Проблемите на Венецуела скоро могат да станат проблеми за петролния свят.

Попаднала в икономическа и хуманитарна криза, страната отбеляза най-ниския добив на петрол през последните 13 години. Но лошите новини не спират дотук - според нов доклад на Центъра за глобална енергийна политика към Колумбийския университет, ако ситуацията продължи да се влошава, добивът също ще пострада, пише CNN Money.

В момента цените на петрола варират около 45 долара за барел при 110 долара преди две години. Основната причина за това е прекомерното предлагане в глобален мащаб.

Но има и друго – на петролните пазари разликата между пренасищане и недостиг е тънка и Венецуела може да обърне тенденцията точно в обратната посока.

„Икономиката на Венецуела е извън контрол. Страхът е, че производството на петрол може да бъде следващата жертва”, казва Мат Смит, анализатор в ClipperData.

Докато страните от ОПЕК увеличават добива, Венецуела, която има най-големите доказани залежи в света, го намалява. През юни е добивала 2.1 милиона барела на ден при 3 милиона по същото време през 2008 година.

Засега данните обаче се облекчаващи – през първата половина на 2016-а страната е изнесла същото количество петрол, каквото през миналата. Но опасността не е отминала.

Венецуела има сериозни проблеми с доставките на петрол, след като държавната петролна компания PDVSA започна да изпитва ликвидни проблеми и да затъва в заеми.

Не само местните компании имат проблеми. Американските Halliburton и Schlumberger обявиха, че ще се изтеглят от страната заради неполучени плащания.

При липсата на възможност за инвестиции в сектора Венецуела е изправена пред допълнително намаляване на добива. А това няма да е никак добре за пазарите.