Експерти по биопроизводство от IFOAM, които са в България по покана на Българска асоциация по биопродукти, са посетили Кремиковския манастир.

Там те се запознали с игумена на манастира отец Серафим. Манастирът вече отглежда 440 биологични пчелина и експертите са силно впечатлени от биопроизводството там, сподели пред News.bg Борислав Сандов от Коалиция за климата в България.

Експертите по биопроизводство от Франция останали силно впечатлени от взетото от Българската православна църква решение за забрана използването на пестициди и намеса в околната среда. Така че църквата, освен най-големия собственик на земеделска земя у нас, може да бъде и най-големият производител на биопродукти у нас.

Освен това фирмите, производители на биопродукти у нас, нарастват с геометрична прогресия, информира председателката на Българската асоциация по биопродукти Албена Симеонова. Тя посочи, че биопроизводителите у нас вече са 6000, което е 2 % от земеделските ни производители. Целите, които са си поставили, са до 2030 г. те да достигнат цифрата от 20 %.

Биопроизводителите в Европа настояват за преразглеждане на общата селскостопанска политика с акцент върху биопроизводството, отбеляза Лоран Моне, експерт от IFOAM. Той посочи, че е необходим и обществен натиск, за да бъде преразгледан сега съществуващият обществен договор, при който по-големи средства се дават на индустриалните фирми, производители на земеделска продукция, които са и по-големи замърсители на околната среда.

Дебатът за общата селскостопанска политика вече е в ход. Експертите от IFOAM ще предоставят исканите промени на Съвета на министрите, както и до членовете на земеделската комисия в Европейския парламент.

Според Моне исканията им имат своето основание, което се изразява в по-голямото търсене на биопродукти. Бил необходим обществен натиск, за да се постигнат целите, защото именно биопроизводителите са тези, които опазват въздуха, водата и почвите чисти и гарантират чиста храна на хората, което е обществено благо, от което всички имат интерес, смята още той.