За нас „Южен поток" все още не е спрян, докато не видим окончателното решение на руската страна.
Това заяви министърът на икономиката Божидар Лукарски пред журналисти по повод обявеното снощи от руския президент Путин, че проектът спира и то най-вече заради България.
По думите на министра трябва да се изчака именно едно такова официално писмо, за да можем по-детайлно да оценим ситуацията.
Той отказа отговор на въпроса дали са правилни изчисленията на президента на Русия, че България ще загуби 400 млн. евро годишно от спирането на проекта.
На въпрос дали се очаква засилен натиск за добив на шистов газ при тази ситуация Лукарски бе категоричен, че това няма как да стане. При нас действа мораториум върху проучванията и добива, посочи той.
Лукарски бе запитан дали бившият министър на икономиката и енергетиката в служебното правителство Васил Щонов е изпратил писмо до Москва, че България и ЕС нямат нужда от Южен поток. Той отговори, че е имало подобно писмо, но то е било със съдържание, че чакаме проектът да влезе в съответствие с изискванията на ЕС.
От своя страна вицепремиерът Меглена Кунева също бе максимално лаконична, като заяви, че България все още не е получила официалната позиция на Русия за спирането на проекта. По думите й, страната ни винаги е била за спазването на европейските закони в тази сфера.
Legalen
на 02.12.2014 в 15:16:47 #14Плевнелиев не знае дали губим или печелим от спирането на „Южен поток" "За него "нещата са много елементарни" - ЕС е съюз на правилата и на върховенството на закона. "Съжаляваме, че Русия демонстрира върховенство на силата, ................" .................................................................................... "Wir sind alle gleich, aber manche sind gleicher!". казват немците. Това горе долу звучи така: Ние всички сме равни (равноправни), ама някои са по-равни! - Северният поток беше построен за едно късо време, и никой на отвори дума дали е по т.н. правила на ЕС. Даже медиите не дигнаха никакъв шум както по "първата копка", така и при "рязането на лентата". - В момента Газпром строи в Росток огромен терминал за втечнен газ (LNG). Този факт може да го научиш ако случайно ти е попаднала една третостепенна брошурка за топлинни техници. Информацията е скромна и кратка по обем и няма и дума с чие съгласие и по какви норми и правила се изпълнява този проект. Защо да спекулираме? - Още примери???? А че : "Плевнелиев не знае дали губим или печелим от спирането на „Южен поток", не се учудвам. Изводи???
the_shooter
на 02.12.2014 в 13:53:59 #13Той и за Марто не е спрян, ама не сме всички на заплата при Сорос, че да не ни дреме!
C#
на 02.12.2014 в 12:25:55 #12преди време руснаците искаха да строят газопровод до Германия през Баларус и Полша - поляците 2 години въртяха, сучеха и протакваха въобразявайки си, че са някакъв фактор. Накрая руснаците заедно с германците, които станаха акционери в Газпром шунтираха Полша и построиха Северен поток директно до Германия по дъното на Балтийско море! Германците почнаха да си получават евтин газ а поляците си оскубаха косите. Наскоро почна тотално да им се срива добива на шистов газ ( за справка: http://banks.dir.bg/2014/11/17/news17823673.html ) Същото стана в момента и тук, ама булгаропитеците понеже са прости овце още не стоплят - същите тези тръби и количества отиват в Турция, която пак подобно на немците от началото на следващата година започват да получава газ на ниските цени, на които и Германия получава, като същевременно газта ще стига до границата им с Гърция! Турците и гърците отмъкнаха проекта под носа на простия булгаропитек, който чисто и просто ще бъде шунтиран.
el viejo
на 02.12.2014 в 12:23:12 #11Някои форумци, четат до някъде и то до там до където им е удобно постингите! По-долу съм казал, че само България е спряла изграждането на проекта "Южен Поток" с документи и решение на Парламента, което е факт. Останалите държави участващи в проекта и извършили разходи до сега с право ще ни съдят за нанесени щети и пропуснати ползи! Не става дума само за Русия! Става дума за Сърбия, Босна и Херцеговина, Словения, Хърватия, Унгария, Австрия, Италия, а може и други да има! Смешници! Много бързо решихте, че международните съдилища ще започнат да съдят по целесъобразност! Това да не е България! По, чия целесъобразност? Ген. Бойко Борисов и Цветан Цветанов, които налагат у нас тази тенденция, все още не ръководят света. Каква наивност!
