Работодателите и синдикатите искат спешна работна среща с премиера Бойко Борисов. Искането е подписано от КРИБ като ротационен председател на Асоциацията на работодателите в България, КНСБ и КТ "Подкрепа".
В искането за среща организациите формулират следните теми:
- Икономическите и социални мерки за преодоляване на последиците от кризата, предизвикана от епидемията с COVID-19, по които е постигнат консенсус между социалните партньори в рамките на Националния съвет за тристранно сътрудничество.
- Проектът за Национално тристранно споразумение, по който проведохме поредица от срещи при заместник министър-председателя Томислав Дончев с участието на ресорните министри и постигнахме определени договорености, като последната среща беше проведена на 11 март 2020 г.).
- Проектът на Закона за уреждане на отношенията, свързани с личните сметки за безналични ценни книжа, водени в централния регистър на ценни книжа от "Централен депозитар" АД, публикуван от Министерството на финансите за обществено обсъждане на 13.05.2020 г.
"За нас е изключително важно да представим на Вашето внимание нашите становища и предложения. Във взаимен интерес и в интерес на страната е да обсъдим заедно тези теми и да потърсим верните решения в открит диалог и партньорство", се посочва в писмото.
Малко преди това от пресцентъра на Министерски съвет, съобщиха, че на Националния съвет за тристранно сътрудничество, синдикалните организации КНСБ и КТ "Подкрепа" и работодателските в лицето на АИКБ, БТПП, БСК, и ССИ са настояли за оттегляне на проекта на закон за уреждане на отношенията, свързани с личните сметки за безналични ценни книжа, водени в централния регистър на ценни книжа от "Централен депозитар" АД, с вносител Министерството на финансите. КРИБ са изразили становище, че в представения проект е необходимо да бъдат нанесени поправки.
По проекта за допълнение на Наредбата за работното време, почивките и отпуските, на НСТС също не е постигнато съгласие. Синдикалните организации подкрепят проекта на ПМС, а представителите на работодателите са се обявили против.
Идентифициране на собствениците на безналични акции и активизирането им като акционери при максимално улесняване на процедурите и при минимални разходи - това е целта на предложените от МФ промени в уреждането на отношенията с личните сметки за бедналични ценни книжа в Централния депозитар, обясняват от МФ.
Ролята на държавата е да защити тези акционери, които заради непредприети действия през последните 20 години на практика са ощетени по линия на неизплатения дивидент, недоброто управление на редица приватизирани компании и неучастието им с ликвидационен дял при процедурите по ликвидация. Това е породено и от проблема с разпръснатостта на тези акционери, което дава относително преимущество на притежателите на контролиращ пакет миноритарни собственици на акции да взимат решения на Общото събрание по свое усмотрение и без отчитане мнението на преобладаващата, но пасивна част от акционерите, която понякога достига до 85%.
При създаването на документа е взето предвид и становище на Европейската банка за възстановяване и развитие.