Българските учители остават най-ниско платените в ЕС. С 4970 евро (9720 лв.) средна действителна заплата за 1 година учителите ни са на дъното, дори след Румъния, където годишната заплата е 5617 евро за началните учители и 5710 евро за по-горните класове, пише "Сега", позовавайки се на последното проучване на образователната мрежа "Евридика" за учителските и директорските заплати и надбавки през 2014/2015 г., направено сред над 35 държави в Европа.
България не стои добре и по друг показател - у нас учителската заплата е далеч от БВП на глава от населението. Тя представлява 59.1% от БВП, докато в други държави е от порядъка на 80-90%, а в някои и значително го изпреварва. Все пак страната ни е в съзвучие с тенденцията в цяла Европа миналата година да се увеличават учителски заплати, макар и със съвсем символичната сума от 70 лв. върху минималното заплащане за съответната длъжност.
Години след реформата във финансирането на средното образование и въвеждането на делегираните бюджети доходите в системата у нас продължават почти да не помръдват, особено на фона на другите в Европа. 3 г. по-рано - през учебната 2011/2012 г., средната годишна заплата за учител у нас е била 4780 евро, т.е. увеличението е едва със 190 евро.
За сравнение - в Румъния през 2011/2012 г. средната заплата за началния курс е била 4995 евро, а в по-горните - 5078 евро, т.е. тук увеличението е с над 620 евро за същия период. Прави впечатление и че у нас минималната заплата е еднаква за всички учители от всички класове, докато в повечето страни има разлика във възнагражденията, като те нарастват пропорционално на възрастта на учениците, на които се преподава.
В групата на нископлатените учители са и тези в Литва - с минимална годишна заплата за гимназиален учител от 3774 евро, Латвия - 4860 евро. Любопитно е, че в Македония учителят е по-добре платен, отколкото в България - 5654 евро минимално годишно възнаграждение. В пъти по-добре са гърците, които могат да се похвалят с минимално годишно възнаграждение за учителите от горните класове в размер на 13 хил. евро.
Максималната заплата в южната съседка гони 25 хил. евро. На другия полюс са страни като Германия, Дания, Франция, Холандия, Великобритания. В Германия например преподавателите в гимназиалния етап започват от 50 хил. евро годишно, като най-високата заплата там стига до 70 хил. евро.
В Дания таванът е 57 хил. евро при минимално възнаграждение от 44 хил. евро на година. Във Великобритания заплатите на преподавателите във второто ниво на гимназиалния етап почват от 28 до 48 хил. евро.
Във Франция учителските заплати варират от 27 до 47 хил. евро, в Холандия - от 34 хил. до 71 хил. евро, а в Австрия - от 33 хил. до 69 хил. евро.
Най-впечатляващите заплати са в Люксембург - там преподавателите получават минимални годишни заплати от 81 хил. евро, а максимални - 141 хил. евро. Люксембург е страната - член на ЕС, с най-високи доходи на населението.
mamaleone
на 11.01.2016 в 21:57:19 #4Sandiu, не заплатата определя стила на изразяване на учителя,а интелектуалния му багаж. Тази учителка беше около 40 години,а не на 50+. Това не дава право на учителите да говорят граматически неправилно и да се изразяват все едно слушаш някой,който едва е завършил 8-ми клас. Това е най лесното оправдание- толкова ни плащат -толкова ще работим,а не се вижда,че учениците завършили 3-4 клас сричат, пишат "ч" с 4-ка; "ш" с 6-ца и т.н.
sandiu
на 11.01.2016 в 10:48:26 #3Mamaleone, Как искаш учителката да си върши работата, след като средната възраст на учителите в България е над 50 години.За половин заплата учителката ще върши половин работа. Иди ти за 500 лв. да водиш занималня. Българското образование произвежда брак.И за това не са виновни учителите. Простотиите на Милена Дамянова в новия закон са огромни. Никаква реформа няма да има в образованието без да има достойни заплати за учителите. Реформата се състои в един единствен ход - СРЕДНО ЕВРОПЕЙСКИ ЗАПЛАТИ НА УЧИТЕЛИТЕ. И тогава ще се включат младите хора, ще се мотивират да работят всички учители. А сега всеки бърза да си изпее урока и да бяга на другата работа - частни уроци, занимални, преводачи, застрахователи, администратори на сайтове, брокери в агенции за недвижими имоти, бакшиши...Ето това са работите, които работят учителите допълнително. Няма ли заплати за учителите, нама реформа, няма образование НЯМА НИЩО!
mamaleone
на 11.01.2016 в 09:49:17 #2България е все на последно място по много показател- не само с учителските заплати.Ами пенсиите на кое място са в ЕС. По трагичното е ,че всеки гледа заплатите,а не каква работа е свършил. Внучка ми я спряхме от занималнята,защото учителката не може да се справи и не си върши работата.Самата учителка допуска правописни грешки при проверка на домашното.Вчера една учителка в тролея такъв хулигански тон държеше на контрольорите,защото поискаха картата на един ученик ,а той им показа среден пръст и говореше мръсотии. Тази учителка беше на страната на ,ученика. Ами ето против такива учители съм. Ами полицаите. Те не си свършват работата-престъпността расте,убийствата било по улицата или от катастрофи се увеличават,а те са на улицата да си искат 20-те заплати.Как ще ги достигнем тези от ЕС с такива разбирания и искания аз проста не виждам кака
power
на 11.01.2016 в 09:00:53 #1може да са с ниски заплати , но живота им изобщо не е скучен - бият ги циганки и мутреси , рекетират ги ченгета и банки , мине се не мине и янка такева им обещае светло бъдеще , а за деня на будителите някои дори получават и медали . ами!!!! какво знаете вие ?