Учени, лекари, филмови дейци и студенти обявиха съвместните си усилия срещу „интелектуалния геноцид" срещу българското общество.

По време на представянето на „Обединение на българската интелигенция за цивилизована алтернатива" (ОБИЦА) стана ясно, че петима нобелисти и над 6 000 други учени от 63 страни подкрепят БАН.

Целта на ОБИЦА е да бъдат постигнати европейски пропорции в здравеопазването, културата, образованието, науката и културата. В обединението участват сдружението на младите учени „Когито", Гражданско движение за защита на науката и образованието, Синдикален академичен съюз, Съюз на българските филмови дейци, Български лекарски съюз и студентски организации.

Председателят на „Когито" Стилиян Георгиев заяви, че обединението ще координира действията на работещите в образователната, научната, културната и здравната сфери срещу „геноцида", на който е подложен българския народ. Според него всеки мислещ човек у нас чисто инстинктивно усеща, че смазването на интелектуалците води до „всеобща деградация".

Според Георгиев липсата на пари не е основният проблем на БАН. Той заяви, че в момента академията е подложена на законодателен натиск от управляващите и реформите се правят, без преди това да е приета национална стратегия. Това е легализиране на бъдеща кражба, категоричен беше председателят на „Когито".

Учените раздадоха на журналистите снимки от страницата на Агенцията за приватизация в Грузия. Там се вижда, че сградата на Института по информатика на местната академия на науките се продава срещу 500 000 щатски долара. Припомняме, вицепремиерът Симеон Дянков е бил правителствен съветник в страната по време на работата си в Световната банка.

Георгиев подчерта, че ОБИЦА не е елитарна организация. По думите му чрез обединението интелектуалците ще се постараят да реагират по-остро и по-систематично. В следващи брифинги ОБИЦА ще представят факти и доказателства за успехите и проблемите на здравеопазването, културата и образованието.

Проф. Владимир Добрев от Гражданско обединение за защита на науката и образованието заяви, че подписката в защита на БАН е била започната от чуждестранни учени и в последствие е била подпомогната от българските им колеги. До този момент тя е подписана от над 6 000 души, като по-голямата част от тях са от чужбина.

Добрев посочи, че сред подписалите се са петима носители на Нобелова награда за физика (Андре Гейм, Алексей Абрикосов, Дейвид Грос, Жорес Алферов и Шелдън Глашоу), както и четирима лауреати на най-престижното математическо отличие, Филдсовия медал (Максим Концеивч, Андрей Окоуков, Владимир Дринфилд и Ален Конс).

Родната академия на науките е била подкрепена от 63 страни, сред които има и африкански, подметна шеговито проф. Добрев. 20 от чуждите учени са изпратили писма лично до премиера Бойко Борисов с искане БАН да бъде оставена на мира.

Добрев цитира писмо на швейцарски физик, който е останал много доволен от съвместната си работа с българските си колеги. Ученият подчертава, че фундаменталните науки трябва да бъдат опазвани, тъй като ползите от тях са големи и се простират даже извън полето на изследване. Като пример е дадена Световната мрежа, която е създадена в Института за ядрени изследвания в Женева.

По време на брифинга стана ясно и че на 15 декември от 11:00 часа на пл. „Цар Освободител" ще започне протестен митинг-шествие под надслов „Спрете войната срещу интелигенцията на България".