Съвсем скоро Полша може да е напълно независима от руския газ. В Москва не вярват на това и дори гледат с насмешка на плана на Варшава. Експерти обаче твърдят, че той е напълно реалистичен, съобщава Дойче веле.
След 39 месеца "Газпром" може да се лиши от най-големия си пазар в Източна Европа - полския. Варшава няма намерение да подновява изтичащия в края на 2022 дългосрочен договор за внос на руски газ и усилено работи за това да прекрати изцяло покупките на синьо гориво от Русия.
Тези намерения на Варшава засега предизвикват скептични реакции и дори насмешка в Държавната дума и Съвета на федерацията. Различни експерти, с които ДВ разговаря, смятат обаче, че след три години Полша действително ще може изцяло да се откаже от доставките на руски газ.
10 млрд куб. метра газ от Норвегия
Планът е доста амбициозен, но е напълно изпълним, смята Кай-Олаф Ланг от берлинската фондация "Наука и политика". Експертът за Полша и Източна Европа обръща внимание особено на два инфраструктурни проекта: първо, на газопровода Baltic Pipe ("Балтийска тръба"), по който норвежки газ през Дания ще стига до Полша. Този проект на полската Gaz-System и датската Energinet от ноември 2018 се ползва с политическата и финансова подкрепа на ЕС.
До този момент "Балтийска тръба" вече е получила голяма част от необходимите разрешителни, в това число и от датските власти, които в същото време продължават да бавят издаването на разрешителни за строежа на руския "Северен поток-2". Двата газопровода впрочем неминуемо ще се пресекат под вода - в близост до датския остров Борнхолм.
Изграждането на "Балтийска тръба" трябва да започне през пролетта на 2020 година и да бъде завършена за малко повече от 2 години - за 1 октомври 2022 е предвидено пускането на съоръжението в експлоатация. По тръбата ще преминават по 10 млрд. куб. метра газ годишно - точно толкова, колкото Полша сега е длъжна да купува ежегодно от "Газпром", съгласно действащия все още договор.
Вторият проект, който би трябвало да сложи точка на зависимостта на Полша от руския газ, представлява разширяване на мощностите на действащия от 2015 г. насам терминал за прием и регазификация на така наречения LNG - втечнен природен газ в Швиноуйшче. Това съоръжение има капацитет между 5 и 7,5 млрд. куб. метра годишно. За тази цел на границата с Германия ще трябва да се построи още един резервоар за природeн газ.
Общата мощност на двата проекта (17,5 млрд. куб.метра годишно) съответства почти точно на сегашните годишни потребности на Полша от синьо гориво. От по-големи количества тя засега няма нужда, тъй като почти 80% от електроенергията в тази страна по традиция се добиват в електроцентрали, работещи на въглища.
Зависимостта от Русия тревожи поляците повече от климата
Експертът Кай-Олаф Ланг смята, че под влиянието на ЕС, който е поел курс на борба срещу глобалните промени в климата и поради това ускорява отказа от въглища, употребата на тази суровина и в Полша ще намалява, а потребностите от газ забележимо ще нарастват.
Петър Наимски, пълномощник на полското правителство по въпросите на стратегическата енергийна инфраструктура, заяви обаче в началото на октомври пред "Файненшъл Таймс", че за Полша е приоритетно да осигури енергийната си безопасност и да намали зависимостта си от руския газ, а не да се отказва от въглищата заради климатичните цели на ЕС.
Затова търсенето на природен газ в Полша вероятно наистина ще се увеличи, но чак в средносрочна перспектива. Така че ако "Балтийска тръба" бъде построена в срок, а терминалът в Швионуйшче бъде своевременно разширен, към края на 2022 "Полша действително няма да има нужда да купува вече руски газ", казва Кай-Олаф Ланг. Той все пак не изключва възможността "да се купува газ в определени, по-малки количества, ако цената му е изгодна".
"Преговорните позиции на Полша във всеки случай ще станат доста по-силни. Това си личи и от примера с Литва, която, след появата на LNG-терминала в Клайпеда, продължава да купува известни количества газ от Русия, но вече има възможност да договаря много по-изгодни цени", казва представителят на "Наука и политика".
Готова ли е Варшава да плаща повече?
Според Ланг е напълно възможно след 2022 година Полша да купува газ направо на европейския пазар, да си внася нужните количества, например от Германия или Чехия. Експертът предполага, че по политически съображения полската страна няма да иска да води преки преговори с "Газпром", но пък винаги ще може да си набавя руски газ от партньорите си в ЕС, постъпващ например по тръбопровода "Северен поток".
Впрочем, подобен сценарий изглежда изцяло хипотетичен, защото подобни покупки биха влизали в разрез както с бизнес-интересите на полската нефтогазова компания PGNiG, така и с политиката на Варшава от последните години на възпрепятстване на либерализацията на полския газов пазар.
