Енергийният министър Теменужка Петкова оцени положително проекта за разработка на волфрамовото находище в района на Велинград, но при задължително спазване на екологичното законодателство.
Каква е оценката на министерството за проекта? Какви ще бъдат приходите от неговите концесионни данъци и такси? Какъв е произходът на средствата, с които се е финансирал проектът и какво е неговото място в общия европейски добив на редкия метал волфрам? Тези въпроси атакистът Станислав Станилов адресира към енергийния министър от парламентарната трибуна.
Припомняме, инвестиционното намерение за разработка на волфрамовите залежи в село Кръстава, Велинградско, предизвика ожесточени дискусии в региона. Според оценки на специалисти ставало дума за второто в Европа волфрамово находище. По време на общественото обсъждане било обявено, че инвеститорът възнамерява да открие 450 работни места със средна заплата 1500 лв. и да осигури за своя сметка професионално обучение и квалификация на работниците. Предвидено е изграждане на инфраструктура на обекта с наети 300 строители.
Станилов подчерта, че хората в района са раздвоени. От една страна успешният проект би намалил значително безработицата в Кръстава и околността, където тя достига 90%. Освен това се очаква подобряване на инфраструктурата, която в момента, по думите му, е в изключително тежко състояние и през зимата е неизползваема.
От друга страна обаче обществеността във Велинград е разтревожена от евентуално замърсяване на района, който с минералните си извори представлява един от големите балнеоложки центрове у нас.
През 2003 г. дружеството "Ресурс 1" АД Пловдив е проверило и установило запаси от волфрам в района на Велинград. Находището е второто в Европа със сериозен икономически потенциал, призна енергийният министър Теменужка Петкова. Извършените геоложки проучвания и предоставено удостоверение за търговско откритие са дали възможност дружеството да бъде определено пряко без конкурс за концесионер за добив на подземни богатства.
В МИЕ е постъпило заявление на "Ресурс 1" АД за предоставяне на концесия за срок от 35 години. На свое заседание МС е приел инвестиционното намерение през 2009 г. и е определил дружеството за концесионер. Сключеният договор е за 35 години. На база на разчетите на кандидата концесионер средногодишното плащане е определено в размер на 812 708 лв. 50% от постъпленията (над 400 000 лв.) ежегодно ще бъдат отчислявани по бюджетната сметка на Община Велинград.
Концесионерът е задължен да предостави банкова гаранция за изпълнение на дейностите предвидени в плана за управление на минните отпадъци. Очаква се икономическото оживление да увеличи приходите от данъци и такси. "Реализирането на инвестиционното намерение е в положителен аспект, но следва да се осъществи със съгласието и подкрепата на местната власт и при пълното спазване на законодателството в областта на опазване на околната среда", категорична е Петкова.
Депутатът от Атака обаче имал усещането, че властта се колебае да заеме позиция по този въпрос. Той изтъкна, че водачът на листата на ГЕРБ в пазарджишки избирателен район излязъл на събрание във Велинград и заявил, че ГЕРБ никога няма да допусне откриването на такъв рудник.
Петкова пък заяви, че позицията на МИЕ е, че тази концесия трябва да се осъществи, но при стриктното спазване на екологичното законодателство и със съгласието на местните.
Волфрамовата концесия край Велинград трябва да се осъществи, убедена Петкова
Източник: БГНЕС
high
на 22.03.2015 в 21:10:05 #10Приятна вечер Благодаря за разбирането
high
на 22.03.2015 в 20:50:03 #9Приемаш ли обясненията ми? Знаеш, че не ти приказвам празни приказки.
high
на 22.03.2015 в 20:48:14 #8Колкото до възможна корупция... нали ти казвам, че никой не смее да направи такова нещо, защото за всяка концесия има данни от сертифицирани лаборатории. Концесията за Полезни изкопаеми не е като концесия на плажа, кдето може и да не се откъснат билетчетата, или да се работи с фолшиви такива. Контролът е страхотен. Освен това, Годишниет доклад се защитава пред тази комисия. На защитата присъстват независими експерти, които никога не е известно предварително кои ще са включени. А бе не е така лесно. Тази комисия съществува още от соц време, а и от преди това. Работи добре.
high
на 22.03.2015 в 20:43:43 #7От една страна ми е доста съмнително как може да се знае какво е общото количество на рудата. От друга - самата комисия доколко може да бъде безпристрастна в българските условия? А ако от фирмата концесионер им плащат да правят нереални оценки? ------------------------------------- Общото количество на рудата се знае, като се бравят много анализи в сертифицирани лаборатории, които дазват какво е количеството на метала в куб м скала. Изчислява се обемът на скалата на взетата концесия и се изчисляват запасите. Те не могат да се изчислят до 1 кг, но порядъкът е достатъчен. В повечето случаи фирмите (за съжаление) отиват на молка загуба, която обаче е калкулирана в печалбата.
high
на 22.03.2015 в 20:37:34 #6СС3 Да се разбира ли, че има контролен орган, който може да следи какви са добивите и приходите и съответно да има силата да променя договорните клаузи, каквато се явява таксата? ------------------------- Точно това казвам
high
на 22.03.2015 в 20:36:44 #5Всяка година в комисията по запасите се предава доклад за добитото количество и за цялата дейност на фирмата. Комисията трябва да признае тези разходи. в комисията по запасите се води детайлно какво количество е иззето и какво количество от рудата остава и се води на баланс
high
на 22.03.2015 в 20:34:10 #4Пантю | 21.03.2015 09:13 А, защо концесия? Не може ли българска фирма да разработва находището? -------------------- ето виж въпросът на Пантю, който си мисли, че концесията задължително предполага чуждестранна фирма. Всъщностконцесията за волфрам е на Българска фирма, регистрирана в Пловдив
high
на 22.03.2015 в 20:32:03 #3SS 3 | 20.03.2015 19:50 Френдче/Хай, би ли ме светнал защо още от сега е фиксиран налога, който ще плаща фирмата концесионер, че ми стана интересно? Защото те били представили някакви си техни изчисления и всичко било тип-топ. Не е ли редно да се говори за проценти от печалбата, а не за твърда сума? ------------------------------------------ Концесионната такса се определя предварително при подписването на договора. Иначе всеки може да се измъква от нея. Тя се определя по определена формула в закона за концесиите и е в зависимост от признатите разходи по проучването и добива от една страна и очакваните добиви- от друга. Ако се добива повече... то си има специална комисия по запасите, която може да променя таксата всяка година.
Пантю
на 21.03.2015 в 09:13:10 #2А, защо концесия? Не може ли българска фирма да разработва находището? Да не би да се крие от народа колониалният ни статут в Европа и света и от там следствието, че нямаме право да имаме големи индустриални мощности, или други структоро-определящи предприятия и фирми - българска собственост - държавна, или частна.
high
на 20.03.2015 в 19:23:55 #1Разбира се че трябва да се реализира концесията и разбира се при строго спазване на екологичните норми. Освен това ЗА ПЪВРИ ПЪТ министър каза една истина, която се криеше от хората и общините, а именно, че "50% от постъпленията (над 400 000 лв.) ежегодно ще бъдат отчислявани по бюджетната сметка на Община Велинград" Същото е валидно за всички концесии за добив на полезни изкопаеми. в т.ч. и за нефт и газ.!!!!!