Символите „бг" и „бгр" са най-харесвани за име на националния интернет адрес на кирилица.
Това сочат резултатите от он лайн анкета, проведена от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията през декември 2009 година.
Данните бяха обявени на пресконференция от заместник-министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията Първан Русинов.
Въпреки условието в анкетата, че „.бг" може да не бъде одобрено от Международната организация за интернет имената и адресите /ICANN/, една трета от гласувалите са посочили точно тези символи.
Една четвърт са избрали за свой фаворит символите „бгр".
Резултатите от допитването и от дискусиите ще бъдат анализирани внимателно. Има вероятност държавата да кандидатства и с двете имена, в случай, че „бг" бъде отхвърлено поради визуална прилика с домейна на Бразилия на латиница.
МТИТС изразява благодарност за активния интерес на участниците, каза Първан Русинов. Това обществено допитване ще помогне за постигане на национален консенсус за името на домейна на кирилица.
В тази посока днес МТИТС организира и кръгла маса с участието на организации, проявили интерес към процеса - Регистър BG, Унинет, Публичния интернет регистър и други.
Втората он-лайн анкета бе на тема „Избор и работа на регистър на домейна на кирилица". Тя показва нагласите на хората за стандартите, на които трябва да отговарят организациите, които ще подържат базата с новите имена на кирилица и тези, които ще ги регистрират.
68,6 на сто от участниците смятат, че администраторът за домейна на кирилица трябва да бъдe различен от този за латинските адреси .bg.
В серия от въпроси е потърсено общественото мнение за участието на държавата в процедурата на регистрация на новите домейни. Превес имат отговорите, че държавата може да участва с право на вето в бъдещия регистратор, но не и да има основни функции в него.
Ниската цена за регистрация и бързата процедура за получаване на домейни на кирилица са сред най-важните критерии за ефективност на бъдещия администратор, според отговорите.
Изразените мнения ще бъдат взети предвид при вземането на решение от страна на държавата за кандидатстване за новите домейни, подчерта заместинк-министър Русинов. Процедурата за регистриране на интернет адреси на азбуки, различни от латиница пред ICANN, стартира официално на 16 ноември 2009 г. Държавната подкрепа е условие за участие в този процес.
Имената на общо четирима участници в двете анкети бяха изтеглени със жребий по време на пресконференцията днес. Министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Александър Цветков ще връчи на късметлиите сертификати за електронни подписи, с което ще благодари от името на министерството за тяхната гражданска активност.
LIME
на 26.02.2010 в 15:45:08 #29http://ptcmarvel.blogspot.com/
XML
на 11.01.2010 в 23:25:51 #28Mike, съжалявам, че нямах до сега възможност да ти отговоря, но пък колегите-съфорумци са го направили отлично. Та относно домейни georgiev.bg и георгиев.бг: 1) Пак питам - кое те кара да мислиш, че щом е минало през цедката на РегистърБГ, то латинския домейн има по-малко основание да бъде предпочетен и за кирилиски на същата персона която го регистрирва. Или си представяш, че в деня Х на пускане на домейни на кирилица ще има - който превари....? 2) Бях ти казал да си напишеш в прозорчето на праузъра където ти е гугъл търсачката - "нюз.бг" - илиза ти сайта news.bg 3) Според теб - трябва ли нюз.бг да са ДЛЪЖНИ, да регват освен news.bg и нюз.бг, а и невс.бг - щото ако не го направят и за двата - аз ще регна невс.бг и всеки който пише с два пръста и не вижда на какъв език е в момента ще начатка набързо в адрес бара - невс.бг.... Това имаше колегата под "подвеждащи" сайтове. Такива се използват усилено и за фишинг - трябва ли да подпомагаме това? 4) Чувал ли си за SEO - да предположим, че си регнеш георгиев.бг - нямаш ли стратегия как да натрупаш рейтинг, който и да напише в гугъл "георгиев.бг" все ще му излиза georgiev.bg, ако човека е съумял през времето да напарви стабилен сайт. А и всичко свързано с georgiev.bg, ще му излиза много по-напред от на георгиев.бг. Алгоритмите на Гугъл са такива, че едва ли скоро ще се усети ползата от такава "придобивка" 5) Както един друг колега отбеляза - проблема е в DNS сървърите - ако по-рано бяха взели стратегия за смяната на старите - сега нямаше да има никой никакъв проблем с изписването на домейни и на кирилица. Но като се има предвид, че "компютърен проблем 2000", беше заради системи писани на език от 60-те, то е ясно че нещата ще стават бавно... А колкото повече нарства порното в Интернет - толкова повече се бавят
6) Късмет при регистрацията на домейн с ".бг" или ".бгр" - за повечето ще е един излишен разход, дано поне един доволен има и това си ти

xenophont
на 11.01.2010 в 23:21:17 #27ТНР( ташаци на рояци) е най-подходящият вариант за бг домейн.
