41% е делът на София в икономиката на България или това е 68,7 млрд. лв., следвана от Пловдив и Стара Загора, които допринасят съответно с 6,5% и 6,1% от БВП. За сметка на това Силистра, Добрич и Видин са с най-нисък растеж. БВП за Видин остава на стойност под 1 млрд. лв.
Това обясни Адриан Николов от Института за пазарна икономика, който представи "Регионални профили: показатели за развитие - 2024" - единственото по мащаба и дълбочината си изследване на социалното и икономическото състояние на областите в България.
Според изследването ролята на услугите остава водеща в София, Варна и Бургас, където този сектор създава основния дял от добавената стойност. Пловдив също бележи растеж на услугите, които вече заемат 60% от местната икономика.
Темповете на нарастване на регионалните икономики остават неравномерни. Велико Търново се отличава с висока икономическа активност и заетост. Там са и най-образованите. Но и тук притеснително остава застаряването на населението - като цяло регионите застаряват. Над 30% са възрастните в Габрово и Видин.
София и Стара Загора са със заплати над средната за страната.
Разликата в заплатите също е значителна - в София средната брутна месечна заплата достига 3129 лв., докато в Благоевград тя е 1519 лева. Същевременно най-бедните области в страната отчитат по-бавен ръст на заплатите, което създава предпоставки за раздалечаване на стандарта на живот между отделните региони.
Все по-малко ще са възможностите за заетост за хора с ниско образование, посочва ИПИ. Според изследване въпреки разширяването на пазар през 2023 година някои региони отчитат спад в заетостта сред населението на възраст от 20 до 64 години. Областите Враца и Ловеч например отчитат най-голям спад на заетостта, докато Плевен и Сливен регистрират увеличение от над четири процентни пункта. Във Варна и София безработицата е ниска, като за столицата е 1,6%.
С индустриален профил са Стара Загора, Перник, Враца, Габрово. Земеделието расте, но има значителен дял в по-слабо развитите региони, стана ясно от думите на Николов. София откъсва останалите региони по заплати, най-вече заради влиянието на високите технологии.
Изследването очертава и различията и в инвестиционната активност на отделните области. През 2022 г. данните сочат значително нарастване на разходите за придобиване на дълготрайни материални активи практически в цялата страна, а с най-големи инвестиции на човек от населението остава столицата. София е лидер с близо 8,8 хил. лв. на човек, следвана от Софийска област и Пловдив, където инвестиционната стойност достига до 4,6 хил. лв.
Местните икономики са с висок дял на висшисти, което също се отразява на регионалните профили обаче. Ключово за успешните региони е високият дял на висшисти, което е пряко свързано с развитието на високотехнологични дейности с висока продуктивност както в сферата на услугите, така и в индустрията. В София 54% от населението на възраст от 25 до 64 години е с висше образование, като това поставя столицата на първо място, следвана от Варна и Пловдив. В по-слаборазвитите региони този процент е значително по-малък. В Сливен 35% са хората със средно образование.
Миграцията също е основен фактор за развитието на регионите, като особено благоприятен прираст се отчита в Кърджали, Бургас и Варна. В тези региони основна роля имат възстановяването на туризма и ръстът на заетостта в хотелиерския и ресторантьорския бизнес. За разлика от тях, области като Видин и Монтана продължават да губят население, а високата смъртност допълнително изостря демографските проблеми.
Покритието на здравната система се подобрява, но не и качествено. Достъпът до общопрактикуващи лекари и специалисти постепенно се влошава.
Зорница Славова посочи, че Стара Загора е с най-високо БВП на човек, като в последните години се отбелязва намаляване на нивото на бедност в областта.
Пловдив се отличава с гъстота на жп мрежата. Там е и добро качеството на пътната настилка - то е над средното за България.
Монтана пък е с най-ниските местни данъци. Варна е с най-прозрачната администрация в страната и развито електронно управление.
В Смолян най-малко ученици отпадат от образователната система. В Плевен пък имат най-много лекари. В Кърджали има най-малко престъпления, 70% е разкриваемостта на престъпността там. Там и правораздаването е най-бързо.
Пазарджик е с най-висок дял на ВЕИ. Има и добро ниво на обработване на битовите отпадъци.
Бургас е лидер в културата.