emaxpress

По-скоро цели за постигане отколкото реални резултати отчете министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков при представянето на свършеното от повереното му ведомство за последната година. На отчета в сградата на МИЕТ присъстваха медии, синдикати и работодатели.

Започната е приватизация на „Булгартабак Холдинг", прехвърлена е Топлофикация София към столична община, 14 дружества са ликвидирани, заведено е дело за защита на държавния интерес в Пловдивски панаир, изброи икономическият министър.

Създадохме държавна консолидационна компания, посочи още той.

В началото на своя отчет Трайков припомни основните принципи на работа на повереното му министерството, които си е поставил при встъпването си в длъжност, а именно - яснота и прозрачност в икономиката, енергетиката и туризма, защита на обществения и държавен интерес, статически подход при вземане на решения, създаване на ад хок екипи за решаване на значими и конкретни проблеми.

Възстановихме Съвета за икономически растеж, похвали се Трайков.

Един от основните ни принципи беше, когато има един проблем, да го атакуваме. Проблеми не липсваха, изтъкна още той. Променихме развитие на енергетиката така, че да печелят хората, посочи Трайков. Икономиката вече функционира по ясни и прозрачни правила, добави икономическият министър.

От думите му стана ясно, че една от основните цели, които той си е поставил, е да се взимат пробизнес решения.

По време на отчета си Трайков заяви, че основните икономически показатели показват, че българската икономика се стабилизира и се наблюдават тенденции за излизане от кризата. Износът през май тази година е достигнал 36,6%.

Основната гордост на министъра на икономиката е постигнатото по ОП „Конкурентоспособност".

Стана ясно, че 588 договора са в изпълнение по програмата, като безвъзмездната финансова помощ възлиза на 740 881 295 лева. За тази една година са получени искания за плащания за 364 договора по програмата. Извършени са плащания към 146 договора, като безвъзмездната финансова помощ по тях е за 427 268 454 лева.

Оптимизирахме звената и увеличихме административния капацитет на служителите, които работят по програмата, отбеляза Трайков и добави - извадихме на светло консултантите.

По думите му е постигнат и пробив по договарянето на програма „Jeremie".

Министърът на икономиката констатира още значителен спад на преките чуждестранни инвестиции през 2009г., но според него този спад не е изключителен, спрямо спада на ПЧИ в ЕС и в световен мащаб. Въпреки това, основните мерки, които предприема министерството на икономиката, са за насърчаване на този тип инвестиции.

Осигурени са допълнителни облекчения за инвестициите, поставихме си цел два милиарда евро инвестиции до края на годината, обясни Трайков.

Според него има какво да се постига и по отношение на иновациите.

Те формират относително малка част от добавената стойност в българската промишленост. Трудовият пазар у нас е концентриран в сферата на секторите с ниска цена на труда, изтъкна той.

Поради тази причина МИЕТ подготвя нов закон за иновациите. Подготвен е и план за намаляване на административна тежест, като до две години тя трябва да бъде намалена с 20%.