Нетните приходи от инвестиционна дейност на Фондът за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ) през 2005 г. се понижават на 9.25 млн. лв., съобщиха от Фонда, след като публикуваха своя Годишен отчет за миналата година.

Приходите спадат с около 3.4 млн. лв. спрямо 2004 г., като основната причина за това е необходимостта от поддържане на висока ликвидност на портфейла във връзка с изплащането на гарантираните депозити в Международната Банка за Търговия и Развитие, която е в несъстоятелност.

Отрицателно влияят и спадът на доходността на правителствените облигации на България и на страните от еврозоната, както и запазването на основната лихва в еврозоната на 2% до средата на декември.

ФГВБ отчита доходност от активите на портфейла си в размер на 3.16% за миналата година, като този процент е бил 5.20% за 2004 г. Портфейлът на ФГВБ към 31 декември 2005 г. възлиза на 300.965 млн. лв.

Средствата през изминалата година фонда е инвестирал в облигации, емитирани от българското правителство, както и в депозити в БНБ.

Във връзка с хармонизацията на българското законодателство с европейското в областта на гарантирането на влоговете, Фондът увеличи размера на гаранцията от 15 000 лв. на 25 000 лв.

Общата сума на влоговете в банковата система, подлежащи на гаранция в края на 2005 г. е 19.012 млрд. лв.
Почти половината от депозитите са в левове, а близо 99% от тях са в размер до 25 000 лв.

ФГВБ гарантира средствата на вложителите в банките и защитава интересите на кредиторите в производствата по банкова несъстоятелност, като по този начин допринася за поддържане стабилността и доверието в банковата система и съдейства за икономическия растеж на страната.