конституционен съдКонституционният съд оповести мотивите, с които обяви за противоконституционен текста от Кодекса на труда, според който, ако старите отпуски не бъдат изчистени до края на 2011 година, те ще "изгарят".

Магистратите не откриха нарушение в друг оспорван текст - за срока от две години, след който, ако работниците и служители не използват платения си годишен отпуск, ще го загубят.

БНР цитира становището на магистратите, според които отнемането на придобито право със задна дата е недопустимо. Вносителите са аргументирали решението си с желанието да бъдат дисциплинирани работниците и служителите да използват правото си на почивка. Масова практика е да се спестяват отпуски с цел капитализиране на средства при евентуално прекратяване на правоотношенията, твърдят още те.

Промяната е била предложена, тъй като досегашният ред за ползване на платения годишен отпуск не е бил спазван както от работодателите, така и от работниците и служителите, което налагало да се въведе нов ред за ползването на платените годишни отпуски.

Над този интерес, обаче, конституционните съдии са поставили Конституцията, европейските норми, гарантиращи правата на личността и свободното развитие на човека.

Те са открили и противоречие с принципите на социалната държава, тъй като в текста, свързан с чистенето на стари отпуски се нарушава основно социално право, а именно правото на упражняване на платен годишен отпуск, което е тясно свързано с правото на труд, а трудът, пише в мотивите, се гарантира и защитава от закон.

Що се отнася до срока за използване на платения годишен отпуск, магистратите са на мнение, че не съществува конституционен проблеми. Т.нар „погасителна давност" дава възможност за упражняване на права в определени времеви граници, посочиха от Конституционния съд.