България или ще бъде приета в еврозоната, или ще остане в периферията на цивилизована Европа, на боклука. Това заяви финансистът Николай Василев, който взе участие в кръгла маса "Българската икономика на прага на еврозоната", организирана от Центъра за развитие и политики (ЦРП), председателстван от бившият началник на отбраната и народен представител от ГЕРБ о.р. генерал Константин Попов.

"Най-важните ползи от членството в еврозоната са тези, които не може да се измерят математически, не икономическите, които са много големи. Че ще има повече търговия, туризъм, инвестиции, е ясно за всички. Неща като престиж, имидж и международен авторитет не може да се купят с пари. Искат ли нашите деца да са част от първокласната европейска цивилизация или искат да са в Африка? Никога България няма да стане част от цивилизована Европа, ако не получим членство в еврозоната, в Шенген, а в ОИСР", каза Василев.

Цяло десетилетие страната ни е отговаряла на всички критерии за приемане на еврото, а дори и в момента, въпреки всичките проинфлационни политики, също отговаря на повечето такива, за разлика от повечето от страните, вече членуващи в еврозоната, подчерта той. "Влизането в еврозоната е 10 пъти по-лесно от влизането в Европейския съюз".

Още преди седмица Брюксел намекнал, че България трудно ще влезе в Шенген

Още преди седмица Брюксел намекнал, че България трудно ще влезе в Шенген

Вежди Рашидов: Всички имаме малко вина, че България още е гледана критично

Абсолютно никакъв проблем няма да представлява приемането на единната европейска валута за гражданите и бизнеса, категоричен е финансистът.

"България манталитетно, интелектуално е готова още с въвеждането на валутния борд. Ние нямаме проблеми с валутния курс, нямаме проблеми с това хората да разбират какво е това евро. Много от нещата се котират в евро - купуваме си имоти в евро, пътуваме в чужбина - екскурзиите и билетите са евро, много често автомобили се купуват в евро. Това е измислен проблем."

Единственият смислен аргумент, изказван от някои икономисти, против еврозоната на фона на популисткото говорене според Василев - това, че с приемането на еврото държавата може да разхлаби бюджетната си дисциплина. "Има две групи страни - такива в еврозоната и такива извън. И в двете групи обаче има страни, които спазват фискалните критерии и такива, които не. Например Германия по времето на Меркел години наред нямаше бюджетен дефицит."