Доста по-висока от планираната инфлация и реално повишаване на енергийните ресурси, което ще бъде усетено от всеки български гражданин. Това е минорната, но и реалистична прогноза за развитието на българската икономика според икономиста и основател на Института за пазарна икономика (ИПИ) Красен Станчев.
"Доста по-висока инфлация, от която се планира - около 15%. Смятам, че ще бъде по-висока. Виждайки данните на НСИ за потребителската кошница на хората с под средната работна заплата, за тях инфлацията е реално около 30%", каза той.
"Предвиждането на Европейската централна банка за инфлацията, което бе актуализирано в последната седмица, е за 8-9%. Обикновено за страни като България, силно зависими от внос и износ, най-вече на енергийни ресурси, това число е два пъти по-високо", добави Станчев.
Сред най-засегнатите бизнес сектори е строителството, където заради поскъпването на материалите инфлацията доближава 40%. "Това не е свързано само с войната в Украйна, но преди всичко с нея."
Що се отнася до туризма, ефектът от липсата на руски туристи не е толкова силен, защото те са под 10%. Ефектът обаче може да е чисто имиджов.
Според Красен Станчев контрасанкциите от страна на Русия се отразяват най-вече в повишаване на цените на енергийните ресурси, както и най-вече на стоките, които внасяме от Русия и Украйна. Има обаче поводи за умерен оптимизъм - икономиката ни е доста по-развита от края на 90-те години, когато България фалира. "Икономиката ни може да издържи на кризата. Покачването на цените има редица ефекти, не само негативни. В областта на енергетиката стават относително евтини всички алтернативи на руските доставки."
Говорейки за енергетика - проектът за втора атомна в Белене е обречен, смята експертът, но има потенциал за развитие на мощностите в Козлодуй. Строежът на такива обаче не може да се осъществи обаче без участието на производителя на вече наличните и платени реактори - "Росатом".
Изключително негативно ще се отрази, а и вече се отразява, конфликтът в Украйна на икономиката на Русия, категоричен е икономистът. "Русия се връща в 1917 година. Има де факто фалит по външните задължения, имаме деиндустриализация. Дори да национализират фабриките на напусналите компании, те не могат да произведат същото качество, а и не могат да го продадат. В общи линии това е полувоенен комунизъм, който или ще доведе до смяна на хората в Кремъл, или ще превърне Русия в провинция на Китай."
"Руската икономика в момента е еднокрака. Това са износ на няколко вида метали и петрол. И износните цени на Руската федерация в момента падат, те просто нямат друг изход. През 2012 година руската икономика се доближаваше до германската. В момента след текущата криза тя ще излезе три пъти по-малка от германската. Ще има много големи загуби. Към момента те са около 200-250 милиарда долара", коментира Станчев.
И добави - въпреки че Руската федерация е най "ударена" от текущата ситуация, то що се касае до икономиката на Украйна, там ситуацията е доста по-лоша - очаква се двойно намаляване на брутния вътрешен продукт. "В момента загубите за Украйна се изчисляват около 350-360 милиарда долара, което значи три пъти спад на БВП."
halo
на 20.03.2022 в 11:55:47 #6Сашката е поредният нов ник на стар форумен глупак.
gpg
на 19.03.2022 в 11:57:21 #5Айде честито. Ми то нашето хубаво правителство съставено от чалга лумпените от ИТН, коврите вмирисани от БКП(К), костовите лакеи ДБ, и двамата парашутисти некадърни празнословци не е виновно. Ми то светът е в криза , ми то тва ми то онова . Мимимимими. Айде очаквайте олио по 10 лв и сирене по 20 лв.. честито на гласувалите за тях.
krasimir-trapchev
на 19.03.2022 в 11:25:41 #4Както винаги брилянтен анализ и софистициран изказ, г-н Бояджиев. Цените на горивата винаги се вдигат при военен конфликт, особено каотао единият участник е сред най-големите производители на петрол. Така че няма нищо общо с това дали Азия, Африка и Южна Америка са наложили санкции на РФ или не. Единственият съществен фактор за повишаване на цените на петрола и газа си остава войната в Украйна (и подготовката за нея). Украйна е един от най-големите производители на пшеница, слънчоглед и желязо. Русия също между другото. Войната там води до повишаване на цените на суровините. А що се касае до любимия похват - "Ами защо Сърбия, Либия, Сирия и Ирак?". Даже няма да влизам в дебат дали има някаква разлика или не. Ще ви попитам само как едно изключително зло нещо се оправдава с други предходни злини П.С. На никоя от тези страни не и е попречило да си избира приятели. Ето например Сърбия и днес е приятел с РФ.
krasimir-trapchev
на 19.03.2022 в 09:15:51 #3Паяк, звучиш като кандидат за нобелова награда за икономика. Без да съм адвокат на "новите", ако хипотетично любимият ти Бойко беше на власт днес, как точно нямаше да растат цените? Нашето правителство ли вдигна добивните цени на нефта? Или ние ли нападнахме най-големия производител на пшеница? Как щеше да е по-различно, ако имаше друг МП? А коментарите на г-н Бояджиев даже нямат нужда от коментар. Солидарност с нападната страна е "надпуване на ФАЩ". А правото на Украйна да избира приятели е "надъхване от Запада". Еми, г-н Бояджиев - такова е международното положение - един луд фюрер е решил да го разбърка - всички ще плащаме заради него. Цената, ако приемем исканията на фюрера, обаче би била в пъти по-висока.
blacklis7e-d
на 19.03.2022 в 08:54:06 #2А рублата колко рупии струва днес ?? За един priqtel питам
paqka
на 19.03.2022 в 08:34:15 #1Йес бе... Добре се живее при Радев. Добре се живее при промяната . 9 месеца Радев = между 30 и 300% инфлация. При Бойко скачаха доходите, а при тези цените. Бойко заеми почти не е взимал и до 2024 щяхме да сме в еврозоната. Тези ще теглят пари колкото за един АЕЦ всяка година и ще съсипят кредитният ни рейтинг. (БНБ предупреди за това). За мен е все тая кой управлява но идиотите, които толкова настървено мразеха бойко след 4-5 години при "промяната" ще ровят по кофите да си търсят хлебец. Я ми кажете кое е проблем на държавата: "че премиерът е с джип а не с Фиат Пунто" или че "новите назначиха хора на Божков и бивши ДС агенти в управлението на страната", "че премиерът е чел Винету" или "че ще теглим 7 милярда на година", "че премиерът не говори книжовен английски" или "че цените растат като никога досега". На тези дето не ядяха асвалт им пожелавам хубави кожени колани... Идва време когато ще почнат да го ядът. Благодарим ти Радев, благодарим промяна, благодарим изчегъртващи. Хахаха