Дали Полша наистина ще бъде напълно независима от руския газ след около три години? "Газпром" не вярва в това. Експертите по въпросите на енергетиката обаче са убедени, че Полша във всички случаи ще е в състояние изцяло да се откаже от руските доставки.
А как ще стои въпросът с цената? Та нали от "Газпром" обичат да твърдят, че техният газ е най-изгодният на европейския пазар. Експертите се позовават на уверенията на официални полски лица, според които доставките на LNG-втечнен газ ще бъдат по-евтини от руския газ по сегашните договори, в които Русия се явява монополен доставчик. Цената в тези договори е фиксирана към котировките на нефта на международния пазар.
Но има и друг аргумент, който се привежда от полските поддръжници на вноса на LNG, в това число и от САЩ: Дори този газ да се окаже по-скъп от руските доставки по тръбопровод, разликата в цената би трябвало да се възприема като застрахователна вноска, която Полша плаща в името на своята национална безопасност", казва Кай-Олаф Ланг.
ICO
на 13.10.2019 в 19:12:40 #12Полша няма да получава руски газ от 2022г е и какво от това? Русия започна да пълни с газ тръбопровода "Силата на Сибир", който свързва Русия и Китай. Как мислите, дали Русия има достатъчно количества газ да задоволи Китайския и Европейския пазар едновременно? Ясно е че някой ще остане без газ. Поляците ще са "независими" от руския газ, но ще купуват скъп /+30%/ американски. Какво ще се случи с Полската химическа промишленост, след като основната суровина поскъпне с 30%, а конкурентната Германска промишленост получава евтин руски газ? Във България вече се случи и Химко-Враца фалира, това е което очаква и цялата Полска икономика. Честита Независимост Полша.
Legalen
на 12.10.2019 в 21:27:52 #11Полша се отказва от руския газ през 2022 г.!!! ------------------------------------------------------------------ "Поляците са горд и свободолюбив народ" пише един от съфорумците. А аз ще допълня: и са вярващ народ! Много вярващ! Това и Папата го потвърди при последното си посещение. Та мисълта ми е че не всичко в живота е предвидимо.. . Някои го наричат съдба, други пък използват разни чуждици …Така че аз им бих дал един съвет: "Никога не казвай никога" ! Има разни черни дупки, някъде из вселената, търсят материя за да я погълнат, разни метеорити кръстосват около земята, цунамята тук и таме поглъщат цели острови… И последните години ни зарадваха с достатъчно природни стихии.. Та до 2020 година? Може и камилата, може и камиларят, а може и двамата...
nikolai-angelov-d1NDxuiF
на 12.10.2019 в 18:32:26 #10UFC ти си напълно ясен! За каква икономическа полза говорим от тръбата, като не е ясно и гарантирано транзитирането. Евентуалната полза може да я има след десетки години. Като си толко наясно, защо не споменеш, че ние плащаме за тръбата?? Основния интерес е на русия, защонкато сме толкова “независими” не ги накарахме те да я платят? Май за да напълним гушата на Газпром и да ги спасим още малко от фалит. АЕЦ Белене можеше да има полза ако беше реализиран преди няколко милиарда долара, ако не бяхме купили оборудването за няколко милиарда и сега се чудят как да избият част от парите. Такъв рязък скок на потреблението на ток няма как да се случи, това е само стряскаща пропаганда. Опитваш се да ме изкараш политически пристрастен, но като слушам как яростно защитаваш руските проекти и интереси няма как да се замисля на коя страна си! Българска или Руска? Няма нужда и да отговаряш. Поляците много добре са си направили сметката. Едва ли ще плащат повече за газ, това може да се види след няколко години. А това, че лижат задниците на САЩ... ами лижат на най-големите, на номер 1, не на номер 10-11... може и по-назада да са “братушките”.
chafeto
на 12.10.2019 в 14:29:10 #9user avatar 85836 СЛЕДВАЙ Danil-Gan4ev на 12.10.2019 в 06:25:30#3 teve-chavdarov-mGr9hUT3 "не е ли по добре да си зависим на по евтина цена" ============== Типично робско мислене Явно си внуче на обирачите на мандри, които през 44та от бедни прости селяндури станаха властимащи *************************************************** Според мен по-робско е да искаш да се "набуташ" повече с пари, за да докажеш ляолността си към настоящия началник. Това за мандрите го знаем, кажи сега нещо за газа на Полша.
chafeto
на 12.10.2019 в 14:25:17 #8Кастело Белведере Поляците са горд и цводолюбив народ. Съдбата им е отредила тежко съществуване през вековете, притиснати от една страна от германците, от другата от руснаците. Неслучайно, докато бащите на днешните български "бизнесмени" се кланяха на партията-майка, бая ти тоша и масква, поляците имаха "Независимост" и борба за освобождение от руско иго. Попарили се веднъж, не искат повече. За пример. ******************************************************* Зорлем да се набутваш с пари, доказвайки лоялността си към силния на деня... Странен израз на свободолюбие.
