България не трябва да бърза с въвеждането на еврото. Това препоръчаха водещи икономисти, цитирани от БНР. Сред тях са Росен Аврамов, Ганчо Ганчев и Чавдар Николов.

Реалистично е да се присъединим към еврозоната към 2016-2017 година. В противен случай ще има негативни икономически и социални ефекти, е мнението на специалистите.

Според тях в момента страната ни не изпълнява критериите по Маастрихт за влизане в еврозоната, бюджетният дефицит е по-голям от 3%, лихвите и инфлацията са също по-високи, изтъкнаха още те.

В анализ, изготвен от икономистите, се посочва, че в момента цените у нас са 50% от средноевропейските. Така, ако въведем единната валута, българската икономика няма да издържи. Очакванията са през 2016-2017 година цените у нас да са около 80 процента от тези в Европа. 

По принцип, влизането в Еврозоната ще има позитиви най-вече за бизнеса, защото лихвите по банковите кредити ще намалеят наполовина. Ще се раздвижат капиталовите и застрахователните пазари, допълниха експертите.

Те коментираха още, че стремежът за бързо влизане в Еврозоната и мерките, предприети от кабинета в края на миналата година за ограничаването на харчовете на държавата, са изиграли по-скоро лоша шега.

Икономистите предупредиха и че към момента на влизане на страната ни в зоната, курсът лев-евро трябва да се запази на сегашните нива и не бива да се подлага на дискусия.