Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури налага забрана на риболова през 2010 година в крайбрежните зони и вътрешни водоеми на страната с всякакъв вид риболовни уреди и средства, съгласно заповед на министъра на земеделието и храните, съобщиха от аграрното ведомство.
Забраната е свързана с необходимостта от опазване на биологичното разнообразие и създаване на оптимални условия за естественото възпроизводство на популациите от риба и други водни организми в определените рибностопански обекти.
Във водите на Черно море се забранява стопанският риболов в акваториите на пристанищата и буните с отдалеченост до 1 км от бреговата ивица, с изключение на риболова в зоните на действие на специализираните уреди за стопнаски риболов (даляни).
Забранява се стопанският риболов с всякакъв вид тралиращи риболовни уреди в крайбрежнитс зони, както следва:
• От нос "Сиврибурун" до устието на р. Камчия в тримилната зона;
• От устието на р. Камчия до нос "Емине" в едномилната зона;
• В зоната, ограничена от бреговата ивица до линията нос "Емине" - фар "Несебър";
• В зоната, ограничена от бреговата ивица до линията фар "Несебър" - с. Черноморец. Южен нос;
• От с. Черноморец, южен нос до устието на р. Резовска в едномилната зона.
• Забранените за риболв зони са отворени в периода от 15 септември до 15 ноември само за улов на сафрид при допустим прилов на други видове риба до 5 %. При наличие на прилов от квотирани видове след изчерпване на квотата те трябва да бъдат върнати във водата независимо от тяхното състояние.
• Забранява се стопанският риболов с всякакъв вид риболовни уреди и средства в радиус 500 м. от местата за вливане на топлите води на ТЕЦ "Варна" във Варненското езеро.
• Забранява се стопанският риболов с всякакъв вид риболовни уреди и средства в акваторията пред устията на реките, вливащи се в Черно море, в радиус 500 м. от средата на устието на притока.
• Забранява се риболовът с всякакъв вид риболовни уреди и средства в акваторията пред устието на р. Ропотамо, ограничена по права линия от нос "Кая" до нос "Св. Димитър".
Във водите на българския участък на река Дунав се забранява стопанският риболов с всякакъв вид риболовни уреди и средства в акваторията пред устията на вливащите се в река Дунав притоци и канали в радиус 200 м. от средата на устието на съответния приток.
Забранява се стопанският риболов с всякакъв вид риболовни уреди и средства, както следва:
• От морски клуб гр. Силистра - речен километър (р.км.) 375 до лодкостоянка „Циганка" р.км. 376,8;
• В устието и канала на р.км. 391, свързващ поддържан резерват „Сребърна" и р. Дунав;
• В устието и канала р.км. 407 влизащ в остров Гарван;
• От р.км. 578 до р.км. 580 (Лиман) в природен парк Персина;
• В отклонението на р. Дунав от р.км. 611 до р.км. 612 (т.нар. Дунавски канал) в местността Карабоаз;
• В лимана на пристанище Лом.
Забранява се и риболова в участъците на реките и водните обекти във вътрешните водоеми на страната по области.
Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури уточнява, че въведената забрана за риблов през 2010 г. не е нова.
Всяка година съгласно, Законът за рибарството и аквакултурите се въвежда забранителна заповед за риболов във връзка с опазване на биоразнообразието и създаване на оптимални условия за естественото възпроизводство на популациите от риба и други водни организми.
Това са част от реките и язовирите във вътрешността на страната в които е пуснат зарибителен материал през 2009 г.
Местата, посочени в заповедта за забрана, са съгласувани с Министерство на околната среда и водите, както и Изпълнителната агенция по горите.
Любителският риблов е разрешен по крайбрежието на Черно море и устията на р. Дунав.
gogonogog
на 24.02.2010 в 10:16:49 #10първо трябва да се забрани улова на риба с рекета и тралове от декември до април.после трябва турските рибари също да го спазват,защото целогодишно тралират в неутрални води а ние сме в забрана.
после риболовните съдове трябва да се разделят по тонаж и според тонажа да им се разрешава определена квота а сега всички се водят до 10 т.
траловете се пълнят с риба а малките до 1т.едвам хващат риба с мрежи 
na vseki mm
на 02.02.2010 в 10:53:59 #9Метеора, истинският рибар никога не чака. Майсотрлъкът е рибите да те чакат, а не ти тях. Вий за лова сум сугласен да го забранят, защото е много грозно да се убиват животни. Абсолютно противоестествено е и безсмислено.
na vseki mm
на 02.02.2010 в 10:49:12 #8Какво им пречи любителският риболов, аз това не мога да разбера? Аз когато ходя за риба хвърлям в реката захранка за 20 лв и им храня рибите че даже и ги пускам щото риба не ям. Мога да ви кажа само че ходя на едни и същи места от 15 години и веднъж не са ме проверили
. Вместо да пишат комунистически закони да ходят да гонят онея дето ловят с ток. мрежи,парашути, търмъкчиите, които дерат рибата и никой нищо не им казва.
focus
на 29.01.2010 в 21:29:16 #79. Tomo | 29.01.2010 18:03 Всякакъв лов и пиболов трябва да се забрани. А не не...не съм съгласен. Ловът на психопатки като теб трябва да е целогодишен.

Worv
на 29.01.2010 в 20:02:15 #6Отдавна трябваше да се вземат мерки в тази насока. Но защо само в три милната зона, трябва да се спре риболова от всякъкъв промишлен вид за поне 10 г. в Черно море. И да не се закачат въдичарите и хората с риболовните лодки, забрана само за големите риболовни гемии и кораби, те са проблема. Като гледам обаче удрят маките и ефекта ще е НУЛА, лицемерни мерки ...
pointzero
на 29.01.2010 в 19:13:42 #5предлагам сега и Никулден да забранят
Meteora
на 29.01.2010 в 17:51:01 #4Разликата между ловеца и риболовеца е, че е диният гони, а другият - чака. Михаля!!
Lobster36
на 29.01.2010 в 16:14:50 #3айде,дойде рая за бракониерите.По 500 метра мрежа съм горил на Искара,чвно пак ще трябва да праиме хайка.
Руслан 21
на 29.01.2010 в 16:12:40 #2Мрежите от язовирите кой ще забрани и как ще се контролира. В големите язовири рано сутрин се вижда как целият язовир е покрит с мрежи. Рибата не може да се придвижи от мрежи от единия до другия край. Всичко това става с благословията и участието на охраната. На много места пак в дъното на нещата стои дпс. Назначени са оттях хора за охрана, съответно за безогледно вадене на всичко що плува вътре в язовира. От пет години не съм виждал "сулка" по-дълга от мизерните 25-27 сантиметра. Охрана трябва, ама истинска. От три години никой рибарски билет не ми е искал, а ходя само на големи язовири.
navuhodonosor
на 29.01.2010 в 16:02:43 #1"Топлите води на тец варна" да не ги люскат в езерото, а по радиаторите! Малоумие