Държавата да създаде условия потребителите на топлофикации лесно да сменят топлинния си счетоводител, без да се налага да инвестират в нови уреди, настоява Асоциация „Активни потребители". Моментът е подходящ, защото предстои да се приемат изменения в Закона за енергетиката.
През следващите две години изтича срокът на годност на повечето устройства за дялово разпределение. Потребителите трябва да си купят и монтират нови уреди и за пръв път от 10 години ще могат да сменят фирмата си за топлинно счетоводство без да плащат допълнителни разходи за смяна на уредите.
Промяната в закона, която „Активни потребители" предлага, ще гарантира на хората, че в бъдеще няма да са закрепостени към избраната фирма, ако не са доволни от услугите й. Чисто технически трябва да се приложи решение, което да осигури съвместимост на устройствата от различните фирми.
Това ще доведе до реална конкуренция на пазара за топлинно счетоводство и качеството на услугите ще се подобри. В момента абонатите на дадена сграда, които не са доволни от топлинния си счетоводител, не могат да сключат договор с друг, без всички домакинства да инвестират в нови уреди.
„Днес потребителите могат да сменят мобилния си оператор и да запазят стария си телефонен номер. По същия начин държавата трябва да насърчава преносимостта във всички други сектори от икономиката, за да се избегне монополизирането на определени услуги, да се гарантира свободната конкуренция и да се защитят правата на потребителите", коментира Богомил Николов, изпълнителен директор на „Активни потребители".
Асоциацията съветва абонатите, когато избират нова фирма за топлинно счетоводство, да обърнат внимание дали тя предлага дистанционно отчитане на радиаторите. С този метод показанията на топломерите се улавят чрез радио сигнал и не се налага инкасатори на фирмата да посещават домовете. Отпада и проблемът с нереалните сметки и многократното им преизчисляване, ако някой от съседите не си е бил вкъщи по време на отчета в края на отоплителния сезон.