Правителството работи активно за преструктурирането на находището „Галата" в хранилище за природен газ.

В следващите месеци месеца трябва да стане ясно акционерното участие в бъдещото дружество, което ще е оператор на съоръжението.

Това каза министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков след среща с областния управител на Варна Данчо Симеонов.

Министър Трайков е на обиколка в предприятията, които са най-големи потребители на газ и ток.

В първия ден от тази обиколка той се срещна с мениджмънта на Девня цимент, Агрополихим и Солвей Соди. По-късно през деня предстои и визита в Тракия глас - Търговище.

Превръщането на газовото находище „Галата" в хранилище е един от проектите в енергийната сфера, по които правителството работи много активно заедно със сегашния концесионер „Мелроуз", каза още министър Трайков.

Реализирането на този проект ще съдейства за намаляване на зависимостта на България от вноса на енергийни ресурси.  За постигането на тази цел приоритет е и изграждането на междусистемните газови връзки на България със съседните държави, подчерта министър Трайков.

Между тях най-напреднали са проектите с Гърция и Румъния, за които е осигурено финансиране от Европейския план за енергийно възстановяване. За връзката с Гърция са отпуснати 45 млн. евро, а за тази с Румъния - 10 млн. евро.

В начален етап е изграждането на реверсивна газова връзка със Сърбия, което се финансира от Оперативна програма „Регионално развитие". Предстои започването на подобен проект и с Турция. 

Основен акцент в енергийната политика на правителството е преструктурирането на сектора на пазарни релси, подчерта министър Трайков.

Развитието на пазара поставя българските потребители и индустрията в конкурентна среда спрямо европейските им партньори.

Това е най-ясният, прозрачен и ефективен начин за постигане на най-ниски цени на енергоносителите", каза министър Трайков.

Това важи с особена сила за природния газ, който пристига в България от един източник по едно трасе.