41% е делът на София в икономиката на България или това е 68,7 млрд. лв., следвана от Пловдив и Стара Загора, които допринасят съответно с 6,5% и 6,1% от БВП. За сметка на това  Силистра, Добрич и Видин са с най-нисък растеж. БВП за Видин остава на стойност под 1 млрд. лв. 

Това обясни Адриан Николов от Института за пазарна икономика, който представи "Регионални профили: показатели за развитие - 2024" - единственото по мащаба и дълбочината си изследване на социалното и икономическото състояние на областите в България.

Според изследването ролята на услугите остава водеща в София, Варна и Бургас, където този сектор създава основния дял от добавената стойност. Пловдив също бележи растеж на услугите, които вече заемат 60% от местната икономика.

Темповете на нарастване на регионалните икономики остават неравномерни. Велико Търново се отличава с висока икономическа активност и заетост. Там са и най-образованите. Но и тук притеснително остава застаряването на населението - като цяло регионите застаряват. Над 30% са възрастните в Габрово и Видин.

Бюджетът на ИПИ за 2025 г. - без дефицит и с охлаждане на обещанията

Бюджетът на ИПИ за 2025 г. - без дефицит и с охлаждане на обещанията

Институтът за пазарна икономика представи алтернативен бюджет за другата година

София и Стара Загора са със заплати над средната за страната.

Разликата в заплатите също е значителна - в София средната брутна месечна заплата достига 3129 лв., докато в Благоевград тя е 1519 лева. Същевременно най-бедните области в страната отчитат по-бавен ръст на заплатите, което създава предпоставки за раздалечаване на стандарта на живот между отделните региони.

Все по-малко ще са възможностите за заетост за хора с ниско образование, посочва ИПИ. Според изследване въпреки разширяването на пазар през 2023 година някои региони отчитат спад в заетостта сред населението на възраст от 20 до 64 години. Областите Враца и Ловеч например отчитат най-голям спад на заетостта, докато Плевен и Сливен регистрират увеличение от над четири процентни пункта. Във Варна и София безработицата е ниска, като за столицата е 1,6%.

С индустриален профил са Стара Загора, Перник, Враца, Габрово. Земеделието расте, но има значителен дял в по-слабо развитите региони, стана ясно от думите на Николов. София откъсва останалите региони по заплати, най-вече заради влиянието на високите технологии. 

Изследването очертава и различията и в инвестиционната активност на отделните области. През 2022 г. данните сочат значително нарастване на разходите за придобиване на дълготрайни материални активи практически в цялата страна, а с най-големи инвестиции на човек от населението остава столицата. София е лидер с близо 8,8 хил. лв. на човек, следвана от Софийска област и Пловдив, където инвестиционната стойност достига до 4,6 хил. лв.

Местните икономики са с висок дял на висшисти, което също се отразява на регионалните профили обаче. Ключово за успешните региони е високият дял на висшисти, което е пряко свързано с развитието на високотехнологични дейности с висока продуктивност както в сферата на услугите, така и в индустрията. В София 54% от населението на възраст от 25 до 64 години е с висше образование, като това поставя столицата на първо място, следвана от Варна и Пловдив. В по-слаборазвитите региони този процент е значително по-малък. В Сливен 35% са хората със средно образование.  

Миграцията също е основен фактор за развитието на регионите, като особено благоприятен прираст се отчита в Кърджали, Бургас и Варна. В тези региони основна роля имат възстановяването на туризма и ръстът на заетостта в хотелиерския и ресторантьорския бизнес. За разлика от тях, области като Видин и Монтана продължават да губят население, а високата смъртност допълнително изостря демографските проблеми.

Покритието на здравната система се подобрява, но не и качествено. Достъпът до общопрактикуващи лекари и специалисти постепенно се влошава.

ИПИ отчита чувствителен ръст на местните данъци за десетилетие

ИПИ отчита чувствителен ръст на местните данъци за десетилетие

Особено за бизнеса

Зорница Славова посочи, че Стара Загора е с най-високо БВП на човек, като в последните години се отбелязва намаляване на нивото на бедност в областта.

Пловдив се отличава с гъстота на жп мрежата. Там е и добро качеството на пътната настилка - то е над средното за България.

Монтана пък е с най-ниските местни данъци. Варна е с най-прозрачната администрация в страната и развито електронно управление.

В Смолян най-малко ученици отпадат от образователната система. В Плевен пък имат най-много лекари. В Кърджали има най-малко престъпления, 70% е разкриваемостта на престъпността там. Там и правораздаването е най-бързо.

Пазарджик е с най-висок дял на ВЕИ. Има и добро ниво на обработване на битовите отпадъци.

Бургас е лидер в културата.

България изпадна от групата на най-свободните икономики в света

България изпадна от групата на най-свободните икономики в света

Нареждаме се на 52-ро място