Да се намали дела на Програмата за развитие на селските райони при финансирането на селскостопанските производители за сметка на увеличение на директните плащания към тях.

Това поискаха в Пловдив представители на различни браншови организации на фермерите на дискусия за общата селскостопанска политика на ЕС след 2013 г., информира БНР.

Според председателя на Националната асоциация на млекопроизводителите Михаил Тачев програмата за селските райони покрива около 50% от цената на проектите, а останалите пари бенефициентите трябва да си ги намерят сами.

Банките не ни отпускат кредити, защото се водим рисково производство и така усвояемостта на средства по тази програма де фактор е нулева", посочи Тачев.

Зам.-министърът на земеделието Цветан Димитров каза, че страната ни ще иска след 2013 година финансирането в селското стопанство да остане в рамките на общ бюджет за страните от ЕС, а не да се ренационализира.

В противен случай стопаните в по-бедните страни като България ще са ощетени за сметка на по-богатите.

Според него зеленчукопроизводителите у нас трябва да продължават да получават помощи, както и да се намерят компенсации за семействата, които гледат тютюн, защото те трябва да се ориентират към други производства.

Конференцията в Пловдив е първата от поредица срещи на представители на ЕК с държавните институции и браншови организации, на които да края на годината ще се приемат предложения какво да залегне в общата селскостопанска политика на Съюза след три години.