"Министерството на икономиката ще работи за подобряването на макроикономическите показатели, които със съответните промени в политики, институции и регламенти може да регистрират значително по-добри резултати". Това каза министърът на икономиката Емил Караниколов по време на конференцията "10 години България в ЕС - ползи и предизвикателства", организирана от Българската търговско-промишлена палата -БТПП.

Караниколов поясни, че членството на България в ЕС е положителен фактор за икономическото развитие на страната ни. По думите му, един от най-важните процеси за българската икономика през този период е притокът на външни капитали, който е довел до подобряване на социално-икономическата рамка - увеличаване на преките инвестиции от страните в ЕС към България, нарастване на износа и повишаване на заетостта.

Той подчерта, че преди еврочленството ни общият износ, насочен към страните от ЕС, е 44 %, а през 2016 г. този дял достига 68%. Икономическият министър изтъкна още, че с изключение на периода на световната икономическа криза от 2009 г. до 2013 г., нарастването на покупателната способност в страната е над средните за ЕС стойности - около 4 % годишно.

Караниколов заяви също, че важен положителен фактор от членството в ЕС, е превръщането на България в разпознаваема и привлекателна бизнес локация, доказателство за което е и номинирането на страната ни през 2016 г. от списание "Форбс" като една от топ 10 дестинации в света за стартиране на иновативен бизнес.