Собственикът на мелницата в село Бохот Златко Анчев е инженер-технолог по зърнопреработване и зърносъхранение, който цял живот се е занимавал с производство на хляб.

С бизнеса си той са захваща, когато остава без работа, след като мелницата в Плевен затваря. Като най-трудното нещо в целия си проект, по който работи и в момента, Златко Анчев определя голямото количество информация, която трябва да се събере и т.нар. бумащина, нужна за да може да се кандидатства по проект.

За да заработи мелницата успешно, той трябва да купи нови машини и да направи ремонт. Затова кандидатства с проект по мярка 123 на Програмата за развитие на селските райони.
"Наложи се да действам бързо, с Националния гаранционен фонд най-лесно се разбрах, отпуснаха ми гаранция, банката ми одобри кредита", споделя Златко Анчев. Това, от което е най-доволен от сътрудничеството си с Националния гаранционен фонд е фактът, че при кредита не е заложен целия обект, а само машините, които закупува. Това дава на бизнеса му по-голяма свобода и възможност за производствено маневриране.

Според Анчев възможностите за добър кредит са от ключово значение за всеки бизнес, а най-трудно е със заемите за оборотни средства.

Към момента той вече е изплатил кредита за машините си и е изчистил задълженията си. Изпраща 2017 година с удовлетворение и надежда за 2018 - основно надеждата му е да се подобри бизнес климата в страната, който, както сам той определя, "не е много добър за малките производители".

"Аз не обичам думата "чужди инвестиции", не ми харесва, не мисля, че чужденците са нещо повече от нас и могат повече", заявява Златко Анчев и подчертава, че и ние българите можем да се успеем с производство и да заздравим икономиката си.

Конкретни планове за 2018 година Анчев няма, но е готов да следи и да се възползва от всяка една възможност, за да заздрави и разшири бизнеса си в село Бохот, който има нужда подобряване и разширяване на склада за готова продукция, а може би и да мисли за нови силози. При един добри финансови разчета Златко Анчев е решен да докаже, че българинът може да работи.

Мечата му е: "Искам предприятията в България, които са български, да се развиват и да работят."