
Националната програмата бе открита на 31 януари от министъра на вътрешните работи Румен Петков и вицепремиера и министър на образованието Даниел Вълчев в столичното 6-то ОУ.
Първият месец /февруари/ е посветен на пожарната безопасност и запознаването на учениците с противопожарните правила, правилния начин за подаване на сигнал на тел.160 и основните правила, които трябва да знаят и да прилагат рационално в екстремна обстановка на пожар, съобщава пресцентърът на МВР.
След старта на програмата беседите и запознаването на децата с противопожарните съоръжения продължиха по региони в цялата страна. Успоредно с беседите по места са проведени 186 демонстративни пожаро-тактически занятия, по време на които учениците са имали възможност отблизо да се запознаят с професията на огнеборците, с оборудването на пожарните автомобили и с начините на действие при пожар.
В много училища в Шумен, Плевен, Ловеч, Габрово и др. са извършени учебни евакуации на децата и проиграване на училищните планове за евакуация, демонстрации с оказване помощ на пострадал, гасене на “пожар” в класна стая по вътрешното стабилно стълбище, действия с прахов пожарогасител на пожарникари в топлоотразяващо облекло и други.
Въпросите, по които пожарникарите беседват с децата обхващат широк кръг от теми от пожарната безопасност в училище и дома, евакуация от обществени сгради, токсичност на химическите вещества, видове изгаряния, до разликите при горенето на прахове, течности и твърди вещества, както и начините и средствата на защита от продуктите на горене.
На беседите почти навсякъде присъстват и представители на регионалните инспекторати на Министерство на образованието и общините.
През посочения период огнеборците от страната са се срещнали с над 20 000 подрастващи. По предварителна информация през настоящата седмица се провеждат и ще бъдат представени близо 700 беседи в учебните заведения в цялата страна.
В официално писмо, адресирано до министър Румен Петков, Държавната агенция за закрила на детето декларира подкрепата си за Програмата за превенция на престъпността сред децата и младежите, реализирана на национално ниво.
“Считам, че повишаването на информираността за различните рискови фактори е от особено значение за осъществяване на ефективна превенция” – заявява заместник-председателят на агенцията Весела Банова.