„Незабавно да бъде пусната в експлоатация магистрала „Тракия", която от една седмица е готова", настоя бившият регионален министър Лиляна Павлова по време на пресконференция в централата на ГЕРБ.
Припомняме, по-рано в писмо до медиите лидерът на партията Бойко Борисов настоя премиерът незабавно да организира пускането на движението по новоизградения последен участък от автомагистралата.

Павлова благодари за поканата да присъства на откриването на магистралата, но допълни, че няма как да отиде, защото има отдавна планувано семейно пътуване. Не е коментирано дали други министри от кабинета на ГЕРБ или бившият премиер ще приемат поканата.

Гербери откриха магистрала „Тракия"
Още...

Павлова определи като скандално неоткриването на магистралата и настоя това да се случи и изтъкна, че официалната церемония спокойно може пак да се проведе, когато е планувана - 15 юли, понеделник.

Тя призова премиера Орешарски да внесе промяна и в решението си за създаването на министерство на инвестиционното проектиране, като се откаже от тази, по думите й, грешна стъпка. „Това е кухо министерство, на което в момента се търси работа и функции", подчерта Павлова, като посочи, че в новото министерство трябва да заработят 145 души, които не се прехвърлят от друго ведомство, а са изцяло нови назначения.

Според нея част от дирекциите на Министерството на регионалното развитие и благоустройството ще бъдат прехвърлени към новото министерство, но ще останат в старата сграда. Тя обяви, че това прилича на двуглава змия и никой не знае кой на кого е подчинен и пред кого трябва да се отчита, което ще доведе до шок в администрацията и възпрепятстване на работата.

Според бившия регионален министър в момента са спрени разплащания и от близо месец не се усвояват налични европейски пари по оперативни програми, отново поради структурни промени. „Вместо да усвояваме евросредства, ние ще теглим заеми", отбеляза тя.
Павлова посочи, че строителният бранш в момента освобождава кадри, което сериозно противоречи на обещанията на управляващите.

Тя отвърна и на критиките на народния представител Димчо Михалевски от вчера, като посочи, че в края на своето управление през 2009 година тогавашната Тройна коалиция е можело да сключи договорите, за които вчера управляващите обвиниха Росен Плевнелиев.
Това обаче не е било свършено, защото тези договори не са били финансово обезпечени. След встъпването си в длъжност кабинетът „Борисов" е разплатил 22 милиона стари задължения и не са останали средства за останалата част от процедурата, обясни Павлова.

Абсолютно популистко решение нарече депутатът от ГЕРБ Ивелина Василева налагането на мораториум за строежите по морето. „То се прави, защото искат да са симпатични на природозащитниците, но това съвсем не е така, тъй като се засягат само държавните земи", коментира тя, припомняйки заменките на хиляди декари по време на Тройната коалиция.
Павлова определи промените в закона за устройство на териториите за антиконституционни, защото на практика ще се изземат функциите на независимата местна власт.

Красимир Велчев от своя страна коментира отчета на премиера Орешарски и попита къде е разликата между оставените 220 милиона неразплатено ДДС в деня на оставката на Борисов и обявените днес 770 милиона.
Той отправи тежки критики и към броя на комисиите в парламента, които от 16 са нараснали на 24, като изтъкна, че по този начин се създават работни места, както е било обещано, но за народните избраници, а не за хората, които са ги избрали.