Хирам
на 02.12.2014 в 12:22:30 #10минувач престани да спамиш с украинска и щатска пропаганда и да пишеш глупости че някой може и да ти повярва. Проектът предвиждаше България да не внася никакви средства от своя бюджет за изграждането на тръбата. Капацитетът е ясен и изчислен, не знам какви "експерти" цитираш че тръбата нямало да се пълни и нямало да успее да доставя проектираните количества. вероятно някой помияр като Христо Казанджиев или друг подобен измамник изхвърлен от някои министерство за корупция. Лихвите и цената подлежат на договаряне и цитираните от теб данни не са окончателните. Цената за строежа се заплаща от дружеството а не от българския бюджет, което означава че ние нищо не плащаме, а получаваме възможност да договаряме по-евтин газ. Всички разбираме, че капацитетът щеше да е запълнен, защото доставките през Украйна щяха да спрат и транзита да се пренасочи през нас, но тогава щатите трябва да отстъпят от Украйна и да се раздели по границата на Днепър, което е всъщност най-правилното, и което така или иначе ще стане, само че с реки пролята славянска кръв. а относно изчисленията - дори при цена 3,8 млрд, дори изцяло да е за наша сметка - доходът от 500 млн годишно изплаща съоръжението за 7 години и половина. не ми пиши нищо за ДДС, защото това дори да го има, е чист приход на хазната и оттам плащат помощите за децата ти от ромски произход. това прави доходност над 13 процента годишно. Ами извинявай, няма такова начинание - не влагаш нищо от бюджета си, а ползваш външно финансиране при лихва от 8 % печелиш 13,1 % от проекта. Отделно сваляш цената на газа, отделно печелиш сигурност с тръбата която минава през теб, отделно заетост за бачкатори и оборот за доставчици. Сега такива тарикати като теб ще ме заубеждават, че най-доброто е шистовия газ, давайте да го използваме и т.н. само че ти си космополит - можеш да си разпънеш кашона навсякъде по света, с циганския се оправяте прекрасно от Берлин до Мадрид и не ти пука за България, може и да се отрови цялата. Ние оставаме тук с инвестициите си, с децата си и с прецаканото си бъдеще, за да се псуваме защо още сме тук...
Минувач
на 02.12.2014 в 11:57:04 #9Експерти изчисляват, че в най-добрия случай, ако газопроводът работи с пълен капацитет и всичко е както трябва, годишната печалба ще е 547 млн. долара. Освен това тя трябва да се раздели на две, защото ще бъде поделена между България и Русия в съвместната компания. Така всяка страна ще получи по 273 млн. долара/година. "Тази сума също не е коректна, защото няма гаранция как руснаците ще прекарат 63 млрд. кубически метра по 900-километровото трасе по дъното на Черно море. На този етап няма такива компресори, нито могат да се постигнат такива скорости в тръбата" - казват специалистите. Не забравяйте, че ние нищо не плащаме за газопровода! САМО - вземаме кредит от 1.55 милиарда евро, който българското правителство ще получи от руския газов монополист „Газпром“ за проекта „Южен поток“, се очаква да бъде взет при висока лихва - 8% !!! Путин говори на ангро. Никъде в договора ни с Газпром не са споменати твърди печалби!!!! С една дума: Дайте да дадете...
Anthony
на 02.12.2014 в 11:37:21 #8За модернизацията на Козлудуй-5 и 6 ще трябват поне по 300-400 милиона евро за да продължат да работят. Познайте на кого ще трябва да дадем паричките - Путин. И сега няма да има отстъпки, намаления, изчаквания...., Няма пари няма ток!
Anthony
на 02.12.2014 в 11:34:23 #7europe Нещата приключиха. Закво му е на Путин да се занимава с нас. Сега не по 500 а по 600 може да купуваме газ. Като не ни отърва - има изграден газопровод с Гърция - да си купуваме същия газ оттам. Може и на 800! Ама ние сме големи тарикати - играем и с САЩ, свирки праим и на ЕС и на Турция. Ще пратим гейора да ду*ха на рязаните белким намалят газа с некой долар.....
el viejo
на 02.12.2014 в 11:33:23 #6Делото срещу НЕК от ГАЗПРОМ - Русия за неустойки по договора за изработка на руско оборудване, което отказваме да изкупим - върви! Там неустойките са сигурни и започват от 1 милиард евро, та и много нагоре! Народа ни няма да бъде информиран колко ще бъдем осъдени! Твърде вероятно е няколко от тези 37 милиарда ресурс, които иска за харчене ГЕРБ за 2015 год., по търлъци да отидат за тази неустойка! Ние официално с решение на НС спряхме изграждането на "Южен Поток"! Неотдавна в НС депутата Мартин Димитрое, искаше да се търси съдебна отговорност на лицата, от НЕК и други свързани с проекта, че въпреки решението на НС. са извършили дейности по него! Смешните опити днес да се казва, че България не е спряла "Южен Поток" е от опасността да бъдем осъдени от всички останали страни участници в проекта за пропуснати ползи и загуби, защото в действителност само ние чрез Парламента си сме спрели проекта, а никоя от другите страни, макар и членове на ЕС не го е спряла!