hamster
на 11.01.2010 в 22:01:42 #26Бъргарио рага, мира, Земя пърна с робрини, Земря, що си ме кърмира Моя покрон приери! Честит бгр...
БулaвaSSNX30
на 11.01.2010 в 21:19:23 #25вариантите са много бг, бгр, бъл, bg, bul, bgr но най интересен ще е www.(whatewer).bug


xyz
на 11.01.2010 в 19:53:37 #24Най-напред, минус безкрайност на степен ента е плюс безкрайност за всяко четно ен Много щастлив (И е едно за ен == 0.) ================ Значи (минус безкрайност) на нулева степен е ... 1? Сигурен ли си?
alterin
на 11.01.2010 в 18:35:49 #23Да няма само един браузър.
Но това верно си е глезотия. Смисъл от Бгр домейни не виждам освен като дублиращи, т.е. безмислени.
Cranium
на 11.01.2010 в 18:25:48 #22бг = br... каква визуална прилика, кви пет лева, тва са различни азбуки...
JDFU
на 11.01.2010 в 18:21:54 #21Има си съвсем просто решение за гоогле.цом: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/48578 Чисто технически може да се обобщи с "това да ви е проблема"
alterin
на 11.01.2010 в 18:10:27 #20И според мен е глупост това. По-скоро трябва да се поддържа транслитерация на домейните, т.е. като напишеш гоогле.бг да ти отваря google.bg и толкова.
JDFU
на 11.01.2010 в 18:08:18 #19Не съм казал, че и сега не се регистрират допълнително - най-малкото .ком почти винаги се регистрира заедно с .бг, но защо трябва да се добавят още "задължителни" за регистрация?! Хората, които не искат да пишат адресите на латински, в момента щат не щат го правят. И докато не им се угоди на ината ще продължат да го правят. И тук не става въпрос за лишаване на право на избор на когото и да било, защото в случая се парадира с правото да пишеш на собствения си език без от това да има каквато и да е полза. Е полза има, но тя не е нито за тези, които искат да си регистрират домейн, нито за обикновените потребители, а само и единствено за "домейн продавачите".
Mike
на 11.01.2010 в 17:40:12 #18JDFU | 11.01.2010 17:10 А какво пречи твоя конкурент в момента да регистрира hrana.com, hrana-bg.com, hrana.be, hrana.de, hrana.li и какви ли не други звучащщи забавно на български комбинации? От друга страна, ако регистрираш храна.бг на кирилица ще имаш още по-голям шанс да достигнеш още повече потенциални клиенти, а именно тия, дето могат или не искат да пишат на латиница... Така че шансът не е само за конкуренцията, а и за тебе... Това, че ще трябва да се ръснеш за нов домейн е вярно, но щом си е струвало да регнеш първия, ще си струва и за втория... Още повече че разходите за домейн дори при кожодерите от Регистър.БГ (72 лв. на година) би трябвало да са капка в морето за която и да е фирма, която е в състояние изобщо да просъществува повече от въпросната 1 година... Относно двойно поддържане на мейли, сайтове и т.н... Естествено, че ако имаш само един сайт, най-лесно я да направиш втория домейн alias на първия.Тогава автоматично всички юзъри ще отварят стария сайт, и всички мейли ще отиват на обичайното си място. За сметка на това пък така можеш да направиш две версии на сайта -- една международна с латинския домейн и една локална с кирилския... Че регистрите си пълнят джобовете от тва, е пределно ясно, спор няма
Но според мене разликата дали новите желаещи ще регистрират дадено име в .бг областта или подобно на него (ако оригиналното е заето) в .bg областта, е все едно. Разликата е само КОЙ точно печели, в случай че изобщо приемат втори регистрар различен от Регистър.БГ...
