайни мошеници и монополисти.
Propaganda
на 18.06.2011 в 00:31:49 #37Не след 1000 години. Няма и 10 години и хората се отказаха заради замърсяването на околнота среда. Само робите на капитала гледат праволинейно, като телета в календар. Те така и 1000 години смятат да я карат...
Propaganda
на 18.06.2011 в 00:25:30 #36Ти си сондирай и на 10 000 ако искаш. Аз пак питам, от къде ще се взима водата и къде ще се изхвърля?
Propaganda
на 18.06.2011 в 00:19:01 #35Казах ви да престанете с двуполюсните пропаганди за комуноиди, русофили, американофили. Изтъркахте се вече. Този номер минаваше преди деситилетия по време на студената война. Времената са други. С невъзобновяеми енергийни източници, не можеш да бъдеш енергийно независим. Ще копаш шистов газ и като свърши какво ще правиш? Ще съзерцаваш останалия лунен пейсаж докато е светло... Енергийната независимост е в торсионните полета, вакуума, брауновия газ и др.