Производството на текстил, облекла и кожени изделия е сред традиционните промишлени производства на България. В сектора работят около 100 хил. души. Той формира близо 11% от общия износ на страната и създава около 12% от добавената стойност в индустрията. Той създава заетост в малките населени места и за социални групи, които не намират реализация другаде. Това се казва в позиция на БАТОК - Българската асоциация за текстил, облекло и кожи.

От организацията планират серия среща с държавни структури, браншови организации и асоциации, за да подпомогнат на бъдещето и развитието на индустрията за производство на текстил, облекла и кожи в България.

Българската индустрия в сферата е изключително високотехнологична, отлично оборудвана, а производството ѝ на високо международно ниво. В световен мащаб браншът е в силно затруднено състояние, заради извънредната ситуация с COVID-19. Над 90% от българските предприятия в сектора "Текстил, облекло и кожи" са експортно ориентирани.

Най-големите лидери на пазара отлагат създаването на нови колекции; модни презентации и събития отпадат; поръчките към подизпълнители са силно редуцирани. Българските производители основно работят с Германия, Франция и Италия, които са сред силно пострадалите от кризата, чийто последици засегнаха и българските производители.

По официални данни на НСИ през втората половина на 2020 г. производството на облекла в страната има спад с 10-15% в сравнение с 2019 г. Производството на обувки през някои от месеците на този период е намаляло до 25-30%.

Някои от компаниите в бранша все пак успяха да задържат досегашните си позиции, тъй като пренасочиха дейността си към създаването на различен тип продукти. Българските текстилни предприятия започнаха да произвеждат маски и защитни облекла, за да отговорят на нуждите на обществото в този момент. Това е временно решение и е крайно недостатъчно, за да функционира цял отрасъл от икономиката, особено спрямо последните тенденции в Европа за забрана на употребата на текстилни маски.

В световна криза са необходими спешни мерки на подкрепа и на държавно ниво, за да може индустрията да се справи с това предизвикателство - да се запази заетостта на близо 100 000 души, заети в сектора и отрасълът да продължи да бъде посланик на положителен имидж на България пред света.