За първата половина от 2023, контролните органи на Главна инспекция по труда (ГИТ) са установени общо 116 914 бр. нарушения. Извършени са 23 716 броя проверки в 21 088 бр. предприятия с общо 869 797 работещи. Това съобщиха от ГИТ.
57 175 е броя на нарушенията, свързани с разпоредбите, регламентиращи осъществяване на трудовите правоотношения. 59 236 са тези, свързани с осигуряването на здраве и безопасност при работа.
Установените случаи за шестте месеца на 2023 г. са 1775 бр. при 1291 бр. за същия период година по-рано. Според институцията, разкриваемостта на работата без трудов договор се е увеличила с 37%.
Спрени са 283 бр. обекти, площадки, машини и съоръжения с цел да се гарантира в най-пълна степен животът и здравето на работещите.
Съставени са 4959 бр. актове за установяване на административно нарушение.
Сумата на влезлите в сила наказателни постановления и одобрени споразумения е в размер над 7.4 млн. лв., а тази на установените забавени възнаграждения е 4.8 млн. лв. След намесата на Инспекцията по труда са изплатени 2.1 млн. лв.
Главния приоритет на ГИТ е превенцията на недекларирания труд и подобряването на условията при високорисковите отрасли и дейности, като строителство, селско стопанство, хотелиерство, ресторантьорство и търговия.
При работа без трудов договор санкцията не може да бъде по-ниска от 1500 лв., а работодателите губят право да участват в обществени поръчки в рамките на 3 години.
Миналия месец 60 новоназначени инспектори по труда бяха обучени в първото по рода си обучение на служители от национална администрация. Финансирането и логистиката се поема изцяло от Европейския орган по труда (ЕОТ).
Инспекцията по труда, напомня, че от началото на годината има специален софтуер, който помага на работниците и служители да проверят каква е вероятността полаганият от тях труд да е недеклариран, както и да получат насоки как да реагират. Той се намира на сайта на Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда".