Проектът за изграждане на АЕЦ "Белене" ще бъде отменен, пише в днешния си брой немското издание на Financial Tiems, като се позовава на достоверен, но неназован източник от енергийния сектор.

Вестникът припомня, че бившият премиерът Станишев е направил първа копка за втория старт на атомната централа на 3 септември 2008 г., а в „проекта германската компания RWE има дял от 49%".

Вестникът дори твърди, цитиран от money.bg, че българското правителство ще съобщи решението да спре изграждането на АЕЦ „Белене" следващата седмица.
А като причина се изтъква, че необходимите 4 млрд. евро за проекта не са били успешно осигурени.

Financial Times припомня, че информацията за това решение идва ден след първата официална среща на новия министър-председател Бойко Борисов с представител на германската компания RWE в София.

На 6 август пресцентърът на правителството съобщи за среща на главния изпълнителен директор на RWE д-р Юрген Гросман с премиера Борисов.
На нея са обсъдени бъдещите възможни общи проекти в областта на възобновяемите енергийни източници и газовия сектор.

Министър Трайков
България не е декларирала, че се отказва от проекта за АЕЦ „Белене" и не би имало как чуждите медии да го разберат преди вас. Написаното в немския вестник е опит за привличане на медийния интерес и внимание
                       Още...

Договорено е екипи на двете страни да подготвят следваща среща, на която да се разгледат конкретните обекти за сътрудничество.
В разговора са участвали вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков и министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков.

Според Financial Times разговорите са били принципни и опознавателни, не се е навлизало в проблематиката на ядрения проект.

Борисов и министрите му са заявили пред ръководителя на немската компания, че ще излязат с ясно становище, след като се запознаят с подписаните договори и бъде направен правен анализ на заложените в тях неустойки, както и след оценка за рентабилността на проекта.

От RWE отново са посочили условията, при които биха подписали основния договор за включването си във втората българска АЕЦ.
Най-важното им изискване е структурирането на финансирането на проекта, както и яснота по актуализацията на договора с руснаците.

Спирането на проекта ще бъде тежък удар срещу втората по големина германска енергийна компания, която вече получи забрана от холандски съд да участва в изграждането на единствената холандска ядрена централа.

Новият министър на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков съобщи преди дни, че в момента се изчисляват неустойките, които бихме дължили, ако спрем проекта.
В същото време неговият предшественик Петър Димитров заяви, че колкото повече се протака началото на строежа, толково повече той ще поскъпва.

На фона на всичко това, вчера стана ясно, че Русия ще строи ядрена електроцентрала за Турция, като участие в проекта иска и Италия.