В 8.00 часа в 65 аудитория на Софийския университет две студентки от Бургас  изтеглиха темите за кандидат-студентския изпит по литература:

Стела Дерелиева изтегли литературната тема от 15-те възможни, а вариантът за есето беше изтеглен от Дорина Ковачева.

Литературна тема:
"Подвиг и памет в "Епопея на забравените" от Иван Вазов.

Литературно есе:
Съпоставете цитатите и осмислете заложените в тях проблеми: "Но стига ми тая награда да каже нявга народа" - от "На прощаване" на Христо Ботев.

"Ако загина на война, жал никого не ще попари" - от "Сиротна песен" на Димчо Дебелянов.

Контролните вариантина литературната тема бяха върху Димчо Дебелянов и „Под игото" на Иван Вазов.

Ректорът на Софийския университет проф. Иван Илчев пожела на всички кандидат-студенти да изтеглят трудна тема „за да докажете, че сте тук не просто, за да пробвате късмета си, а за да инвестирате в своето бъдеще в най-доброто висше училище у нас".

Председателят на изпитната комисия проф. Кирил Топалов пожела успех на всички добре подготвени кандидат-студенти.

20 минути след началото на изпита започнаха да излизат и първите отказали се зрелостници.
Те обосноваха тръгването си в началото на изпита с думите: „Темата не ми позволява да мисля и да разсъждавам", „Не бях подготвен по тези автори", „Няма да се справя".

В двора на Софийския университет близо 20 притеснени родители и приятели търпеливо останаха да изчакат края на изпита.

Всеобщото мнение сред родителите е, че темите не са трудни и не са неочаквани. Всички изразиха увереността, че децата им са подготвени и ще се справят добре, поне по един от двата възможни варианта.
За някои от тях Ботев е бил очакван автор, предвид факта, че тази година се навършват 130 години от смъртта му.
Ботев според повечето родители е лесен автор поради факта, че част от кандидат-студентите са писали вчера върху него във Великотърновския университет.

По думите на председателя на изпитната комисия проф. Кирил Топалов темата върху творчеството на Иван Вазов е „една много хубава тема", която отразява важна част от националната история, култура и съдба.
Според него есето като „един от най-трудните литературни жанрове" изисква висока култура, за да може пишещия асоциирайки да сравнява успешно двата автора и двете епохи.

За пореден път Топалов изложи аргументите на СУ против въвеждането на тестовата форма като вариант за изпит:
„Чрез тест могат да влязат хора, които почти не знаят български език", заяви той и допълни:"‘Нашите кандидат-студенти трябва да познават цялата българска литература".

Според Кирил Топалов има вероятност резултатите от изпита да излязат малко по-рано от десетдевния срок, тъй като близо 80 души ще проверяват не повече от 2 500 теми.

Желание да се явят на днешния изпит по български език и литература в Софийския университет са заявили общо 2 488 кандидат-студенти.
Изпитът ще продължи пет часа.