Часовете по български език и литература могат да бъдат увеличени, смята министърът на образованието и науката Красимир Вълчев. "По-добрата и широка хуманитарна основа ще направи децата по-пригодни за следващите десетилетия, в които ще живеят", заяви той на дискусия в Софийския университет "Св. Климент Охридски" за учебното съдържание по литература. Информация за форума беше оповестена от пресцентъра на Министерството образованието и науката (МОН).
По думите на Вълчев, когато се освободи пространство за повече часове, ще могат да бъдат включени и повече съвременни автори в учебното съдържание по литература.
Образователният министър заяви, че сред учебните предмети литературата е най-мощният инструмент за формиране на национално самосъзнание, а същевременно тя развива най-широк комплекс от умения, необходими за 21 век. Той посочи, че двете цели са еднакво важни и трябва да се осигурят синергия и баланс между тях.
"Акцентът ни не е поставен само върху математиката и природни науки. Напротив - добрата хуманитарна основа е ключова за подготовката на учениците за пълноценната им личностна и професионална реализация", изтъкна Вълчев и допълни, че те формират най-широк кръг от умения - критично мислене, комуникативност, любопитство, когнитивност и др.
"За да бъдат успешни нашите деца в ерата на ефективно взаимодействие между хора и алгоритми, те трябва да бъдат повече хора", коментира още министърът.
Дискусията е организирана от Факултета по славянски филологии към СУ. В нея участваха ректорът на университета проф. Георги Вълчев, деканът на факултета проф. Амелия Личева, зам.-министърът на образованието и науката Емилия Лазарова, актрисата Снежина Петрова, писателят Захари Карабашлиев, университетски преподаватели, учители и др.