Anthony
на 02.12.2014 в 11:19:47 #5Всички само ще еба*т Бантускотията отсега нататък.....
мукава
на 02.12.2014 в 11:19:23 #4Сега е момента да си вземем заграбеният от руснаците Нефтохим Бургас и пристанище Росенец. А после да им бием шута на руските навлеци. Защото Горяните с помощта на Западните съюзници започват атаки по инфраструктурата на руският окупатор и техните български подлоги които така нацапаха земята ни, че ражда само Гнили Тикви
Anthony
на 02.12.2014 в 11:18:11 #3А да не би да имаше официално писмо когато България спря Белене и Южен Поток? Не, нямаше. Сега Путин ни го връща. Явно е видял че с про-американската Тиква няма да може да се работи. Само че и Турция е уж про-американска а пък странно не се отказва от милиарди евро инвестиции. транзитни такси и газопровод. Да се скарат сега наште евро-проститутки на Турция че не може така, не бива
Минувач
на 02.12.2014 в 11:13:56 #2Русия използва и шистов газ, но плаща на русофилите да ни пречат! http://poslezavtra.com.ua/zachem-rossiya-ispolzuet-gidrorazryv/
Минувач
на 02.12.2014 в 11:12:38 #1Първоначално предвижданата цена на газопровода на наша територия е определена на 1.8 млрд. евро през 2008 г. Това изглежда реално, с оглед равнинния терен, през който той преминава. Договорът с изпълнителя е подписан на 29 април 2014 г. Вече е записана в подписания договор цена 3.8 млрд евро за газопровода на българска територия, от които над 2 млрд ще се преразпределят!!! Сумата, на която е подписан договорът е без ДДС. Така вместо намаление, има допълнително нарастване на цената с 300 млн. евро повече от обявеното на 31 октомври 2013 г. Спрямо индикативната цена от технико-икономическото проучване от 2012 г. увеличението е вече с между 600 и 700 млн. евро. (т.е. между 19 и 22.5%)! "Южен поток" следва принципите на проектното финансиране при 30 процента участие на страните в него и 70 процента външно финансиране. Осигуряването на българската част от средствата ще бъде под формата на корпоративен заем с лихва от 4.25 процента и срок на изплащане от 22 години. За него не се дава държавно обезпечение, а за такова служат единствено приходите от дивиденти. Кредитът от 1.55 милиарда евро, който българското правителство ще получи от руския газов монополист „Газпром“ за проекта „Южен поток“, се очаква да бъде взет при висока лихва. По неофициална информация руската страна иска цели 8% лихва върху предоставеното финансиране Печалби могат да се получат за нас ЕДИНСТВЕНО, ако се запълни проектния дебит на тръбата - 63 млрд м3/година, което изглежда невероятно, още повече, че съществуващите газопроводи през Украйна също ще работят, а няма възникнали нови потребности за скъпия руски газ! Тенденцията е индустрията и населението да въвеждат енергоспестяващи технологии. Северен поток за сега е на минимална печалба, тъй като работи само с 35% от капацитета си!!! Експерти изчисляват, че в най-добрия случай, ако газопроводът работи с пълен капацитет и всичко е както трябва, годишната печалба ще е 547 млн. долара. Освен това тя трябва да се раздели на две, защото ще бъде поделена между България и Русия в съвместната компания. Така всяка страна ще получи по 273 млн. долара/година. "Тази сума също не е коректна, защото няма гаранция как руснаците ще прекарат 63 млрд. кубически метра по 900-километровото трасе по дъното на Черно море. На този етап няма такива компресори, нито могат да се постигнат такива скорости в тръбата" - казват специалистите. Средната цена на доставките на газ за Европа е 387 долара за 1000 кубични метра и 272 долара за страните от Общността на независимите държави и Балтика. Русия купува азиатския газ от бившите съветски републики (за около 36-40 $/1000 м3) и го препродава с огромна печалба.