chafeto
на 12.10.2019 в 14:18:50 #7nikolai-angelov-d1NDxuiF Не, робско ами направо комунистическо мислене! Поляците са доста годинки пред нас и без да лижат з*****а на пУтин. А ние пак с нашибпари ще строим тръба на Гъзпром, без даже да знаем дали ще тече газ по нея, па да чакаме после 30 години да се изплати. Ама резидента не рева за тея милиарди, няма и да реве за атомната бомба Аец Белене, че другарката Деси ще му стисне по-силно ръката и няма да може да се върти на лоста. ****************************************************************** Дай малко по-серизно, остави глупострите за "комунизъм", за Деси и т.н. Поляците не лижат з@дника на Путин, лижат на Тръмп. Сиреч, пак лижат, ама им излиза по-скъпо, защото сгъстения газ от САЩ няма как де по-евтин от този по тръбата. Практиката е доказала, че поне за сега губеща газова тръба няма. По ЮП беше предвидено да се транзитират около 63 млрд кубически метра газ. Това оазначава транзитни такси и преференциална цена за директния транзитьор, каквито трябваше да бъдем ние. Ама дойде един военнопрестъпник (вече покойник), изви врата на нашите "безплатни учебни пушки", а сега се молим за трохите. Колкото до "атомната бомба", ти явно виждаш само политическия аспект и то в някаква "уродлива" форма. Икономическата и стратегическата страна за тебе не съществуват. Виж само каква е световната тренденция. Консумацията на ток нараства в световен мащаб. Постоянно се електифицират жп-линии някъде (давам ти само един малък пример), а с евентуалното масово електрифициране на автомобилния транспорт (каквато е тенденцията) вече консумацията ще мине на съвсем друго ниво. Успоредно с това трябва се закриват въглищни централи. Знам, ще ми кажеш за ВЕИ-тата, ама трябва да си наясно, че при един евентуален огромен скок, за който ти споменах, възобновяемите източници няма да са достатъчни.
Alber-Vian
на 12.10.2019 в 12:11:09 #6Откъде ще получава газ е суверенно право на Полша, както и на всяка друга страна. Щом са преценили, че така им е по-изгодно, да го реализират. В крайна сметка те са клиентът, а клиентът винаги има право! Не като нас - ние сме клиент на самолети, които са още на хартия, плащаме ги авансово и прескъпо, и не можем дори да преговаряме за условията. Патриотът Карачаканов каза, че било трудно да се преговаря. Трудно трябва да е за продавача, не за клиента, патриоте.
Кастело Белведере
на 12.10.2019 в 10:29:08 #5Поляците са горд и цводолюбив народ. Съдбата им е отредила тежко съществуване през вековете, притиснати от една страна от германците, от другата от руснаците. Неслучайно, докато бащите на днешните български "бизнесмени" се кланяха на партията-майка, бая ти тоша и масква, поляците имаха "Независимост" и борба за освобождение от руско иго. Попарили се веднъж, не искат повече. За пример.
nikolai-angelov-d1NDxuiF
на 12.10.2019 в 10:28:43 #4Не сравнявай България с Германия, германската икономика е толкова по-голяма от нашата, че всяка съпоставка е смешна! Германците искат газа за себе си, а ние ще помогнем на Русия да заобиколи Украйна, тук тръбата е необходима на Русия, не на нас. Това не е диверсификация, това е угодническа политика за москва. Диверсификация е интерконектора с Гърция от където можем да внасяме газ от където и да е, не само САЩ, така ще можем да намалим цената ( проста логика).
nikolai-angelov-d1NDxuiF
на 12.10.2019 в 09:01:12 #3Не, робско ами направо комунистическо мислене! Поляците са доста годинки пред нас и без да лижат з*****а на пУтин. А ние пак с нашибпари ще строим тръба на Гъзпром, без даже да знаем дали ще тече газ по нея, па да чакаме после 30 години да се изплати. Ама резидента не рева за тея милиарди, няма и да реве за атомната бомба Аец Белене, че другарката Деси ще му стисне по-силно ръката и няма да може да се върти на лоста.
Danil-Gan4ev
на 12.10.2019 в 06:25:30 #2teve-chavdarov-mGr9hUT3 "не е ли по добре да си зависим на по евтина цена" ============== Типично робско мислене
Явно си внуче на обирачите на мандри, които през 44та от бедни прости селяндури станаха властимащи
steve-chavdarov-mGr9hUT3
на 12.10.2019 в 04:45:16 #1Значи няма да купуват евтино а ще изберат скъпият но НЕЗАВИСИМ газ. А как ще реагират полските граждани и полските фирми. Поляците са долни проститутки. Ако ще си зависим от газа.....а Полша няма как да не е , не е ли по добре да си зависим на по евтина цена. Само че Поляците ще предпочетат да клекнат на краварите и другите педофили, само и само да не купуват от Русия. Отвратителна нация