Всички имоти от НАТУРА 2000, които МОСВ е подало на Министерство на земеделието и храните, са извадени от търговете за земя, която може да се купи с поименни компенсационни бонове.

В случай, че има други имоти, които обаче не са подадени своевременно и са част от европейската екологична мрежа, МЗХ поема ангажимент да не се променя предназначението и начина им на трайно ползване. Това обяви министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов след среща с представители на Коалиция "За да остане природа в България", съобщават от МЗХ.

След направени проверки от ведомството са извадили около 50 хил. дка от търговете. Това са близо 70 ливади и пасища, попадащи в НАТУРА 2000, и 6 защитени местности, за които е установено, че са публична държавна собственост.

Срокът за приемане на заявления за участие в търговете приключи миналата седмица.

Приети са общо 608 заявления за 115 хил. дка. Най-много заявления са подадени в Кърджали - 203, поради най-голямата обща площ за продажба - 15 500 дка. Със заповеди на директорите на Областните дирекции вече са определени тръжните комисии, разглеждащи постъпилите документи. Те имат петнайсет дни за разглеждане на предложенията.

Припомняме, в момента тече кампания по търгуване на компенсаторни бонове на борсата, чрез които ще може да се купува земя от държавния фонд, обявявана за продан. Еколози обаче предупредиха, че 7 имота от 225 декара са в защитени зони и са със статут на публична държавна собственост и настояха имотите от Натура 2000 да бъдат извадени от търга за продажба.

По-късно от коалиция „За да остане природа в България" изтъкнаха, че запазването на предназначението ще стане чрез специална клауза в договорите на купувачите. От там допълниха, че ще изискат предназначението на земите да остане гарантирано непроменено и в случаите на препродажбата им.

От коалицията припомнят, че от общо над 150 000 дка държавни земи, пуснати за продажба срещу компенсаторни бонове, една трета - 50 000 дка попадаха в защитени зони от европейската екологична мрежа Натура 2000.

След реакция на природозащитниците и заповед на земеделското министерство, голяма част от тях бяха „извадени" от списъка за търга.

Впоследствие се оказа, че поради технически причини все пак 14 000 дка са останали заплашени от продажба. Тези земи са съсредоточени основно в областите Пловдив, Плевен и Хасково, като част от тях попадат в защитени зони в Средна гора, Дунавската равнина и Родопите, както и в защитената местност "Невида", която е буферна зона на резервата около връх Богдан в Средна гора.

„Със запазването на предназначението на пасищата и ливадите в Натура 2000 се гарантира обществения интерес", коментираха от Коалицията.

Причината за създадения хаос, който постави под въпрос бъдещето на ценни природни местообитания, беше технически проблем.

Преди повече от месец се оказа, че земеделското министерство не разполага с актуална карта на териториите, част от Натура 2000, поради което информацията беше изисквана от тяхна страна от регионалните инспекции по околна среда. Така пуснати за продажба се оказаха защитени територии, което е в тотално противоречие с българското и европейското законодателство, категорични са от „За да остане природа в България".