54% от бизнеса са положително настроени за следващата 2024 година и очакват да има подобрение в инфлацията и инфлационните проценти, и в производствената и търговска среда, и в приемане на европейско законодателство, което реално трябва да ни приобщи към най-добрите търговски и производствени практики в Европа.

Данните "Европейско икономическо проучване (EES2024) - очакванията на бизнеса в България и Европа за 2024 г." бяха представени от директора на Българската търговско промишлена палата (БТПП) Цветан Симеонов и Боряна Абаджиева, главен експерт, "Икономически анализи и политика".

Трите заплахи за бизнеса не само в България, но и в Европа остават достъпа до енергия и суровини, разходите за труд и недостатъчните квалифицирани умения. Все още съществува несигурност в бизнеса и затова се иска от европейските институции да вземат решителни мерки за облекчаване на тежестите на бизнеса, посочи Симеонов. Той препоръча на правителството да намери път да помага на бизнеса да се бори с високите цени на енергията. Управляващите да не се фокусират само с въглищните проблеми, но да осигурят и евтини суровини на българския бизнес, настоя шефът на БТПП.

Реални стъпки и мерки трябвало да има за малките и големи предприятия.

Има оптимизъм в България относно бизнес средата - нареждаме се на седмо място, но Румъния е сред най-позитивните за бизнес средата.

Държава и бизнес се разбраха за справедливия преход

Държава и бизнес се разбраха за справедливия преход

Трябва да се изготви енергийна стратегия на България в предстоящите месеци

Вътрешните продажби

Цветан Симеонов посочи, че за вътрешните продажби има оптимистични и песимистични прогнози на фирмите. Черна гора, Португалия и Турция са в челните три места по вътрешни продажби, а Австрия, Словения и Франция се нареждат на по-ниските места за ролята на вътрешните продажби в икономиката на съответните страни.

Приходите от продажби в България са почти наполовина спаднали, увеличение има в тези фирми, които очакват ръст на продажбите в страната, отчете Симеонов. Ръстът на спестяванията отново расте, което означава, че може да се разчита на вътрешните продажби като двигател на ръста на цялата икономика.

Приходите от износ за Европа най-позитивни очаквания са на Турция, Португалия и Малта. България се нарежда на седма позиция, а най-негативни са очакванията на Австрия, Германия и Словения за износ за останалите държави.

Заетост

По отношение на заетостта най-позитивни са отново Малта, Турция и Португалия, а най-негативните излизат Сърбия, Словения. Няма сектори, които да са напълно доволни от желаещите да работят и които имат квалификацията и образованието затова. В Европа вече се наблюдава хроничен недостиг на квалифицирана работна ръка, изтъкна Цветан Симеонов.

В България са скромни очакванията за намаляване на заетостта.

Чуждестранни инвестиции

Черна гора, Турция и Португалия са с позитивни нагласи за инвестициите, а негативните нагласи за чуждестранните инвестиции са на Естония, Австрия и Сърбия. България е с около 8% са позитивните очаквания и малко по-високи за чуждестранните инвестиции. Цветан Симеонов посочи, че България се намира в една и съща лодка с европейската икономика, но наследството от пандемията ни повлияло.

Без изненада, но и без съгласие за 933 лв. минимална заплата от 2024 г.

Без изненада, но и без съгласие за 933 лв. минимална заплата от 2024 г.

На извънредно заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество