БАН допринася до голяма степен за издигане на българската наука, е общият извод от проучване на „Сова Харис" за това как се гледа на реформата на академията.
В същото време голям брой от хората не могат да преценят как да отговорят на този въпрос.
Според чл.-кор. Атанас Атанасов - шеф на секция в Института по социология и заместник-председател на БАН, който представи проучването, това не е учудвщо, защото БАН е специфична организация, не е политическа структура и няма публични прояви, учените си работят тихо и кротко в лабораториите и не парадират.
По думите му хората просто не са много запознати с детайлите или пък имат доста информация, която е противоречива и се затрудняват в преценката. Той категорично изтъкна, че не трябва да се увличаме от идеята за разтурване на БАН. Този, който иска да направи това, да заповяда във вторниците на заседание на ръководството и да чуе какви въпроси подставят институтите.
Конкретно за реформата, анкетираните смятат, че учените най-добре ще я направят, но трябва да става в диалог с правителството.
Такъв диалог се търси, но става много трудно, подчерта Атанасов.
Проучването констатира, че българинът държи Академията да се запази като научен център. Само 4,1 % са за децентрализация, която предлага правителството.
Категорично е изразено мнението, тя да бъде автономна организация. Не се приема идеята институтите да се поставят в зависимост от изпълнителната власт. Само 1 на 10 души смятат, че е добре да се направи децентрализация.
На въпроса ако БАН се разформирова кой би спечелил от това, проф. Атанасов посочи, че тук очевидно надделяват икономическите интереси. Със сигурност ако БАН се разформирова, ще спечелят конкурентите - университети и други изследователски единици.
Изследването констатира, че българите изпитва удовлетворение от постиженията на българските учени. Те смятат, че академията се подценява и де факто с ограничаването на средствата се убива.
Добрите учени ще се разпилеят, а сградите наука не правят, заяви Атанасов. Това ще доведе до безпросветност, защото образование без наука не може да се прави.
Като категорична оценка от проведената анкета се налага изводът, че в съзнанието на българите БАН има място на център на научни изследвания. Евентуално нейно закриване не би се възприело от гражданите на Европа.
Проф. Съйкова изтъкна, че проведеното изследване показва устойчивост във виждането на българите за БАН и развитието й като национален научноизследователски център. Почти 56 % оценяват авторитета на българските учени като висок, а приноса на БАН за много висок.
На въпроса как намират българите намаляването на парите за наука много малко от респондентите смятат, че трябва да бъдат намалени.
Предстоят дебати в Комисията по образование и наука и проф. Атанасов изрази надежда разумът да надделее. Той подчерта, че изследването категорично показва, че обществото не приема предложенита на министъра на образованието Сергей Игнатов институтите да са подчинени на министерството на образованието и науката и да са финансово подвластни на министъра.
Според проф. Съйкова обществото иска диалог и прозрачност, което значи разширяване на Управителния съвет и по-ефективен контрол от държавата. По думите й предложенията на министър Игнатов променят съдържанието на Академията. Стари работещи институции не трябва да се пипат.
Проф. Атанасов отхвърли и обвиненията, че Академията не управлява добре имотите си и каза, че са предложили да дойде финансов мениджър в Академията, който да съветва и дава предложения, както и да информира министъра на финансите. Той каза, че министър Дянков е посетил веднъж Академията, да види къде се намира и толкова. От месец май досега няма никакъв проявен интерес от негова страна.
В коментар за думите на министър Игнатов, че 20 института са на световно ниво, а останалите трябва да се закрият, ученият посочи, че оценките са правени по международните стандарти, но има и национални приоритети. Може ли например да бъде закрит Институтът по история, който няма висока оценка. Може ли страна с толкова богата история да закрие институция, която се занимава с проучването на нейната история, анализирането на фактите.
Или да бъде закрит Кирилометодиевският център, както дълго време това се обсъждаше. Той каза, че са напълно съгласни с идеята, че трябва да се смени ръководството. Но вече е прието категорично решение за пенсиониране на професорите на 65 години, а на академиците на 70 години. Той каза също, че има институти, които не са високо оценени, но в които работят много добри учени, дават много добра продукция.
Според проф. Съйкова промяната не става от днес за утре. По думите й реформата сега е спряла, защото са спрени парите. А трябва да се разделим с учените културно. Няма пари за обезщетения на учени, които евентуално трябва да бъдат съкратени при свиване на институтите.
Най-важното обаче според проф. Съйкова е липсата на държавна стратегия в областта на науката. Преструктурирането не е равно на реформа. Учените и сами могат да извършат реформата, имат капацитета за това.
Yoda_science
на 15.12.2010 в 13:14:42 #33Проблемите на науката са свързани повече с организация, отколкото с пари. В момента в научните съвети хабилитираните лица са 75 %, нехабилитирани 12,5%, стдуденти и докторанти 12,5%. Всъщност нехабилитираните, хоноруваните, докорантите и студенти са онези, които имат интерес от промени, които имат идеи. Ако се променят съветите 30 % хабилитирани, 30 % нехабилитирани, 10 % студенти, 10 % докторанти, 10 % хонорувани, 10 % външни ( специалисти от Министерството, които да осъществяват координация с обществени програми). Отделно от това трябва да има борд с широки права по отношение на администрация, капитално строителство и перспективи на развитие. Ако законово се променят изискванията и се въведе ръководителите на катедри да бъдат само нехабилитирани доктори на науките, те нямат да имат интерес да се занимават с администрация, а ще се стремят към хабилитиране и така ще има движение и стимул за развитие. Сега, когато една катедра се ръководи от член- кор. или академик, никой не иска да стои там, защото няма перспектива - съответно в момента няма патоанатоми - шеф катедра 73 год. чл. кор. Всъщност това е причината за проблеми, не са старците сами по себе си, а факта, че те заемат ключови места в науката и не позволяват промяна в статуквото. Проф. Игнатов иска бързо да получи резултат, но той се сблъсква с принципа на самоуправление на научните организации, който в същност ползва само хабилитираните учени, онези, които нямат интерес от промени, а единственият им интерес е свързан с количеството на бюджетните средства.
ptitsa
на 15.12.2010 в 10:36:24 #32"мадам, страхувам се, че с вашите данни" С вашите - за българското ДС, най-много за филиалите в чужбина. Но се чува че и него щели да закрият. Виждам затова бързате да се classирате за новото ТКЗС. (Хайде пак мазна усмивка - кадър.)
ptitsa
на 15.12.2010 в 02:46:00 #31"защита на международен патент струва ~ $150 000, т.е. не е проблем; един пробив би хранил цял народ за години." Ох, Боже мили, вие ли ще храните бг народ? Вие себе си изхранете и ако може по-далеч от България. Боже пази България от такива свини! И се подплатили с готов пищов и красиви слова като за проект! Сравнението с Ахмед циганина, които си е купил дипломата за средно образование за да бъде шофьор и вас е в негова полза - той все пак иска да работи нещо полезно и да си изхранва челядта, а вие го правите само за себе си и гърлата си, както и да се оцветите, винаги и навсякъде. Хайде сега мазната усмивка на безсрамието е наред.
ptitsa
на 15.12.2010 в 01:15:29 #30"сме на честната страна на нещата," С вас честна страна не може да има. Квитанции и бележки - не ги заслужавате и не ви ги дължим. Марш в текезесето, и то ви е много за свини като вас.
ptitsa
на 15.12.2010 в 00:40:39 #29браволог | 15.12.2010 00:20 Micky | 14.12.2010 20:28 -------------------------------- "Нещо се опита да кажеш...или просто така си мучиш не разбирам" Мики-то изрази интуитивно мислене с беден изказ. Искаше да каже, че навярно модела, които се предлага е стари трици с нова опаковка получена отнякъде си. Но стари - и по съдържание, и по принадлежност. Лош вариант на гръцки модел с подставени лица с добро CV дошли от чужбина, които нищо де факто не са правели там, нищо не могат да направят сами в дома си, само са пионки на чужди обхавати - нищо положително за бг наука.
bravolog
на 15.12.2010 в 00:25:43 #28А... ТКЗС нещо като БАН ли е
ptitsa
на 15.12.2010 в 00:23:06 #27"Мадам, вие нямате право да говорите за наука." Ние не говорим, ние я правим. А в ТКЗС-то има остаряли ценни ръждясали инструменти за наглеци като вас.
bravolog
на 15.12.2010 в 00:20:44 #26Micky | 14.12.2010 20:28 -------------------------------- Нещо се опита да кажеш...или просто така си мучиш
ptitsa
на 14.12.2010 в 23:46:45 #25Micky | 14.12.2010 22:25 "Софче.... Средно образование имаш навярно? Толкова ти и стига. БАН не е работилница. Ама това простите ви седерастнали тикви никога няма да го схванат! отфилтрирани умове... Те *** у простата *****!!!!!" Софчето от Пазадржик е от винагите оправените и инфлитрирани - и преди и сега. На български им казват "сработили се" . И средно му е много на софчето от Пазарджзик, но може и тапии, и много публикации да има след "успешно сработване" винаги и навсякъде. Друг е въпросът как и кой ги е написал. Но си право, Мики, че такива сработвачи не могат да правят нищо, те само могат да прокарват чужди директиви за да си напълнят гушката, и не само нея.
Micky
на 14.12.2010 в 22:25:21 #24след уволнение на 90% от 'учените' в бан, вдигане на заплатите на останалите 10%(същите или други, отфилтрирани умове), институцията ще прави милиони след 5 - 10 г, без да броим основната, най-важна продукция - поддържане на интелектуалното ниво на страната. ------------------------ Софче.... Средно образование имаш навярно? Толкова ти и стига. БАН не е работилница. Ама това простите ви седерастнали тикви никога няма да го схванат! отфилтрирани умове... Те *** у простата *****!!!!!
Micky
на 14.12.2010 в 21:03:50 #23Х-Мен.... Подкрепям те, ама много дълго си го написал. Седерастите им падат батериите да четат толкоз.... Отделно и групата "чукча не читател - чучка писател". В смисъл като идея само - като развиваш такива сложни визии, разбивай ги тематично на по няколко коментара, белким нещо клъвнат...
x-man
на 14.12.2010 в 20:56:05 #22@asemi Не съм от БАН, но за разлика от някои хора (които се имат за много умни), аз знам как функционира една държава. Без наука, държавата е нищо......... без държава хората са нищо. Науката в България, няма как да се финансира от частни фирми, ние нямаме достатъчно добре развит бизнес. При положение че сме толкова малка държава, а науката е едно от малкото неща, за които няма значение колко е голяма държавата. Нужно е само и единствено воля и решителност, от страна на управляващите за да се развива наука. Науката може да се развива в България, това е последното нещо което ни остана. Страшното е че веднъж, като разформироваме БАН, после ще бъде трудно или дори невъзможно да се възстанови. Така че нека има реформи, но тези реформи да бъдат подплатени с повече финансирание, нека БАН си запази сградите. За съжаление БАН ще бъде унищожен, както и всичко останало за последните 21 години.......... вече няма да останат дори тези макар и малко мислещи хора. Без БАН няма да имаме никакво бъдеще, дори няма да има надежда за бъдещето. Няма държава в света която да не си развива науката, ние в това отношение ще бъдем единствени, та за това не се чудете ако след 20 години сме на едно от последните места в света......... по всичко.
Micky
на 14.12.2010 в 20:28:34 #21bravolog | 14.12.2010 17:42 Закривай ---------------------- Мила, родна седерастия.... Прави били хората че тя простотията не ходи по гората.
asemi
на 14.12.2010 в 19:29:34 #20Xmen, да не би да си от БАН, или некй твой роднина,А?
NaN
на 14.12.2010 в 19:02:21 #19БАН е като "Кремиковци" - заварено положение!!! Хубаво беше да имаме металургичен гигант, който да изработва цялата номенклатура по ИСО включително и стомана за бръснарски ножчета - наяве изработваше арматурно желязо с много ниско качество!!! Хубаво е да си имаме БАН с водещи световни учени с номинации за Нобелова награда - наяве дребни плагиатсващи драскачи!!! Толкова скромни 30 000 учени, защо се плащат от конкуренция и пазар на знания??? Щото май са и толкова учени....
x-man
на 14.12.2010 в 17:53:02 #18@nono Като си заминат "феодалните старци" да не мислиш че младите след тях ще са по добри ?! Има ли нормален млад човек дето да разбира от наука и да стои в тая скапана държава ?!?! Вместо да се увеличи финансирането за наука........ те се опитват да се отърват от науката...... да я закрият. Ефекта от това нещо, няма да се усети веднага, а ще се усети след 20 години, когато станем по зле от бананова република.
x-man
на 14.12.2010 в 17:49:55 #17Целта е БАН да се закрие и да се разпродаде на ПАРЧЕ. Ще го направят ще видите, нищо не може да ги спре в момента тия малоумници............. лошото е че ние ще сърбаме попарата после. Образованието ни в момента е на много ниско ниво.......... закривнето на БАН още повече ще влоши нещата. Без наука, няма образование......... ще има само ИМИТАЦИЯ на образование.
bravolog
на 14.12.2010 в 17:42:05 #16Закривай
nono
на 14.12.2010 в 17:21:17 #15Време е феодалните старци да си заминават!Комунистически подлоги!
dk
на 14.12.2010 в 17:05:20 #14Като чета статията, виждам 4% неодобрение на БАН, като чета форума, разбирам че 104% не одобряват академията. Разбирам още, че тук във форума е пълно с велики учени. Кой ще спечели от закриването на БАН - имотната мафия. Конкуренцията ще спечели липса на конкуренция, което е пирова победа. Ето удобен момент - държавата в лицето на това правителство твърди, че няма полза от Академията - не носела пари. Аз разбирам така нещата - делим грубо науката на две - фундаментална и приложна. Разликата е в перспективата в която може да се изкупи по някъкъв начин. Фундаменталните разработки могат да бъдат мост към бъдещето и да са основа за нови конкретни разработки с комерсиална или друга цел. Приложната наука - разработки форсиращи производството, служещи на здравеопазването, на екологията, разрешаващи наболели технически и други проблеми. Академията не е търговско дружество, нито промишлено предприятие. Държавата не бива да обвинява другите в неефективност, като сама не си върши работата сносно. Единствените приоритети и цели на държвното управление изразени до сега са Европа, НАТО, Либерална икономика - демек, каквото кажат партньорите(батковците), а останалото на самотек. Но и най-големите либерали не оставят държавите си на самотек. До тук с констатациите. Правителството, вместо да плаче, че няма пари, да се разберат с опозицията за приоритетите на страната в близките 20 години, да се впрегнат всички в общите цели, тези които могат да се постигнат с общо съгласие. В последствие други ще решават за друго време, нека оставим на наследниците си възможноста сами да определят начина си на живот. А БАН трябва да работи за решението на проблемите на българското общество, на екологията, на просъществуването ни като нация. За целта правителството и другите след него трябва да си съдействат не само със тайните служби - наши и чужди, а и с българските учени. Да казват - Това са спешните проблеми, това са сроковете, бъдете така добри да се организирате. Академията и сама може да реши какво друго може да остане, какво да се спре временно, какво да се отпише като безперспективно. Да се поставят задачи, да се иска изпълнение. Всичко друго са тарикатлъци и тънки сметки и от двете страни.