JDFU
на 11.01.2010 в 17:10:49 #17Ето ти пример - Имам си аз фирма, дейността е основно в БГ, но чат пат се налагат интернационални контакти => по-логично е да си регистрирам домейна на латиница. Да, обаче, се случва така, че името е някакво тривиално - храна.бг да речем. В случая ще се наложи да регистрирам и двете, ако не искам част от клиентите ми да се пренасочат към друг конкурент. Дори и фирмата ми да се казва "храна оод", едва ли някой ще забрани друга фирма да си кръсти така домейна. Просто по този начин ще се издоят допълнително хората, за да регистрират копия на домейните си...
Mike
на 11.01.2010 в 17:03:05 #16IID_IUnknown | 11.01.2010 16:49 Най-напред, минус безкрайност на степен ента е плюс безкрайност за всяко четно ен
(И е едно за ен == 0.)
Иначе примерът ти с англичанина, колкото и да е смислен на пръв погледн, трябва да признаеш, че е толкова не на място, че няма на къде. Разбира се, че идеята на домейните на кирилица, или на който и да е регионален език, не е да ги разпращаш по цял свят! Сигурен съм че когато комуникираш с англичанин не би три хрумнало да му пишеш или говориш на български, защо тогава да ти хрумне да му пращаш линк или мейл на кирилица? Тва значи ли да забраним българския, само щото не можем да си говорим с цял свят на него? По тая логика трябва да забраним 99% от езиците на земята...
За международния обмен разбира се латиницата ще си остане стандарт в домейните, така както английския е стандарт в езиковото общуване. Което не пречи на останалите 95% от световното население да си говорят на собствения език...
Mike
на 11.01.2010 в 16:41:30 #15JDFU | 11.01.2010 16:24 В какъв смисъл подвеждащи имена? Подвеждащи могат да са, ако позволят да се смесват кирилски и латински букви в един домейн, тогава наистина настава пълна боза -- например майкрософт.бг може да се имитира по 100 начина, като се подменят една или повече кирилски букви с еднакво изглеждащи латински (а, о, латинско р, и т.н.). Сиилно се надявам да не направят тая фатална грешка! Иначе ако имаш предвид, че някой може да регистрира примерно Булбанк.бг и да събира банкови данни... Първо, ако Булбанк го позволят това, сами са си виновни. Дори някой да ги изпревари, не би трябвало да е трудно да си върнат домейна обратно, след като това им е името на фирмата и друга такава няма... Второ, това и в момента е възможно, кво ми пречи да регистрирам bulbank.com, bulbank.br, bulbank.be и т.н. и там да си правя фишинга? Тоя, дето ще се фане на фишинг, няма да обърне внимание, че пише .be или .br вместо .bg (Сега проверих -- последните два наистина са свободни, така че ако те влече -- действай. bulbank.com наистина е регистриран и е пълен с некви реклами в него, разбира се на банкова тематика...)
JDFU
на 11.01.2010 в 16:24:41 #14Mike, а не мислиш ли, че ще изгорят доста хора от подвеждащи имена? Например сайтове копия на банкови организации и т.н. Да, наистина ще е по-удобно разни държавни учереждения да си регистрират домейн, но за частния бизнес е почти безполезно освен за хора със силно локализирана дейност. Всички останали най-малкото ще предпочетат да имат визитка. Все пак сме в ЕС - пазарите са общи. 3 пъти по-смислен ход щеше да е да се измисли нещо против монопола на регистър.бг, но уви.
