С по 300 тона на месец намалява обемът на официалните продажби на цигари, сочи статистиката на Асоциацията на производителите и търговците на тютюн и тютюневи изделия (АПТТИ) за 2008-2009 година.

По граничните райони в страната дялът на контрабандните цигари в търговията е 50-70 на сто, каза Христо Лачев - председател на браншовата организация, цитиран от БНР.

За всеки месец от отчетения период има спад с около 10 процента при продажбата на тютюневи изделия, а няма данни пушачите да са намалели, посочи Лачев. Това говори за голямо увеличаване на контрабандата, коментира той.

От асоциацията алармираха за "колосално" източване на ДДС и за плащане без фактури при традиционната търговия с цигари чрез складове на едро. За 2010 г. загубите за държавния бюджет могат да са 600-800 млн. лева, ако сивият пазар не се ограничи, прогнозира Лачев.

Той изрази надежда контрабандното разпространение на цигари да намалее поне с 50 процента при въвеждането на по-строг контрол на пазара. В противен случай има риск дистрибуторските фирми на цигари да фалират или да минат в сивия сектор, тъй като предвидените продажби са по-малко от реализираните заради контрабандните стоки.

От асоциацията предлагат на агенция "Митници" да бъдат въведени диференцирани режими при издаването на лицензи за търговия с тютюневи изделия на търговци на едро и на търговци на дребно, като първите бъдат контролирани по-строго.

Друго искане е да се изравнят акцизните ставки за тютюна за пушене и цигарите.

От АПТТИ посочиха, че ако това не се случи, има риск страната в страната ни тютюнът за пушене да заеме около 30 на сто от пазара на тютюневи изделия, като само през последните месеци този дял е достигнал до 15 процента.