Министърът на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов представи в Комисията по транспорт и съобщения в Народното събрание проекта за реформа в системата на обществените железопътни превози в страната.
Основната цел на реформата е либерализация на сектора и въвеждане на конкурентна среда чрез разделяне на обществената услуга между три различни оператори, вместо възлагането ѝ на един превозвач - досегашната практика с "БДЖ-Пътнически превози".
Проектът на Министерството на транспорта предвижда България да бъде разделена на три географски региона: Западен регион; Северен регион; Южен регион
Всеки от тези региони ще се обслужва от отделен оператор, като "БДЖ-Пътнически превози" ще участва в процедурата, но няма гаранции, че ще получи всички региони.
Срокът на новите договори ще бъде 12 години, което според министър Караджов осигурява както предвидимост за операторите, така и възможност за последваща преоценка и корекции.
Реформата е част от ангажиментите на България по Националния план за възстановяване и устойчивост (,ПВУ) и е съгласувана с Европейската комисия.
Според европейските изисквания, не е допустимо възлагане на обществени услуги в сектора на железопътния транспорт на единствен оператор без конкуренция.
"През последните години не се е появил нито един нов кандидат, който да предлага търговски превози на пътници по собствена инициатива. Това показва, че за да имаме конкуренция, държавата трябва да създаде условия за равноправен достъп до обществената услуга," заяви министър Караджов пред депутатите.
Подвижният състав, придобит след 2009 г. (с европейско и национално финансиране), ще бъде разпределен между операторите без наем или лизинг - съобразно обема на възложените превози. Така се гарантира, че всички оператори ще разполагат с адекватно оборудване.
Старите мотриси и вагони, купени преди 2009 г., ще се предоставят при пазарни условия. Същото важи и за поддръжката - депата, ремонтните съоръжения и персоналът остават собственост на "БДЖ-Пътнически превози", но компанията ще бъде длъжна да ги предлага при еднакви условия на всички превозвачи.
Министерството е категорично, че няма да се допусне разпродажба или приватизация на активи.
Операторите ще могат да кандидатстват по един, два или и трите региона. Ако един превозвач спечели повече от един регион, ще бъде задължен да организира дейността си така, че да няма кръстосано субсидиране, а счетоводството на всяка услуга да бъде отделно.
Съществуващият договор с "БДЖ-Пътнически превози" ще продължи до 12 декември 2026 г., което дава време за организиране на процедурите и избор на новите оператори. Според министър Караджов, ще се даде достатъчно време на потенциалните кандидати да подготвят оферти, а след подписване на договорите - и да подготвят реалното изпълнение.
"Това е стратегическа реформа, която ще определи бъдещето на железопътния транспорт за десетилетия напред. Целта не е да се създаде риск за пътниците или работещите в сектора, а точно обратното - да осигурим по-добро обслужване, модерни влакове и ефективно използване на публичния ресурс," подчерта министърът.