Общото събрание на Съюза за стопанска инициатива (ССИ) формулира 9 решения.
Сред тях е и настояването Българска банка за развитие (ББР) да кредитира пряко малкия и среден бизнес.

Тъй като евентуалното прехвърляне на депозити на държавни предприятия от частни банки към ББР може да създаде рискове за декапитализация, ССИ предлагат държавата да придобие дялово участие в банките, където има голяма концентрация на депоэзитите на държавни предприятия.

Общото събрание застава на позиция, че при необходимост, ССИ трябва да участва и дори да бъде инициатор на протестни действия срещу политиките на управлението, които задушават инициативата на предприемачеството в България.

Общото събрание също така дава мандат на ръководството на ССИ да подкрепи официално кандидатурата за президент на България на изпълнителния директор на Съюза - Алексей Петров, в случай, че тя бъде издигната.

Тежки констатации за българската икономика показват анализи на Съюза за стопанска инициатива.
Данните бяха представени от зам.председателят на съюза Теодор Дечев в началото на заседанието на Общото събрание на ССИ.

Икономиката не е в добро състояние, заяви той пред 111 души, дошли на днешното събрание.

Дечев е категоричен, че в момента пред обществото се представят научно-фантастични аргументи за изход от кризата.

ССИ е направил анализ на ситуацията сред фирмите от "ядрото" на организацията, който обхваща периода 2001 - 2011.

Става ясно, че на 1 януари 2001 година е установено най-ниското ниво на заетост в "ядрото" от фирми, членуващи в ССИ- 57 041 души. През 2005 заетите са били 68 364. На 1 януари 2011 година заетите са 51 720 души.

Тези данни показват спад на заетостта от 2001 до сега във фирмите от ССИ от 10,29%. Ако се сравнят заетите през 2005 с тези от 2011, резултатите показват по-малко наети през тази година с 16 644.

За целия нов век тази година започва с най-ниската заетост в ССИ, посочи Теодор Дечев. Ние дълбоко сме загазили в кризата, категоричен е той.
Тенденцията е тя по-скоро да ни удави в следващите месеци, допълни още Дечев.

По време на днешното събрание стана ясно още, че над 70% от производителите на пипер са се отказали от бизнеса си и са предпочели да напуснат страната или да се насочат към друга дейност.

Според Теодор Дечев политиката на управляващите в сферата на земеделието е пагубна за зеленчукопроизводството у нас.

Не по-различно е положението и във фирмите, занимаващи се с наукоемка дейност, въпреки че там стартовите заплати варират от 1000-2000 лева. По-добри условия в този сектор предлагат западни страни, както и страни от бившия соцблок като Литва.

По отношение на усвояването на средствата от европейските фондове, от ССИ са категорични, че страната ни трябва да има банка с готови проекти, а такава към момента няма, което според Дечев е трайна тенденция на правителствата до сега.

Това показва отношението на управляващите към този вид умствен труд, смята той.

Теодор Дечев коментира още, че малките и средни предприятия са динамични и сутуацията в тях бързо се променя. Този факт трябва да се вземе предвид от държавата, според ССИ. Не само сме в криза, но сме пред катастрофа, смята Дечев.

Други тревожни тенденции, посочени в анализа на ССИ, показват ръст на фимите с 0 заети. През януари 2001 такива афирми са били 167, през 2005 - 30, като от 2007 се наблюдава постепенен ръст до 2011, когато техният брой е 163

Намаляват и фирмите с над 100 души заети в тях. През 2001 те са 130, 2005 - 152, 2007 и 2008 те са 151, а сега - 110.