Mike
на 11.01.2010 в 16:17:14 #13XML | 11.01.2010 16:14 Ами ако искам домейна georgiev.bg, но някой го е регнал преди мене (и нямам по-голямо основание от него да го ползвам), естесвено че ме грее, ако мога да регистрирам георгиев.бг на кирилица... Или нещо не ти разбирам въпроса? Щото тоя ми се видя твърде тъп
XML
на 11.01.2010 в 16:14:39 #12Mike | 11.01.2010 16:05 А какво те топли, че един притежава georgiev.bg, а ти - георгиев.бг?
Mike
на 11.01.2010 в 16:05:38 #11XML, напротив, имал съм щастието да ползвам очарователните услуги на Регистър.БГ
Затова и между другото в анкетата гласувах, че регистърът за .бг домейна трябва да всяка цена да е различен от сегашния...
Регистрирал съм и други домейни и знам, че ако имаш налична кредитна карта и желания домейн е свободен, всичко става точно за 10 мин без да ставаш от компа. Евентуално трябва да почакаш няколко часа новия домейн да се разпространи в DNS-а но това е всичко.
Тия от Регистър.БГ искаха 2 или 3 формуляра да попълвам, и то на хартия (!!), което само по себе си е абсурд за изцяло електонни "стоки" като домейните. Освен тва трябваше да ходя лично в техен офиса да подам разписания формуляр и да си платя, което вече беше върхът на безумието... Съвсем настрана оставяме факта, че дори не ти дават неймсървър, който да отговаря за домейна, ами трябва сам да си организираш такъв. Смея да твърдя, че дори от напредналите админи абсолютни единици са тия, които през живота си са инсталирали и конфигурирали (правилно!) неймсървър...
В началото супер много псувах как може такава хипер бюрократщина за толкова елементарно нещо, при това супер раздути цени и накрая много по-ниско качество на услугата. След това обаче се замислих, че това има и положителна страна. Точно заради сложността на процедурата, всеки който иска домейн "просто ей така" го регистрира другаде, а не в .bg зоната. В следствие на това .bg пространството е доста по-"чисто" в сравенение с други ТЛД-та. Тези, които наистина искат даден домейн и им трябва за нещо смислено и са склонни да дават пари за него, има голям шанс да го получат. В доста други ТЛД-та трябва да се разправяш с ненормални домейн грабъри, които само от това се изхранват да регистрират масово домейни и да ги продават на раздути цени после...
Да, знам за арбитрирането на Регистър.БГ. На теория звучи добре, нямам представа как работи на практика и доколко са безпристрастни. Но така или иначе тука не става дума за притежателите на запазени марки. Те така или иначе могат да си получат домейна ако трябва и чрез съд. (Така е по цял свят.) Става дума по-скоро за домейни с лични имена, примерно ако си регна georgiev.bg, колко още според тебе хора има, които биха искали тоя домейн, и които имат право на него точно колкото и аз, просто защото аз не съм по-георгиев от другите? (Б.а. -- не ми е това името, само за пример го давам.) Или примерно кварталната аптека, зъболекар и т.н., които просто искат да имат НЯКАКЪВ сайт, за да излизат в гугъл?
За тия хора би било добър шанс да си регистрират домейна на кирилица вместо на латиница...
:SorryLol:
на 11.01.2010 в 16:02:01 #10Смисълът на домейните на кирилица е, че заради "патриотизъм" всяка или почти всяка бюджетна или общинска организация, агенции и т.н. ще си регистрират такъв домейн. По груби сметки - 200 хил. може би. Идеална ежегодна пачка за тоя, който държи областта. Във всички останали случаи интернет-област тип БГ или БГР или каквото и да е е безсмислено