Логично е при свободна пазарна икономика, цената на хляба да падне, след като добивът е висок.
Това каза в министърът на земеделието и храните Валери Цветанов, цитиран от Дарик. Той обаче, уточни, че не може да бъде категоричен.
За последните 16 години над 400 кг среден добив от декар пшеница, както е тази година, не е имало, каза още земеделският министър.
По думите му това се дължи на комплексни фактори - както оптималните климатични условия, така и прилагането на адекватна агротехнология.
Министърът подчерта, че се очаква общо добива на хлебно и фуражно зърно да достигне 7,5 млн. тона.
„Миналата година имаше големи разходи, ниски добиви, висока себестойност и притеснение в производителите, но тази година има двойно повече фуражно зърно", обясни той.
Според Цветанов няма как световната финансова криза да не се отрази на страна ни като член на Европейския съюз.
"В същото време, донякъде това влияние ще бъде малко посредствено, тъй като нашата действаща в момента пазарна икономика все няма реални комуникации, няма реален достъп и влияние на пазара, върху цените, върху потребителя и върху производителя, и това особено ясно се чувства в земеделието, в което сега, през първата година след присъединяването на страната в ЕС, всичко болезнено се намества", каза още той.
kandiman
на 20.09.2008 в 15:21:58 #4ПО-логично е тая антиБЪЛГАРСКА коалиция да падне От понеделник пред парламента Нека им покажим че сме народ сериозен а не мърши Аз вече съм готов на всичко стига са се подигравали тея с нас Който остане по домовете си нямат съвест никаква
mario_elleve
на 20.09.2008 в 14:20:14 #3в нормалните държави доносниците и слухарите на ДС от тоталитарно време биват тотално изритвани от обществото и се пращат за промивка на мозъка по разни *санаториуми, за да им се обясни добре, колко живота са почернили със своето мазнене и лизане на задници
remarek
на 20.09.2008 в 14:17:15 #2В бяла държава е дори повече от логично
Vlad_ko
на 20.09.2008 в 14:01:52 #1То беше логично и цените на бензина да паднат с поевтиняването на петрола.