Енергийният министър Теменужка Петкова оцени положително проекта за разработка на волфрамовото находище в района на Велинград, но при задължително спазване на екологичното законодателство.

Каква е оценката на министерството за проекта? Какви ще бъдат приходите от неговите концесионни данъци и такси? Какъв е произходът на средствата, с които се е финансирал проектът и какво е неговото място в общия европейски добив на редкия метал волфрам? Тези въпроси атакистът Станислав Станилов адресира към енергийния министър от парламентарната трибуна.

Припомняме, инвестиционното намерение за разработка на волфрамовите залежи в село Кръстава, Велинградско, предизвика ожесточени дискусии в региона. Според оценки на специалисти ставало дума за второто в Европа волфрамово находище. По време на общественото обсъждане било обявено, че инвеститорът възнамерява да открие 450 работни места със средна заплата 1500 лв. и да осигури за своя сметка професионално обучение и квалификация на работниците. Предвидено е изграждане на инфраструктура на обекта с наети 300 строители.

Станилов подчерта, че хората в района са раздвоени. От една страна успешният проект би намалил значително безработицата в Кръстава и околността, където тя достига 90%. Освен това се очаква подобряване на инфраструктурата, която в момента, по думите му, е в изключително тежко състояние и през зимата е неизползваема.
От друга страна обаче обществеността във Велинград е разтревожена от евентуално замърсяване на района, който с минералните си извори представлява един от големите балнеоложки центрове у нас.

През 2003 г. дружеството "Ресурс 1" АД Пловдив е проверило и установило запаси от волфрам в района на Велинград. Находището е второто в Европа със сериозен икономически потенциал, призна енергийният министър Теменужка Петкова. Извършените геоложки проучвания и предоставено удостоверение за търговско откритие са дали възможност дружеството да бъде определено пряко без конкурс за концесионер за добив на подземни богатства.
В МИЕ е постъпило заявление на "Ресурс 1" АД за предоставяне на концесия за срок от 35 години. На свое заседание МС е приел инвестиционното намерение през 2009 г. и е определил дружеството за концесионер. Сключеният договор е за 35 години. На база на разчетите на кандидата концесионер средногодишното плащане е определено в размер на 812 708 лв. 50% от постъпленията (над 400 000 лв.) ежегодно ще бъдат отчислявани по бюджетната сметка на Община Велинград.

Концесионерът е задължен да предостави банкова гаранция за изпълнение на дейностите предвидени в плана за управление на минните отпадъци. Очаква се икономическото оживление да увеличи приходите от данъци и такси. "Реализирането на инвестиционното намерение е в положителен аспект, но следва да се осъществи със съгласието и подкрепата на местната власт и при пълното спазване на законодателството в областта на опазване на околната среда", категорична е Петкова.

Депутатът от Атака обаче имал усещането, че властта се колебае да заеме позиция по този въпрос. Той изтъкна, че водачът на листата на ГЕРБ в пазарджишки избирателен район излязъл на събрание във Велинград и заявил, че ГЕРБ никога няма да допусне откриването на такъв рудник.

Петкова пък заяви, че позицията на МИЕ е, че тази концесия трябва да се осъществи, но при стриктното спазване на екологичното законодателство и със съгласието на местните.